GLOSA: Co dělá Hopkins při rozhovoru? Kreslí novinářky

  8:01aktualizováno  8:01
Řím (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Původně to měl být jenom odstaveček v rozhovoru. "Odstaveček? Něco takového přece musíš popsat pořádně," hučeli do mě kolegové. A mají pravdu: kdy se mi zase poštěstí, že mě bude portrétovat držitel Oscara. Navíc jen tak. Takže skromnost stranou: mám doma skicu od Anthonyho Hopkinse. A jsem na ní (prý) já.

Skica, kterou nakreslil pro iDNES.cz americký herec Anthony Hopkins.

Normálně je téměř nemožné vydolovat z hollywoodské hvězdy podpis, natož obrázek. Tedy alespoň v případě, že jste novinář. Ti totiž před každým osobním kontaktem s ní dostávají celý seznam restrikcí a opatření, mezi nimiž je i zákaz autogramů.

Z filmu Obřad

Anthony Hopkins hraje vymítače ďábla.

Přiznávám: mám slabost pro pronikavé modré oči Hannibala Lectera. A mám slabost pro "Tonyho" Hopkinse (v Římě, kde představoval thriller Obřad, mu nikdo jinak neřekl). Když zrovna nějakému vytrvalci z vatikánských listů vysvětloval, jak že to má s vírou (hraje "pochybujícího" kněze), přistihla jsem se, že dumám, jak si navzdory všem nařízením o podpis říct. Rezignovala jsem někde mezi druhou a třetí otázkou na Boha a vymítací proces. Ne kvůli seznamu a dohledu tří asistentů. Kvůli Hopkinsovi samotnému: z jeho drobné postavy vyzařovala taková autorita, že bych si zkrátka připadala nemístně.

Po deseti minutách skončil "inkviziční" výslech a začal rozhovor. Tedy pro mě spíš jakýsi předrozhovor – ten můj byl plánovaný až na následující den. Nikdo se neptal. Hopkinsův pohled, nepopsatelná kombinace vstřícnosti a tvrdosti, paralyzoval všechny včetně asistentů. Herec se pohodlně opřel, povolil knoflík u bílé košile a s očekáváním se rozhlédl.

"Bude to asi divná otázka, po všech těch hovorech o smrti a konci, ale nemohla mě nenapadnout: celý Hollywood se bojí stárnutí a bojuje s ním za pomoci botoxu a operací..." začala jsem opatrně. "... a já jako z Hollywoodu nevypadám, že?" přerušil mě Hopkins a zakřenil se. "Tak k tomu já mám HODNĚ co říct!" odtušil a nadechl se k odpovědi.

Od Picassa k Woodymu Allenovi

Pak ho ale zaujalo něco jiného. Papírové desky, na které si čmáral během rozjímání o Bohu a ďáblu. "To není dobré," zavrčel, vzal nové desky a pár desítek vteřin jenom kreslil. "To je pro vás," naklonil se poté přes stůl a podával mi skicu tváře. "Vy," dodal na vysvětlenou a uchechtl se. "Ať tady taky dělám něco smysluplného," pravil a vida můj vyděšený výraz, stáhl obrázek zpět a přidal ještě podpis. "Nechte si to. Tedy jestli chcete," dodal ještě, a aniž bych musela cokoli říct, jal se pokračovat v odpovědi na otázku k Hollywoodu.

Barvitě popsal interview s mexickými novinářkami, následně odvyprávěl historku z Picassova života a k pobavení všech přítomných zahrál, jak ho režíroval Woody Allen. Načež se zvedl, pozdravil a odporoučel se. Žádné hodinky, žádné odpočítávání – skončil přesně ve chvíli, kdy chtěl skončit on sám, ne asistentky se stopkami. Vypadal trochu unaveně, ale rozhodně.

Anthony Hopkins v Římě na premiéře fimu Obřad

Anthony Hopkins v Římě na premiéře filmu Obřad

Když jsem za ním druhého dne přišla, seděl na prosluněné terase téhož hotelu a přes tmavé brýle pozoroval panoráma Říma. Vypadal spokojeně. Tak spokojeně, že se ho člověk až bál vyrušit.

"Jen pojďte. My už jsme se včera viděli, že? Počkejte: Tereza, Praha, říkám to správně?" otočil hlavu herec proslulý fenomenální pamětí a vydal se mi v ústrety. Pevný stisk ruky, brýle na čelo a zase ten přímý pohled z očí do očí. "Děkuju za obrázek, zaskočilo mě to," přiznala jsem na úvod. "Vy jste si ho nechala? Tak to se divím," zašklebil se a modré oči schoval zpátky za brýle. "Můžeme začít, je krásně."

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Kdo miluje, dělí se. Skupinovou erotikou léčí rodiny Boží láska

Odvážná erotická sci-fi Boží láska, jež po rozruchu na festivalu Sundance jde do našich kin 7. listopadu, bude v...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz