Jackie Chan a staronový Karate Kid: to je kung-fu, klid a malý Smith

  7:18aktualizováno  7:18
Hollywood oprášil další legendu: kultovní sérii 80. let Karate Kid. Učedníka hraje syn Willa Smithe a jeho mistra Jackie Chan.

Leckdo s ní vyrůstal a občas si ji z uprášených videokazet s nostalgií připomene. Třídílná filmová série Karate Kid se odehrávala v Kalifornii a její teenagerovský hrdina měl vlídného japonského učitele karate, kterého hrál Noriyuki Pat Morita - slavná role mu vynesla i nominaci na Oscara. Zopakoval si ji ještě v 90. letech ve filmu Nový Karate Kid, kde pro změnu trénoval dívku - Hilary Swankovou; pokus o návrat však nevyšel, Morita před pěti lety zemřel a Karate Kid osiřel.

Hledá se táta

Až nyní dostal nového patrona: uznávaného krále kung-fu Jackieho Chana. A také nové obsazení a kulisy, jen děj se příliš nemění.

Z filmu Karate Kid 2/ Kung-fu KidJaden Smith ve filmu Karate Kid

Dvanáctiletý Jaden Smith, který se po boku svého hvězdného otce Willa Smithe představil v melodramatu Štěstí na dosah, zosobňuje amerického školáka, jenž se musí s matkou přestěhovat do Číny - a tam jeho sebevědomí utrpí těžké šrámy. Narazí nejen na jinou kulturu, ale také na místní rváče, vůči kterým nemá ani se základními znalostmi karate šanci. Spolužáci totiž ovládají kung-fu, takže ho hladce porazí a znemožní v očích vysněné dívky.

Unikát

Karate Kid se směl točit v Zakázaném městě jako první film po více než 20 letech, kdy tu natáčel Bertolucci Posledního císaře.

Osamělý, ponížený a bezmocný chlapec však najde spojence v údržbáři - tajném mistrovi kung-fu, jehož ztělesnil Jackie Chan a který začne malého Američana trénovat pro nadcházející turnaj. Naučí ho, že nerozhodují údery a chvaty, nýbrž rozvaha a klid, a provede ho cestou sebepoznání.

"Můj hrdina prožívá těžké období: zdá se mu, že nikam nezapadá, nemá žádné kamarády," vysvětluje Jaden Smith, proč mezi jeho a Chanovou postavou vznikne pouto. Podle producenta původní trilogie i nového filmu Jerryho Weintrauba nejde tolik o bojové scény jako o věčný základ: příběh otce a syna. "To, co přetrvává a děti oslovuje, je touha chlapce po otcovském vzoru," míní.

Režisér Harald Zwart dodává, že ctitelé první série už mají vlastní děti: "Proto jim chceme připomenout film, který měli rádi, v moderní verzi blízké jejich potomkům." Pro roli učitele však tvůrci potřebovali nadgenerační ikonu. Našli ji v Chanovi. "Upřímně, kdo jiný by to mohl být? On jediný se pro takovou úlohu hodí," přiznávají tvůrci. Sám Chan k ní měl blízko z jiného důvodu: "Pocity člověka, který se ocitl mimo své přirozené prostředí, plně chápu," říká. "Asi před třiceti lety jsem se poprvé vydal do Ameriky. A když se ocitnete uprostřed zcela odlišné kultury, je to velice děsivý zážitek."

Z filmu Karate Kid 2/ Kung-fu Kid

S Chanem a přesunem do Pekingu se objevil prvek kungfu, takže karate v názvu vlastně ztrácí opodstatnění. Ale jednak se hrdina zpočátku zkouší ubránit jako karatista, jednak filmaři chtěli vzdát hold prvnímu snímku, na jehož známé scény též vytvořili vlastní variace.

Komik a akrobat

Mimo kameru byl učitelem Jadena Smithe jiný mistr kung-fu: Wu Gang, vedoucího kaskadérského týmu Jackieho Chana, jejž si herec založil v roce 1983. Sám Chan se sice vesměs zastupovat nenechá, ale jeho kaskadéři mají na starosti bojovou choreografii. Navíc se malý hrdina učil z Chanových starších filmů, dokonce zkusil napodobovat některé jeho speciality včetně tréninku s tyčemi. A v neposlední řadě se dozvídal, co je podstatou kung-fu. "Každý chlapec chce do něčeho kopat, nějak se vybít, pomstít. Ale kung-fu neznamená touhu ubližovat, nýbrž touhu pomáhat," líčí Chan. Ostatně výraz kung-fu není jen ryze bojový termín. Lze jej přeložit jako práce či dovednost a mimo Čínu se jím označuje celá škála čínských bojových umění.

Nádavkem dostane divák unikátní cestopis. Karate Kid se totiž směl točit v Zakázaném městě jako první film po více než 20 letech, kdy tu natáčel Bertolucci Posledního císaře. Na plátně se objeví i posvátná socha Zlatého Buddhy či Velká čínská zeď.

Jaden Smith ve filmu Karate KidJackie Chan a Jaden Smith ve filmu Karate Kid

Karate Kid však hlavně představuje způsob, jak vyseknout poklonu Jackiemu Chanovi, který už načal úctyhodnou druhou stovku filmů. Šestapadesátiletý rodák z Hongkongu se odmala rád pral; deset let strávil v tvrdých podmínkách Čínské dramatické akademie, kde se naučil akrobacii, bojovým uměním i zpěvu.

Po škole působil jako kaskadér a na hereckou půdu pronikl díky své specialitě: spojení fyzických kousků s osobitou komikou. Pomohla mu prorazit i v Hollywoodu, kde našel partnery v Owenu Wilsonovi - natočili Tenkrát na východě a Šanghajské rytíře - a v Chrisu Tuckerovi v sérii Křižovatka smrti. Vyzkoušel si vlastní režii, produkci a také bolest z nesčetných zlomenin včetně proražené lebky.

Na své originalitě si zakládá. "Nikdy jsem nechtěl být druhým Brucem Lee, vždy jen prvním Jackiem Chanem," říká. Také tvrdí, že je "blázen, nikoli hlupák", že nesnáší násilí, ale nevidí v tom rozpor se svými díly, že netoužil po dráze akční hvězdy, neboť ta bývá krátká. "Přál bych si delší život i kariéru," přiznává Chan. A zatím mu to vychází.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz