Potřebuje Medvídek Pú a jeho kamarádi lékaře?

  9:24aktualizováno  9:24
Medvídek Pú, Ijáček, Tygr a Kryštůfek Robin jsou "jednotlivci s vážnými problémy", kteří žijí ve Stokorcovém lese, jenž je plný rozčarování, a všichni nutně potřebují psychoaktivní drogy. Že i takovým způsobem se dá dívat na oblíbenou dětskou knížku, dokazují kanadští vědci ve studii, kterou zveřejnila agentura Reuters. Postavičky ze slavné knížky A. A. Milneho trpí neléčenými problémy včetně poruchy pozornosti a chronické deprese, uvádí lehce ironická studie pediatrů z univerzity v kanadském Halifaxu.

Sarah Sheaová, která vedla výzkum zveřejněný ve studii, říká, že cílem jejího týmu bylo zúčastnit se světového trendu analyzovat slavná umělecká díla a připomenout lidem, že i mimořádní lidé mohou mít problémy. "Svět je plný úžasných lidí, kteří mají svoje zvláštnůstky a my je přesto máme rádi. Jak by se někdo mohl opovážit říct, že je něco špatného, když někdo trpí poruchou pozornosti? Ostatně musím připomenout, že si jenom děláme legraci," říká Sheaová.

Problémy kamarádů ze Stokorcového lesa

jméno

problém

léčba

Medvídek Pú hyperaktivita,
touha po medu
slabé dávky
stimulantů
Prasátko úzkostný neklid,
emoční trauma
protipanický
lék
Ijáček chronický
negativismus
antidepresivum,
individuální terapie
Kryštůfek
Robin
porucha mužské
identity
rodičovský dohled
Klokánek Tygr jako špatný
vzor
rodičovský dohled
Klokanice přespříliš
ochranitelská
ústup z vedoucího
postavení
Tygr riskantní chování stimulant v kombi-
naci s lékem na
vysoký tlak
To ovšem nic nemění na závěru vědců, že medvídkovi Pú by prospěly slabé dávky stimulantů, které by mu pomohly překonat jeho hyperaktivitu, stejně jako nutkavé tendence projevující se repetičním počítáním a neukojitelnou touhou po medu. "Pú potřebuje pomoct. Máme pocit, že léky by byly namístě. Nedokážeme se zbavit pomyšlení, oč bohatší by Púův život mohl být, kdyby dostal nízké dávky stimulačních léků," uvádí se v prohlášení. Púovo impulzivní chování, které se projevuje třeba v jeho špatně promyšlených pokusech dostat se k medu v převleku za dešťový mráček, by mohlo časem přerůst v Tourettův syndrom definovaný bezděčnými záškuby těla a hlasovými tiky.

A.A. Milne napsal své povídání pro děti v roce 1924 na základě návštěv v londýnské zoologické zahradě, tedy v době, kdy byly psychické poruchy stigmatizovány a setkávaly se jen s malým pochopením. V současnosti je situace odlišná, ovšem nynější děti na tom nejsou o moc lépe, než postavičky z Medvídka Pú. Odhaduje se, že tři až pět procent současných školáků trpí neschopností soustředit se a kontrolovat nutkání. Používání léků na tyto poruchy vyvolává značnou kontroverzi. "Nesouhlasím s předepisováním léků každému, kdo je přes den trošku zasněný," říká Sheaová, ale dodává, že Púovi a jeho kamarádům by se klinika duševního zdraví dost hodila.

"Vezměte si třeba takové Prasátko. Chudáček vystrašené, červenající se, zmatené Prasátko. Jednoznačně trpí úzkostným neklidem," píše výzkumný tým, podle něhož by Prasátku prospěl nějaký protipanický lék, který by mu ušetřil "emoční trauma", jako například to, když s Púem stopovali kolčavici. Dále je tu Ijáček, který žije svůj smutný oslí život, a i když je těžké přesně zjistit, jaká událost vyvolala jeho chronický negativismus a nedostatek energie, rozhodně by mu prospělo nějaké antidepresivum a individuální terapie, aby dokázal "pochopit humornou stránku celé té anabáze se ztraceným ocasem". Také ostatním postavám z knížky by podle vědců procházka na dětskou kliniku neuškodila.

Podle ilustrací E.H. Sheparda vědci usuzují, že by Kryštůfek Robin mohl časem trpět poruchami mužské identity a znepokojivý je také nedostatek rodičovského dohledu, který Kryštůfkovi dává příliš času na povídání se zvířátky. Zvlášť znepokojení jsou kanadští vědci v případě malého Klokánka, který vyrůstá jen s jedním rodičem a jehož nejbližší přítel - Tygr - pro něj není správným vzorem. "Předpovídáme, že se jednou setkáme s delikventním otupělým klokanem poflakujícím se po nocích v lese, jehož půda je pokrytá rozbitými lahvemi od sladového extraktu a nedokouřenými špačky z bodláčí," uvádějí vědci.

Klokanice, Klokánkova přespříliš ochranitelská matka, podle nich nemá šanci stát se přizpůsobivou matkou samoživitelkou, protože žije ve světě, který vzdělání přikládá jen malou hodnotu a ženy ve vedoucím postavení nevidí rád. "Je vysoce pravděpodobné, že se časem bude starat o několik dalších klokáňat počatých při příležitostných vztazích s různými klokany a bude utrápená nedostatkem finančních prostředků," soudí studie.

Pokud jde o Tygra, jeho riskantní chování ho vede k ochutnávání medu, sena i bodláčí, stejně jako do dalších nebezpečných situací, k nimž svádí i Klokánka. Není jasné, zda by mu prospěl samotný stimulant, anebo stimulant v kombinaci s lékem na vysoký tlak, aby se snížilo jeho sociálně vtíravé chování a nerozvážné experimentování s neznámými látkami.

Tygr

Klokánek s Tygrem

Medvídek Pů a Tygr

Tygr a jeho kamarádi

Autor:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Zvolte nejlepší seriál, film, show a dokument loňského roku

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

RECENZE: Raubíř Ralf, Husí kůže, Ledová sezona. Pohádky dětí internetu

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Co mají společného lední medvědi, herní postavičky a strašidla? Ve všech případech jde o pokračování a všechny tři...

Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu

Záběr z českého dokumentu Cesta vede do Tibetu

S výjimkou badatelů z Národního filmového archivu věděl o jeho existenci jen málokdo. Pozapomenutý cestopis z roku 1954...

Najdete na iDNES.cz