Jak se rýsuje soutěž v Cannes? Zatím potěšil jen jeden snímek

  3:46aktualizováno  3:46
Cannes (Od spolupracovnice MF DNES) - Zatím jediným filmem soutěže 63. ročníku festivalu v Cannes, který by se mohl umístit mezi kandidáty na Zlatou palmu, je Další rok – jedno z děl, v nichž Mike Leigh už dlouhá léta mistrně portrétuje všední příslušníky britské střední vrstvy.

Cannes 2010 - režisér Mike Leigh | foto: AP

Během dvanácti měsíců sleduje zblízka život harmonické dvojice na prahu stáří a letmo nahlíží i do osudů lidí, kteří ji obklopují. V jednotlivých kapitolách tvoří středobod vyprávění vždy obyčejná událost: návštěva ženiny kolegyně, mužova partie golfu, příjezd syna s jeho dívkou, pohřeb manželky hrdinova bratra. Výborně napsané dialogy, jimiž často probleskuje humor, přesvědčivé výkony herců, přesná charakterizace postav a elegance stylu, to jsou stálé znaky filmů režiséra Mikea Leigha, který ani tentokrát nezklamal.

Cannes 2010

Čtěte pravidelné zpravodajství i zápisníky

Redaktorka portálu iDNES.cz Tereza Spáčilová popisuje dění na 63. ročníku filmového festivalu v Cannes. Deníku MF DNES přispívá umělecká ředitelka karlovarské přehlídky Eva Zaoralová.

Méně chvály si zaslouží první ze tří francouzských soutěžních filmů Turné. Jeho tvůrce a hlavní představitel Mathieu Amalric, jenž se proslavil jako zlosyn ze zatím poslední bondovky Quantum of Solace, v něm rozvádí bizarní námět, putování skupiny amerických striptérek New Burlesque po francouzských přístavech.

Vskutku burleskní, až na hranici vulgarity jsou jednotlivá čísla, v nichž kypré dámy uplatňují své tělesné půvaby a smysl pro humor. Ovšem po slibném úvodu začne ustavičné opakování téhož, byť v různých obměnách, spíše nudit. Navíc linie osobního příběhu producenta, jenž přivezl striptérskou show do rodné Francie v naději na vlastní comeback, je natolik slabá, že film nezachrání.

Cannes 2010 - režisér Mathieu Amalric

Jisté zklamání přinesly také snímky z Asie. Čínské Čonkinské blues, které natočil režisér Wang Siao-šuaj, vyslovuje pravdu o potřebě otce, jenž by byl dětem vzorem, až příliš komplikovaně, střídáním záběrů ze současnosti s útržky minulých dějů. A tak nakonec nejlepší dojem film zanechá díky mistrovsky nasnímanému obrazu města s jeho překrýváním nového a starého.

Obratněji natočená je jihokorejská Služka, remake hitu z 60. let, jehož děj přenesl do současnosti režisér Im Sang-soo. Drama dívky sloužící v bohaté kultivované rodině a zneužité pánem má všechny znaky psychologického románu z konce 19. století se silně erotickými scénami a prvky nadreálna i absurdity. Efektní styl je však poznamenán manýrismem, který oslabuje morální apel obsažený v původní předloze.

Dojemný návrat Geparda

Pro mnohé návštěvníky festivalu má letos mimořádnou přitažlivost sekce věnovaná digitálně restaurovaným dílům filmových klasiků.

Plakát k 63. ročníku filmového festivalu v CannesZejména představení nové, nádherně barevné kopie legendárního snímku italského režiséra Luchina Viscontiho Gepard, které osobně uvedl režisér Martin Scorsese a doprovodili dva z jeho původních hvězdných představitelů Claudia Cardinale a Alain Delon, se stalo vzácným a dojemným zážitkem, na jaké se nezapomíná.

Lze jen doufat, že podobně silné zážitky se v příštích dnech v Cannes dají očekávat i od soutěžních filmů.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

Další z rubriky

No Time To Die. Tvůrci prozradili název pětadvacátého filmu s agentem Bondem

Ve snímku No Time To Die (Není čas zemřít) se zřejmě naposledy objeví v roli...

Pětadvacátý film s Jamesem Bondem ponese název No Time To Die (Není čas zemřít). Na sociálních sítích o tom informovali...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

RECENZE: V opravdu Krvavé nevěstě těší smích a nadsázka

Záběr z filmu Krvavá nevěsta

V každé rodině se najdou podivíni, ale po zuby vyzbrojené příbuzenstvo, jaké vyvdá titulní hrdinka hororu Krvavá...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz