Jak Annie Leibovitz fotila Stouny i smrt přítelkyně

  17:00aktualizováno  17:00
Ve čtvrtek 4. září jde do kin nový dokument z cyklu American Masters. Ve snímku Annie Leibovitz: Život objektivem představuje svou starší sestru, slavnou fotografku, režisérka a scenáristka Barbara Leibovitz.

Annie Leibovitz se svým slavným snímkem těhotné Demi Mooreové | foto: Profimedia.cz

Annie LeibovitzFilmové vyprávění o životě a tvorbě přední americké "fotografky celebrit", jež se proslavila jako hlavní fotografka časopisu Rolling Stone, ale i několika na svou dobu skandálními fotografiemi pro jiné účely, je zarámováno záběry z přípravy knižní publikace fotografií Annie Leibovitz. Svým vyjádřením přispěla do filmu dlouhá řada osobností z prostředí umění, médií i teorie a kritiky fotografie.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Brad PittV zásadě ale bezmála devadesátiminutový film vypráví ucelený životní příběh fotografky, která se díky fotografování celebrit sama stala celebritou, byť nezvykle sympatickou, skoro by se zdálo "normální". Fotografky, která pro svou fotografickou vášeň mnohokrát neváhala nasadit vlastní život, ale i ochutnat všechny "neznámé slasti", které jsou spojeny s mládím její generace v 60. letech.

z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Patti SmithAnnie Leibovitz vypráví o svém dětství v rodině vojáka cestujícího ze štace na štaci a o životě rodiny de facto v autě, o usídlení na základně na Filipínách, kde si mladá Annie poprvé vyzkoušela fotografování, odchod do San Franciska, kde se právě rozjížděla "revoluce hippies", která Annii Leibovitz myšlenkově poznamenala na celý život. V roce 1970 začala fotografovat pro tehdy čerstvý kulturně- společenský časopis Rolling Stone, o tři roky později se stala jeho hlavní fotografkou.

Jednou ze zásadních prací Annie Leibovitz pro tento časopis bylo v roce 1975 fotografování amerického turné Rolling Stones, které fotografka s kapelou absolvovala celé a o kterém ve filmu řekla: "Všecko, co si představujete, že jsem při něm mohla dělat, jsem dělala." Dlužno dodat, že právě v polovině 70. let měli Rolling Stones snad vůbec nejdivočejší období svojí kariéry, spojené s tvrdými drogami, jimž dočasně propadla i Annie Leibovitz.

Keith Richards a Annie Leibovitz

Pohnutým okamžikem filmu je vyprávění o fotografování manželské dvojice John Lennon - Yoko Ono. K tomu totiž došlo 8. prosince 1980. Annie Leibovitz vyfotografovala nahého Lennona, jak objímá svou ženu. Pouhých pět hodin po odchodu z ateliéru byl John Lennon zastřelen a fotografie z této seance jsou posledními profesionálními snímky slavného ex-Beatla. Na obálce Rolling Stoneu vyšla fotografie pietně bez jakéhokoli textu.

Zlomem v jejím tvůrčím životě byl rok 1983, kdy začala spolupracovat s časopisem Vanity Fair, pro který fotografovala především portréty hollywoodských hvězd. Mimo jiné vlastně poprvé "objevila" kouzlo ryze aranžované fotografie: mezi nejslavnější z nich patří zpěvačka a herečka Bette Midler zasypaná stovkami rudých růží či Whoopi Goldberg ve vaně plné mléka. Snad nejskandálnějším snímkem na obálce Vanity Fair a jednou z nejslavnějších fotografií Annie Leibovitz vůbec byl v roce 1991 snímek herečky Demi Moore v pokročilém stadiu těhotenství.

Z filmu Annie Leibovitz: Život objektivem - Meryl Streep

Susan SontagAčkoliv Annie Leibovitz není z těch, kteří rádi stavějí na odiv své soukromí, ve filmu je i v tomto ohledu relativně sdílná a sice nikoliv rozsáhle, přesto poměrně otevřeně hovoří i o svém citovém vztahu s americkou spisovatelkou Susan Sontag, o společné návštěvě válečného Sarajeva i o frustracích, které jí způsobila její předčasná smrt v roce 2004, u které Annie Leibovitz byla - a ani v této tragické chvíli neodložila svůj fotoaparát.

Autor:

Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

RECENZE: Podmanivý film Nikdy neodvracej zrak je německá Zdivočelá země

Záběr z německého filmu Nikdy neodvracej zrak

Reklama by film Nikdy neodvracej zrak mohla nabízet sloganem „tři v jednom“. Zahrnuje totiž rodinné drama, historii...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz