Jak agitka zabila zázrak jménem VALL-I

  12:35aktualizováno  12:35
Od Příběhu hraček přes Hledá se Nemo po Ratatouille nese každá novinka studia Pixar příslib radosti, hravosti, nových nápadů, překvapivého děje, zkrátka chytré zábavy – ale že by tajila zradu?! U snímku VALL-I zabolí rána pod pás tím více, že start vypadá tak čarovně.

Z filmu Vall-I | foto: Falcon

Člověk se tetelí, skoro ani nedýchá, aby nezaplašil ten stoprocentní filmový zázrak, na který léta čeká a který, jak se zdá, se klube na svět – a vtom mu vrazí kudlu do zad směs letáků Greenpeace a Nepříjemné pravdy Ala Gorea, nejkřiklavější mravoličný plakát s ekologickou agitkou.

Víceúčelový lisovač
Z filmu Vall-IJestliže Ratatouille ublížili, když vyměnili osobitého režiséra Jana Pinkavu za "masovější jistotu" Brada Birda, pak náhlý zlom uprostřed filmu VALL-I vypadá jako přímá disneyovská sabotáž.

Přitom už předfilm o souboji kouzelníka s králíkem z klobouku přináší netypickou grotesku a "hlavní chod" čili VALL-I, v české zkratce Víceúčelově Automatický Likvidační Lisovač, omráčí okamžitě.

Tohle v animaci opravdu dosud nebylo: zničená průmyslová krajina, mrtvé rozvaliny v postapokalyptickém duchu příběhů a la Den poté – a mezi odpadky za zvuků muzikálové melodie rejdí jen rezavý robot, poslední, kterého lidstvo zanechalo na Zemi, aby ji vyčistil.

Trailer filmu Vall-I

Společnost mu dělá jen odolný šváb, všude kolem se tyčí obří skládka bez života; kdepak legrace, jen nekonečná samota.

Z filmu Vall-IAle pak se tíseň promění v úsměv provázející robotovu dojemnou sbírku "pokladů", která připomene přehlídku veteše ze Slavností sněženek, a hrdinova majetnická pýcha vyvrcholí něžným rituálem s parádním kouskem jeho kolekce, videokazetou muzikálu Hello Dolly, jenž v něm probudil smysl pro romantiku.

To vše se děje beze slov, ale neskonale výmluvně; divák se o robota bojí, když se blíží kosmická loď, a spoluprožívá jeho okouzlení, sotva z ní vystoupí bílá robotka EVA neboli Environmentálně Vyhledávací Autosonda. Následují přenádherné němé námluvy plné vtipu, kdy starousedlík láká krásku na své muzeum ze smetiště; z plátna se však line i nostalgie a ještě více citu.

Z filmu Vall-ISice už také nastupuje "zelené" podobenství, ale zatím ještě bez proklamací; přehluší je robotova oddaná péče o nemocnou robotku včetně dotyků "ruky". Do animace VALL-I rozhodně vnáší účinnější polidštění strojů než Roboti: v žánru romance podmaňuje, za letu ke hvězdám dokonce probudí snovou náladu 2001: Vesmírné odysey.

Jenže ledva se děj přenese do kosmického azylu pozemšťanů, kouzlo se rozplyne. Jako by jeden film skončil a jiný, nepoměrně slabší, začal. Lidé mluví: hodně a na rozdíl od "robotích" zvuků ve frázích. Mění se animace: technicky je stále dokonalá, ale pocitově prázdná.

Z filmu Vall-I

A hlavně se zlomí žánr: z romance se stává okatá satira o zhoubném konzumním životním stylu, který plodí líné tlouštíky bahnící se v umělém, hromadně organizovaném světě bez přirozeného světla a citu.

Z filmu Vall-ITaktovku přebírá naučný plakát; jemný humor se vrátí jen na okamžik s prvním "robotím" polibkem, jenž vyvolá nákazu lásky, ale jinak z plátna padají výkřiky typu Co je moře? Kde je modrá obloha a tráva? Chci žít, ne přežít! K tomu se ještě přidá mechanická honička postavená na prvoplánové bitce o zelenou naději a vznosný závěr jako pro prvňáčky.

Přesto by se VALL-I měl vidět. Kvůli nádherné první části, ale hlavně pro zkušenost, jak snadno zabíjí jakákoli ideologie jakékoli umění.

VALL-I
USA, režie Andrew Stanton, mluví Jan Maxián, Tereza Bebarová, Milan Šteindler, Aleš Háma, české znění, 103 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Filmovou Poslední aristokratkou Jiří Vejdělek abstinenty vykurýruje

Eliška Balcerová a Jiří Vejdělek na festivalu promluvili o snímku Poslední...

Už první ukázky z Poslední aristokratky budí vlnu veselí. Třeba když americká rodinka při uvítání na restituovaném...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz