Jaký byl Federico Fellini?

  16:53aktualizováno  16:53
V říjnu tohoto roku tomu bude deset let, co zemřel jeden z klasiků italské i světové kinematografie, muž, který žil filmem a pro film, režisér Federico Fellini. V Karlových varech připomíná jeho osobnost a dílo jednak slavný snímek z roku 1960 Sladký život a především celovečerní dokument režiséra Eckharta Schmidta Federico Fellini - Očima druhých.

„Felliniho lze srovnávat s takovými mistry, jakým byl například Michelangelo Buonarotti.“ „Byl to génius.“ „Měl svůj svět a byl jím zcela pohlcen.“ „Natáčet s ním nebyla práce, ale cesta životem.“ Podobnými slovy hodnotí Federica Felliniho ve Schmidtově dokumentu ti, kteří s ním spolupracovali či se s ním jen na jeho životní cestě setkali.

Jsou mezi nimi osobnosti jako herečky Anita Ekbergová, Anouk Aiméeová, producent Dino de Laurentiis či scenárista Tullio Pinelli, ale i řada zcela neznámých tváří. Všichni nejčastěji vzpomínají na klíčová díla Felliniho filmografie, na jedinečný styl jeho práce, avšak mnohá vyprávění mají i ryze osobní ladění a vypovídají i o tom, kdo vzpomíná.

Federico Fellini, narozený v roce 1920 v Rimini na pobřeží Jaderského moře, začínal svou filmařskou kariéru v období úsvitu italského neorealismu. Již v roce 1945 spolupracoval s Robertem Rosselinim jako scénárista a asistent režie k filmu Řím otevřené město. Sám režijně debutoval o sedm let později filmem Bílý šejk s Albertem Sordim v hlavní roli.

V roce 1953 natočil film Darmošlapové, v roce následujícím pak Silnici - příběh dvojice povahově odlišných potulných artistů v podání amerického herce Anthonyho Quinna a Felliniho ženy Giulietty Masinové, za který získal Stříbrného lva na festivalu v Benátkách.

Guilietta Masinová, se kterou se Fellini oženil v roce 1943, a kterou na mnoha místech označil jako svůj největší zdroj inspirace, se objevila i řadě dalších režisérových filmů - například Cabiriiny noci (1956), Giulieta a duchové (1965) nebo Ginger a Fred (1986).

Sladký život z roku 1960, který Asociace českých filmových klubů v obnovené premiéře vrací do českých kin letos v září, neznamenal jen zásadní předěl v tvorbě Federika Felliniho, který jím opustil principy italského neorealismu, ale již v době svého uvedení byl, navzdory ostrým výhradám Vatikánu, přijat jako jedna z „vlajkových lodí“ nových tvůrčích principů světové kinematografie 60. let minulého století.

Jde o široce pojatou fresku zahálčivého a bezcílného života římských boháčů, v níž se novinář v podání Marcella Mastroianiho marně snaží nalézt vlastní identitu v dekadentní, konzumní společnosti, kam ho zavedla jeho senzacechtivá profese. Hledání ho však zavede na cestu bez návratu, protože pozorovatel lidí bez lidskosti se postupně stává jedním z nich. Vedle Mastroianiho se ve filmu objevila Anita Ekbergová, která původně zvažovala i osobní účast na karlovarském festivalu, ale nakonec se omluvila.

Z dalších Felliniho filmů je možné uvést například 8 1/2 (1963), Klauni (1970), Roma (1972), Amarcord (1973) či Město žen (1980).

Fotografie z filmu Sladký život

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Festival Letní Letná zahájila provazochodkyně nad Vltavou

Světoznámá provazochodkyně Tatiana-Mosio Bongonga úspěšně přešla přes Vltavu od...

Letošní 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná začal procházkou v oblacích. Světoznámá...

Další z rubriky

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

Do čtvrté řady krimiseriálu Polda přibude Vladimír Polívka

Vladimír Polívka a David Matásek při natáčení čtvrté řady seriálu Polda

Televize Prima opět rozjela natáčení kriminálního seriálu Polda. Vzniká už čtvrtá série, v níž se do hlavní role vrátí...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz