Z filmu Velký sešit

Z filmu Velký sešit | foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Co je zač vítězný film Varů? Maďarský Kundera v sukních

  • 0
Stejně fascinující jako Velký sešit, příběh třináctiletých dvojčat ukrytých za války u kruté babičky, je jeho zákulisí. Vítězný film karlovarského festivalu totiž vznikl podle první knihy maďarské spisovatelky Agoty Kristofové, o jejíž existenci neměli její krajané dlouho tušení.

"Agota Kristofová je něco jako váš Milan Kundera v ženské verzi," vysvětlovali na festivalu novináři z Budapešti českým kolegům. Agota Kristofová totiž emigrovala do Švýcarska, kde předloni zemřela, psala výhradně francouzsky a rodáci ji objevili až díky překladům do maďarštiny, jež ani nepořídila sama.

Velký sešit vyšel v roce 1987 jako úvod trilogie, která se v češtině objevila roku 2001; její závěrečný dil Třetí lež zfilmoval Thomas Vinterberg. V podobě strohých deníkových zápisků popisuje Velký sešit obrovskou vůli a soudržnost bratrů, kteří po nocích studují, jak slíbili rodičům, a proti týrání babičky zocelují svá těla "tréninkem" - záměrně se bijí navzájem.

"Až na konci světa jsme našli nadaná třináctiletá dvojčata, která dokázala být rovnocennými partnery profesionální herečce," vyprávěl režisér János Szász, jenž má na kontě evropského Oscara za film Vojcek.

Onou herečkou je Piroska Molnárová, pro niž role kruté babičky znamenala těžký úkol. "Děti nehrají, děti věrně prožívají. Takže jsem si vůči dvojčatům musela po celou dobu natáčení držet odstup, aby se mě opravdu bála i mimo kameru. Scénář mi nařizoval je hrubě mlátit, přitom jsem měla stokrát nutkání je pohladit, ale vždycky jsem ruku stáhla - nešlo to. Musela jsem vydržet až do poslední klapky, teprve pak jsme se mohli skamarádit," vyprávěla Molnárová.

Místo režiséra Velkého sešitu si pro karlovarský Křišťálový globus přišel jeho producent, János Szász mezitím odletěl na premiéru svého snímku do New Yorku.