Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se stal Terminátor legendou

  14:07
Poklidné léto našlo svůj hit. Není snad v Česku multikina, kde by ode dneška nepromítali alespoň ve dvou sálech Terminátora 3. Jeho představitel Arnold Schwarzenegger s odstupem času přiznal, že právě takovou kariéru si odjakživa plánoval. "Od roku 1975, po svém prvním filmu Zůstaň hladový, jsem chtěl být někým jako Charles Bronson či Clint Eastwood a dělat hezké akční věci, kus tak za milion," řekl tehdy v rozhovoru.

Slušné jméno si získal s válečníkem Barbarem Conanem a v roce 1984 mu byl připsán i zcela nečekaný úspěch Terminátora, akčního díla sice "temného a nehezkého", jak tvrdí kniha Filmy 80. let, leč průlomového. Terminátor, kterého tehdy neznámý James Cameron natočil za šest milionů dolarů, utržil jen v Americe šestinásobek svých nákladů, přilákal milion Španělů, tři miliony Francouzů.

A hlavně zrodil celou vlnu "hightech" - technologicky převratných akčních podívaných s týmž hercem, od Komanda přes Predátora k Total Recall. Pravý filmový polibek si prý svalnatý hrdina, jenž vyměnil meče za samopaly, zahrál poprvé až v komedii Dvojčata - a znovu zběhl zpět k milované akci.

Encyklopedie sci-fi citují výrok kritika M. M. Woostera: Kdyby byly filmy hodnoceny podle počtu imitátorů, byl by Terminátor možná nejvýznamnějším dílem 80. let. Kupodivu ani nevadilo, že terminátor neboli "ukončovatel", android čili robot v lidské podobě vyslaný z budoucnosti do minulosti, aby zabil příští odbojáře ohrožující vládu strojů, hrál zprvu roli zlosyna. Úlohu ochránce převzal až v příběhu Terminátor 2: Den zúčtování, kde Schwarzeneggerův výrobně již omšelý robot stojí podobně jako nyní ve "trojce" na straně lidí proti svým modernějším ocelovým kolegům.

Už "dvojka" z roku 1991 se pořádně rozmáchla. Byla téměř o půlhodinu delší než původní dobrodružství, trikově dokonalejší, neboť "zlý" robot vyrobený z tekutého kovu měnil tvar, což vyústilo v Oscara za zvláštní efekty, a pochopitelně i dražší. Rozpočet se dotkl tehdy rekordní částky devadesáti milionů dolarů, ovšem už za první týden promítání měl Terminátor 2 zhruba šedesát milionů zpátky a v celém světě pak vydělal 516 milionů dolarů.

Po prvním dílu si Cameron se Schwarzeneggerem slíbili, že další natočí jen spolu. U "dvojky" to splnili, ale nabídku režírovat Terminátora 3 už Cameron odmítl. Po několika televizních filmech totiž pracuje na obřím trojrozměrném projektu pro velkoformátová kina IMAX Ghosts of the Abyss, kde se vrací k látce svého oscarového Titaniku. Režii "trojky" tedy přijal Jonathan Mostow: výsledkem jsou celosvětové tržby nad 224 milionů dolarů, které každým dnem narůstají.

Kus cesty má nový hit ještě před sebou: koncem července vyrazil přes Mexiko, Španělsko, Izrael či Německo do Brazílie a Velké Británie, spolu s Českem ho vítají ve Francii a Polsku. A Řecko nebo Itálie uslyší Schwarzeneggerovu větu "Jsem zpět!" až na konci prázdnin. Také zdejší trh si od Terminátora 3 slibuje změnu v návštěvnosti postižené vedry, kdy o minulém víkendu stačilo Hodinám k výhře jedenáct tisíc diváků. "Snad tu tepelnou letargii, jak jí říkám, Terminátor 3 zlomí," věří Jan Bradáč z distribuční firmy Falcon. Jeho velkým přáním je padesát tisíc lidí za prvý víkend a celkově nad tři sta tisíc diváků.

Arnoldův pohled baví nejvíc
Autorem českých titulků k Terminátorovi 3 je překladatel a kritik František Fuka.

Kolikrát jste si Terminátora 3 pustil, než jste začal překládat?
Málokterý překladatel si může dovolit vidět film předem víc než jednou. Já se jdu na něj podívat ještě jednou, než překlad odevzdám.

Osvěžoval jste paměť předchozími díly pro zachování stylu?
Nebylo třeba. Jen jsem po internetu s fanoušky konzultoval, zda jim nebude vadit, že místo slov "den zúčtování" z dvojky použiju v trojce správné "soudný den", a tím poněkud naruším kontinuitu.

Řada kritiků ocenila, že je trojka vtipná. Bavil jste se taky, nebo jste přemýšlel, jak původní humor v češtině ještě vylepšit?
To přemýšlím vždycky, ale v Terminátorovi 3 k tomu nebylo mnoho příležitostí, šlo asi o tři nebo čtyři hlášky. Nejhumornější je, když Arnold drsně zírá do kamery, a to se překládat nemusí.

Tipnete si, o čem bude čtvrtý díl? Co byste jeho tvůrcům radil?
Aby byl ve čtyřce Arnold kompletně digitální. Ušetří se tím peníze a herecký výkon se rozhodně nezhorší. O ději čtvrtého dílu mám své představy, ale kdybych je prozrazoval, musel bych prozradit i pointu trojky, což je nesportovní.

Který z filmů, k nimž jste dělal titulky, byl v porovnáním s Terminátorem 3 nejtěžší a nejsnazší?
Terminátor patří spíše k jednodušším filmům. Nejsou v něm žádné nepřeložitelné narážky a obecně se tu málo mluví, což znamená nižší honorář. Nejtěžší byly filmy s narážkami, které se musí převyprávět, nikoliv přetlumočit, a s rychlými dialogy - Klub rváčů, South Park, Shrek. Nejjednodušší jsou horory jako Mimic nebo Kruh, kde se hlavně křičí a říká "Vypadneme odsud".

MILÁČKEM DAVU. Představitel Terminátorů řečený božský Arnie se zdraví s fanoušky.

KOMIK DIVÁKEM. Danny DeVito, Schwarzeneggerův přítel a herecký partner z komedie Dvojčata, patřil k premiérovým divákům Terminátora 3.

Po pondělní slavnostní premiéře vtrhl včera Terminátor 3 do tisíců kin ve Spojených státech a v Kanadě, aby zkusil naplnit předpověď největšího hitu letní sezony - a také vrátil výrobní náklady ve výši 170 milionů dolarů.

Arnold Schwarzenegger s manželkou Marii Shriverovou na slavnostní premiéře snímku Terminátor 3.

Pod efekty Terminátora je opět podepsán Stan Winston, který přivedl na svět už první podobu tohoto hrdiny a za druhé pokračování získal dva Oscary. Úkol vytvořit pro "trojku" dva nové typy robotů označil Winston za velkou výzvu.

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Fotografie z filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů

Kristanna Lokenová a Arnold Schwarzenneger ve filmu Terminátor 3: Vzpoura strojů.

Autoři: ,

Herectví je sport. Smysl pro tumor nastavil laťku vysoko, říká Filip Březina

  • Nejčtenější

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46 let.

11. července 2024  8:05

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, u nás se proslavil rolí ve sci-fi filmu Sexmise

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr, bylo mu 77 let. Čeští diváci ho znají především ze sci-fi komedie Sexmise. Výrazné byly také jeho role ve filmech Kingsajz, Tři barvy: Bílá nebo Kiler. Herectví se...

9. července 2024  11:56

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vary vyhrál Náhlý záblesk hlubších věcí. Trojan a Owen převzali čestné ceny

Vítězem letošního ročníku karlovarského filmového festivalu se stal britský snímek Náhlý záblesk hlubších věcí. Diváckou cenu si odnesly Mádlovy Vlny, český snímek Mord má Zvláštní ocenění. Čestné...

6. července 2024  15:30,  aktualizováno  20:03

Ubližovala jsem a chci, aby dcera film viděla, říká autorka Zápisníku alkoholičky

Premium

Autorka úspěšných knih Zápisník alkoholičky i Zápisník abstinentky Michaela Duffková už několik let abstinuje a pomáhá závislým na legálních drogách, podobně jako byla v době rodičovského volna tři a...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VE VARU S MIRKOU: Trojan zaspal, Vetchý prohrál a třetí Anděl Páně

Premium

Krásné gesto, traduje se o čtvrteční noci, kterou festival zasvětil hereckým bardům. Generaci Jaromíra Hanzlíka, Petra Kostky, Ivanky Deváté či Dany Syslové přivezl Bartoškův tým na soukromé setkání,...

6. července 2024

SÓLO PRO ŠPINAR: Jak komplikované může být randění u trans žen?

Premium

Názory, vzpomínky, glosy, momenty ze zákulisí. Každou sobotu píšou přední osobnosti české umělecké scény pro kulturní rubriku iDNES.cz v rámci seriálu „Sólo pro“ své vlastní texty. Tento týden...

13. července 2024

TELEVIZIONÁŘ: Nic není vidět. Přesto se Zóna zájmu zaryje do paměti

Dva Oscary, pro nejlepší mezinárodní film a za nejlepší zvuk, získala Zóna zájmu, kterou uvádí nedělní HBO v tuzemské televizní premiéře.

13. července 2024  10:30

Moje souvislost s touto zemí trvá skrze kondomy. To se mi líbí, říká Američan

Premium

Lovestory o české zemi a jejím designu slibuje chystaný snímek Identita. Jeho průvodcem bude odhadce a dražebník Nicholas Lowry, Američan českého původů se silnými a vlastně i dost specifickými pouty...

13. července 2024

Deadpool a Wolverine vtipnou spásou Marvelu. Očekávaný hit ukázal 35 minut

Studio Marvel v rámci celosvětového propagačního turné odhalilo prvních 35 minut nového filmu Deadpool & Wolverine. Předpremiéry v Londýně se zúčastnili i herci Ryan Reynolds (Deadpool) a Hugh...

12. července 2024  20:24

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...