Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Jak se stal Terminátor legendou

  14:07aktualizováno  14:07
Poklidné léto našlo svůj hit. Není snad v Česku multikina, kde by ode dneška nepromítali alespoň ve dvou sálech Terminátora 3. Jeho představitel Arnold Schwarzenegger s odstupem času přiznal, že právě takovou kariéru si odjakživa plánoval. "Od roku 1975, po svém prvním filmu Zůstaň hladový, jsem chtěl být někým jako Charles Bronson či Clint Eastwood a dělat hezké akční věci, kus tak za milion," řekl tehdy v rozhovoru.

Slušné jméno si získal s válečníkem Barbarem Conanem a v roce 1984 mu byl připsán i zcela nečekaný úspěch Terminátora, akčního díla sice "temného a nehezkého", jak tvrdí kniha Filmy 80. let, leč průlomového. Terminátor, kterého tehdy neznámý James Cameron natočil za šest milionů dolarů, utržil jen v Americe šestinásobek svých nákladů, přilákal milion Španělů, tři miliony Francouzů.

A hlavně zrodil celou vlnu "hightech" - technologicky převratných akčních podívaných s týmž hercem, od Komanda přes Predátora k Total Recall. Pravý filmový polibek si prý svalnatý hrdina, jenž vyměnil meče za samopaly, zahrál poprvé až v komedii Dvojčata - a znovu zběhl zpět k milované akci.

Encyklopedie sci-fi citují výrok kritika M. M. Woostera: Kdyby byly filmy hodnoceny podle počtu imitátorů, byl by Terminátor možná nejvýznamnějším dílem 80. let. Kupodivu ani nevadilo, že terminátor neboli "ukončovatel", android čili robot v lidské podobě vyslaný z budoucnosti do minulosti, aby zabil příští odbojáře ohrožující vládu strojů, hrál zprvu roli zlosyna. Úlohu ochránce převzal až v příběhu Terminátor 2: Den zúčtování, kde Schwarzeneggerův výrobně již omšelý robot stojí podobně jako nyní ve "trojce" na straně lidí proti svým modernějším ocelovým kolegům.

Už "dvojka" z roku 1991 se pořádně rozmáchla. Byla téměř o půlhodinu delší než původní dobrodružství, trikově dokonalejší, neboť "zlý" robot vyrobený z tekutého kovu měnil tvar, což vyústilo v Oscara za zvláštní efekty, a pochopitelně i dražší. Rozpočet se dotkl tehdy rekordní částky devadesáti milionů dolarů, ovšem už za první týden promítání měl Terminátor 2 zhruba šedesát milionů zpátky a v celém světě pak vydělal 516 milionů dolarů.

Po prvním dílu si Cameron se Schwarzeneggerem slíbili, že další natočí jen spolu. U "dvojky" to splnili, ale nabídku režírovat Terminátora 3 už Cameron odmítl. Po několika televizních filmech totiž pracuje na obřím trojrozměrném projektu pro velkoformátová kina IMAX Ghosts of the Abyss, kde se vrací k látce svého oscarového Titaniku. Režii "trojky" tedy přijal Jonathan Mostow: výsledkem jsou celosvětové tržby nad 224 milionů dolarů, které každým dnem narůstají.

Kus cesty má nový hit ještě před sebou: koncem července vyrazil přes Mexiko, Španělsko, Izrael či Německo do Brazílie a Velké Británie, spolu s Českem ho vítají ve Francii a Polsku. A Řecko nebo Itálie uslyší Schwarzeneggerovu větu "Jsem zpět!" až na konci prázdnin. Také zdejší trh si od Terminátora 3 slibuje změnu v návštěvnosti postižené vedry, kdy o minulém víkendu stačilo Hodinám k výhře jedenáct tisíc diváků. "Snad tu tepelnou letargii, jak jí říkám, Terminátor 3 zlomí," věří Jan Bradáč z distribuční firmy Falcon. Jeho velkým přáním je padesát tisíc lidí za prvý víkend a celkově nad tři sta tisíc diváků.

Arnoldův pohled baví nejvíc
Autorem českých titulků k Terminátorovi 3 je překladatel a kritik František Fuka.

Kolikrát jste si Terminátora 3 pustil, než jste začal překládat?
Málokterý překladatel si může dovolit vidět film předem víc než jednou. Já se jdu na něj podívat ještě jednou, než překlad odevzdám.

Osvěžoval jste paměť předchozími díly pro zachování stylu?
Nebylo třeba. Jen jsem po internetu s fanoušky konzultoval, zda jim nebude vadit, že místo slov "den zúčtování" z dvojky použiju v trojce správné "soudný den", a tím poněkud naruším kontinuitu.

Řada kritiků ocenila, že je trojka vtipná. Bavil jste se taky, nebo jste přemýšlel, jak původní humor v češtině ještě vylepšit?
To přemýšlím vždycky, ale v Terminátorovi 3 k tomu nebylo mnoho příležitostí, šlo asi o tři nebo čtyři hlášky. Nejhumornější je, když Arnold drsně zírá do kamery, a to se překládat nemusí.

Tipnete si, o čem bude čtvrtý díl? Co byste jeho tvůrcům radil?
Aby byl ve čtyřce Arnold kompletně digitální. Ušetří se tím peníze a herecký výkon se rozhodně nezhorší. O ději čtvrtého dílu mám své představy, ale kdybych je prozrazoval, musel bych prozradit i pointu trojky, což je nesportovní.

Který z filmů, k nimž jste dělal titulky, byl v porovnáním s Terminátorem 3 nejtěžší a nejsnazší?
Terminátor patří spíše k jednodušším filmům. Nejsou v něm žádné nepřeložitelné narážky a obecně se tu málo mluví, což znamená nižší honorář. Nejtěžší byly filmy s narážkami, které se musí převyprávět, nikoliv přetlumočit, a s rychlými dialogy - Klub rváčů, South Park, Shrek. Nejjednodušší jsou horory jako Mimic nebo Kruh, kde se hlavně křičí a říká "Vypadneme odsud".

MILÁČKEM DAVU. Představitel Terminátorů řečený božský Arnie se zdraví s fanoušky.

KOMIK DIVÁKEM. Danny DeVito, Schwarzeneggerův přítel a herecký partner z komedie Dvojčata, patřil k premiérovým divákům Terminátora 3.

Po pondělní slavnostní premiéře vtrhl včera Terminátor 3 do tisíců kin ve Spojených státech a v Kanadě, aby zkusil naplnit předpověď největšího hitu letní sezony - a také vrátil výrobní náklady ve výši 170 milionů dolarů.

Arnold Schwarzenegger s manželkou Marii Shriverovou na slavnostní premiéře snímku Terminátor 3.

Pod efekty Terminátora je opět podepsán Stan Winston, který přivedl na svět už první podobu tohoto hrdiny a za druhé pokračování získal dva Oscary. Úkol vytvořit pro "trojku" dva nové typy robotů označil Winston za velkou výzvu.

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Kristanna Lokenová a Arnold Schwarzenneger ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

RECENZE: Stockholmský syndrom, konečně domácí thriller z vyšší ligy

Kriminální thriller Stockholmský syndrom, jehož první část odvysílala Česká televize v neděli večer a druhou nasadí...

RECENZE: Srdcová královna ví, jaké dovedou být ženy herečky a bestie

Počínaje Absolventem a konče Ženami v pokušení se už vyprávěl mnohokrát, totiž románek zralé dámy s mladíčkem. Jenže...

Český animovaný snímek Dcera nominovali na Oscara, Marhoul neuspěl

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na Oscary. Mezi pětici v kategorii krátký animovaný film se dostal i český...

Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky
Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

Domácí parodii Případ mrtvého nebožtíka předběhli Mizerové 3 i Dolittle

Až na třetím místě se po svém víkendovém startu ocitla tuzemská komedie Případ mrtvého nebožtíka, která paroduje...

RECENZE: Když pyrotechnik zbledne. Clint Eastwood líčí skutečný případ

Clint Eastwood už natočil silnější filmy, ale i jeho novinka pojmenovaná podle hrdiny Richard Jewell má všechny znaky...

RECENZE: Will Smith a akční Mizerové končí v telenovele s černou magií

Potřetí se Will Smith a Martin Lawrence potkali jako Mizerové. Poprvé však vyměnili režiséra, takže z akčních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz