Igor Chmela: Platonov je darebák

  1:00aktualizováno  1:00
Krátce po Novém roce bude mít premiéru jeho první film, železničářský "obyčejný" příběh Ještě žiju s čepicí, věšákem a plácačkou, v lednu rovněž vstoupí do seriálu Ordinace v Růžové zahradě.

Platonov je darebák- fotografie ze čtené zkoušky | foto: Divadlo Na zábradlí

Herce Igora Chmelu  zřejmě začnou poznávat nejen divadelní fanoušci. Chmela však již hvězdou je – jen trochu jiné kategorie. Neobejde se bez něj prakticky žádné představení Divadla Na zábradlí. Zábradlí se dnes poprvé od smrti Petra Lébla vrací k Čechovovi: a Igor Chmela se v režii Jiřího Pokorného stal Platonovem.

Inscenace se jmenuje Platonov je darebák! Vidíte ho jednoznačně jako negativní postavu?
Platonov je darebák, ale mám pro něj pochopení. Je to dost kontroverzní muž, jehož cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly. Jeho pohled na společnost v něm probouzí emoce, kterým dává volný průchod. Provokuje, záměrně spouští skandály, umí být vtipný a nemilosrdně krutý. Ale jeho břitká inteligence jej před jeho přirozenou lidskostí neuchrání. Hra samotná mě fascinuje – Čechov ji prý napsal v osmnácti – klobouk dolů. Je syrová až krutá, ale zároveň obsahuje hodně humoru. Snažíme se, aby inscenace byla zábavná.

Jak jste se vlastně dostal k divadlu?
Náhodně – přes kamaráda z vojny, kde jsme z nudy blbli. Studoval jsem železniční průmyslovku a uvědomil jsem si, že na dráhu nechci. Tak jsem po vojně zkusil DAMU.

Po škole vás vzali hned do Národního divadla. Pro mnohé by to byl vrchol, vy jste však rychle utekl do Dejvického divadla...
Do Národního mě zlákal můj pedagog Jan Kačer, mělo to být volné pokračování studia, ale to se nějak nepovedlo. Trpěl jsem tam frustracemi, sebevědomí na nule. Byl jsem v nesprávnou dobu na nesprávném místě, neměl jsem tehdy na to psychicky. Sice jsem odešel v době, kdy začaly přicházet velké úkoly, ale já si stejně nevěřil. Neměl jsem pocit, že bych se dotkl tvorby. Plnil jsem úkoly, stravován stresem. O hostování v Dejvickém divadle jsem si vlastně Mirkovi Krobotovi řekl. Rovněž Na zábradlí jsem začal hostováním.

Jste jedním z nejvytíženějších divadelních herců. Na zábradlí role stíhá roli, každý rok vystupujete na shakespearovských slavnostech, hrál jste i v Multiprostoru Louny.
Do Loun jsem se pustil, protože jsem byl uhranutý lidmi z Multiprostoru a divadlem, které tam dělali. Lidé ze souboru byli neherci a přitahovalo mě, že dělají divadlo z vnitřní potřeby. Když hrajete na profesionální scéně, tak zákonitě stejné nadšení nemůže být permanentní. Jinak mi vytížení nevadí, ale po Platonovovi se těším na trochu odpočinku.

Zažil jste rovněž uhranutí divadlem, když jste zkoušel s Petrem Léblem? Stále hrajete v jeho Ivanovovi.
Ivanov byl atypický, protože jsem do něj naskočil až po Petrově smrti. Ivanov je, myslím, jeho nejkrotší představení. Zkoušel jsem s ním trochu ztřeštěnou inscenaci Plukovník Pták a z gejzírů Petrových nápadů jsem byl jako v Jiříkově vidění. Vláčel jsem tehdy ještě s sebou pytel mindráků a strašně jsem se styděl. Poznal jsem však, že zkoušení může být něco radostného.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Další z rubriky

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

Najdete na iDNES.cz