Jak se střihá televizní konfekce

  11:31aktualizováno  11:31
Není legrace jako legrace. Průvodce sobotní zábavy na ČT 1 se usměvavě škrtí v tmavém obleku, kdežto jeho protějšek na Nově střídá převleky až po rudozelený šaškovský úbor s rolničkami - snad abychom si vynález barevné televize pořádně užili. Pravda je, že bez hýřivé křiklavosti vnějšího obalu by z Novy zbyla sotva polovina. Ale také je pravda, že pro šedou konfekčnost České televize mohly obrazovky klidně zůstat černobílé.
Tak třeba hned zmíněný sobotní pořad - novinka, která hlásí svou unylost už názvem Jsou hvězdy, které nestárnou. Jen další retro, další vzpomínání, další brakování archivů, proložené týmiž hosty naživo, další variace na téma Takoví jsme bývali, takoví jsme dnes. Zpívající moderátor a imitátor Vladimír Hron má bezesporu všestranné schopnosti, zosobňuje však přesně tu vlídně uhlazenou univerzálnost, mimogenerační výraz, obecně bezzubou přijatelnost, jež je pro ČT typická. Neurazí, ale ani nezvedne ze židlí, nekoktá ani neprovokuje; stejně učesaně působí celý pořad. Dost možná i z něj sestřihnou příští generace Kavčích hor "nový" odvozený pořad písničkového vzpomínání, takové retro na třetí.

Ona formální všednost, zglajchšaltování či zestejnění tvaru se v ČT týká také dokumentů. Typově vyhraněné vzory z dovozu, ať už hravá názornost Milénia či sevřená úspornost Minut dvacátého století, zůstávají nepovšimnuty. Dokonce i tak zajímavá, zdravě kontroverzní osobnost jako Egon Bondy pak v sobotním večeru na ČT 2 doplácí na rutinní postupy. Jinak chytře vystavěný dokument byl zbytečně rozdroben do dvou předlouhých dílů a ani výjimečný režisér-portrétista Jordi Niubo se nevzdal několika povšechných klišé, jaká představují filozof bloumající po nábřeží či sedící ve vlaku, za jehož okny, podbarvena hudbou, "ubíhá" krajina a historie. Paradoxně se tak někdejší neoficiální kultuře dostává v televizi jakéhosi razítka zoficiálnění, zařazení do svazku úhledných spisů, což je to nejsmutnější, co ji mohlo potkat.

Pak zdánlivě běžná "kusovka" jako Věčné děti z cyklu Curriculum vitae vidí svět čistší, neboť poctivě přímý, soustředěný "jen" na svědectví nekomplikovaného šéfa kapely a jeho postižených svěřenců. Jistě, i tady občas zazní tklivý klavír, ale rozšafný kapelník jej naštěstí vždy nesentimentálně přehluší. Dechovka, kterou tu hrají, má více smyslu než všechny umělé Vlachovky.

Studentské Prology si mohou dovolit svobodnější metody. Andrea Prenghyová nejprve vylíčila, proč jí dokument o českých hrách na Indiány nedovolili natáčet v autentickém prostředí i přesto, že si oblékla bederní sukénku, a teprve po autorském extempore představila část filmu, kde si nápaditě pomáhá hranými prvky. Jeden příklad za všechny: hrdina píše indiánský příběh, úryvek čte dětský hlas a za zády spisovatele se děj zhmotní; "pravý" Indián se z šera rozmachuje tomahawkem. Ano, v Prolozích jsou ještě filmy z radosti a pro radost. Snad i proto, že z nich se "střiháky" do televizních regálů nevyrábějí.
Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz