Jak se točí seriálové štěstí pro miliony diváků

  12:18aktualizováno  12:18
Kdyby to mohl rozhodnout pouze on, seriál by se nikdy nenatočil. Někdejší boss nejsledovanější televize v zemi byl proti. Na každý díl Pojišťovny se dnes přitom dívá přes dva miliony lidí.

seriál Pojišťovna štěstí 2 - seriál Pojišťovna štěstí 2 (2006) | foto: NOVA

Nova potřebuje seriál. To na jaře roku 2003 věděli všichni kolem Vladimíra Železného, on do poslední chvíle odolával.

Přesvědčil jej až dobrý námět a téměř nadlidský výkon produkce, která dokázala náklady seriálu propočítat o polovinu levněji, než za co byla natočena druhá řada Nemocnice na kraji města.

„Debaty o tom, jestli se natáčení opravdu spustí, se ale vedly doslova do první klapky,“ tvrdí bývalá programová ředitelka Novy a kdysi Železného pravá ruka Libuše Šmuclerová.

Nakonec se štáb režiséra Jiřího Adamce jedno červencové ráno roku 2003 na place před Thomayerovou nemocnicí v Praze opravdu sešel. Režisér byl dojatý. Před dvaceti lety na tomtéž místě začínal s natáčením seriálu Sanitka, jednoho z nejúspěšnějších seriálů 80. let. Teď se sem vrátil.

Prvních třináct dílů Pojišťovny štěstí stálo Novu osmdesát milionů korun, vysílat se začalo na podzim 2004 a sledovanost šla díl od dílu nahoru. První listopadový den už jej vidělo víc lidí než předposlední kolo soutěže Česko hledá SuperStar.

Letos v říjnu se před obrazovkou diváci sešli znovu. Nova nasadila druhou řadu a vzápětí slavnostně oznámila natáčení dalších dílů. O jejich reklamní časy se inzerenti perou už teď.

Pojišťovnu měl řídit Čenský
Na jménu režiséra rodinného seriálu se vedení Novy shodlo ihned, boj se svedl až o ředitele pojišťovny. Režisér Adamec chtěl Jana Čenského a s Miroslavem Etzlerem počítal jen na některou z dalších postav.

„Tady jsme se s Jirkou kousli,“ vzpomíná Libuše Šmuclerová, „protože já chtěla někoho, do koho se divačky teprve zamilují.“ Jenže Miroslav Etzler na konkurz nedorazil a ani tři týdny před natáčením ještě nebylo jasné, kdo roli seriálového Tomáše Krause nakonec dostane.

Jednoho dne zazvonil Jiřímu Adamcovi telefon: Toho Etzlera zkuste znovu! „Volám mu, i když hodně nerad, ale on že nemůže přijet, že hlídá děti. Tak jsem sedl do auta a jel za ním.“ Ten člověk, co mu ve dveřích podal ruku, režiséra okouzlil. Za deset minut si plácli.

Naopak o Dagmar, tedy o Kateřině Brožové, bylo rozhodnuto snad ještě dříve, než scenáristka Eva Papoušková první díl seriálu vůbec dopsala. Druhá hlavní ženská role však dala režisérovi zabrat o to víc. Konkurzem prošlo patnáct hereček a pořád nic, pak Adamce kdosi upozornil, aby se podíval na „tu Antalovou z Brna“. Dnes právě ona v roli půvabné Anny tvoří spolu s Miroslavem Etzlerem téměř ideální pár.

Nejraději mám Kekulovou
Kdo jim píše repliky, a úspěšně tak konkuruje samému Dietlovi? Je jí sedmatřicet, má desetiletou dceru a psaní nesnáší. „Já miluju sešívačku na papíry. To je ta poslední věc, kterou dělám, když scénář dopíšu. Secvaknu ten štos a teprve pak se mi uleví.“ Eva Papoušková vystudovala scenáristiku na FAMU, psala pohádky pro děti a pracovala pro Stevena Spielberga na dokumentu o obětech holokaustu, který byl v roce 2003 nominován na Oscara.

Seriál toužila napsat už na škole, ale jak sama říká, funguje na objednávku a do šuplíku psát odmítá. „Mě totiž psaní strašlivě bolí,“ vysvětluje.

A tak měl před začátkem natáčení, kdy vybíral lokace a obsazoval herce, režisér Adamec v ruce jen načrtnutý příběh a scénáře na první tři díly. Ale i to Jiřině Jiráskové stačilo k tomu, aby Adamcovi na nabídku kývla.

„Hrála jsem hraběnky, hrála jsem ušlechtilé ženy, ale nikdy jsem neměla tolik ohlasů, jako když hraju uklízečku,“ komentuje s úsměvem svou seriálovou roli Jiřina Jirásková. S Kekulovou je spokojena i autorka, prý se jí právě ona píše nejlíp.

Když se Eva Papoušková poprvé objevila na natáčení, téměř ihned se s režisérem Adamcem pohádali. Chvíli to dokonce vypadalo, že tihle dva spolu pracovat snad ani nemohou. „Pak mě zlomila ta jeho pověstná profesionalita. Dokáže uhlídat všechny detaily, to snad umí jenom on a Dušan Klein,“ říká uznale scenáristka.

Tak třeba když napíše, že Dagmar najde v dešti kočku. Adamec souhlasí, ale druhý den volá, že si ověřil, že kočky v dešti ven nelezou. A skutečně! Urousanou kočku v seriálu neuvidíte. Ta Adamcova je suchá a venku neprší.

Ty kuličky dolů!
Se svým režisérem se nenudí ani jeho štáb. Když točil scénu, která se má odehrávat brzy na jaře, donutil zvukaře, klapku i osvětlovače otrhat v záběru všechny bílé bobulky na keřích pámelníku. Věděl, že v tuhle roční dobu už bývají keře úplně holé.

Kateřinu Brožovou zase dokázal přesvědčit, že dlažební kostku musí po Krausovi hodit stůj co stůj, že to tam prostě patří. Bránila se do poslední chvíle, ale i ona podlehla. Výsledek? Scéna to byla opravdu působivá.

A také díky Adamcovi se Nova nakonec dohodla s hercem Jaromírem Hanzlíkem, který už víc než deset let herecké nabídky zarputile odmítá. Roli doktora Krásy vzal i kvůli němu. Se scenáristkou pak vedl nekonečné rozhovory. Oblíbený herec totiž rád o své roli rozhoduje, podobně jako třeba Dustin Hoffman. Ten je pověstný tím, že svými připomínkami okolí doslova ničí.

„Pro mě to byl bolestivý proces, ale z pana Hanzlíka jsem nadšená. Ve třetí řadě snad bude spokojen i on,“ doufá scenáristka. Zanedlouho totiž doktor Krása vstoupí do života osamělé Dagmar, okouzlí ji a možná se dočkáme nové love story... Nebo ne?

foto
Seriál Pojišťovna štěstí vysílá
TV Nova každé PONDĚLÍ A STŘEDU

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Víc než pohádka, Toy Story je symbol Pixaru. Čtvrtý díl míří k rekordu

Z filmu Toy Story 4: Příběh hraček

Průměrná známka v hodnocení kritiků 98 procent ze sta, to se na filmovém webu Rotten Tomatoes často nevidí. Animovaný...

VIDEO: Když Havel vyhlásil Amnestii. Točí se největší vězeňská vzpoura

Trailer k filmu Amnestie

Aňa Geislerová, Roman Luknár, Filip Kaňkovský, Norbert Lichý nebo Marek Vašut se potkají v thrilleru Amnestie, který...

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Najdete na iDNES.cz