Hurvínek na scéně. Je to vůbec film? Jen podle kin

  2:44aktualizováno  2:44
Hurvínek ve 3D; to zní lákavě. Jenže pokusný záznam divadelní hry za běžné vstupné kin může ublížit loutkové legendě i trojrozměrné módě.

Z filmu Hurvínek na scéně | foto: Hurvínek3D

Tvůrcům filmu Hurvínek na scéně slouží ke cti, že před jeho dnešním vstupem do kin neustále varovali před přílišným očekáváním. Takže ještě jednou slovy producenta Martina Kotíka, oč vlastně jde:

Z filmu Hurvínek na scéně"Záznam představení Divadla S+H vznikl původně jen pracovně, když jsme si testovali 3D techniku i možnosti loutek pro chystaný počítačově animovaný trojrozměrný snímek Hurvínek ve filmu. Výsledek testu nás příjemně překvapil, řekli jsme si, že by mohl jít do škol. Ale kina se toho chytala jedno po druhém, chtěla záznam uvádět. A že začínají na běžných premiérových cenách, to je také volba kin."

Přece pes!

Ovšem může to být volba smrtící: pro legendární loutkovou značku i pro módu 3D. Protože divák očekávající první český Avatar sleduje "kouzelnými" brýlemi plasticky, leč staticky a nedokonale nasnímané divadlo – vánoční hru o tom, jak se u Spejblů na Mikuláše sešli dva až tři čerti v převleku.

"Divadlo 3D" představuje podivný útvar zaštítěný obrozeneckou nadějí, že tak pronikne do každé vísky, kam věhlasný soubor cestující světem nezavítá – ovšem pokud už v oné vsi mají 3D projekci. A pokud mají, co uvidí?

Z filmu Hurvínek na scéně

Hudební směsice koled zahájí příběh rozdělený do kapitol uvozených vždy písničkou, což vyprávění rytmizuje a nastavuje, aby vydalo na celovečerní formát.

Samozřejmě již jevištní podstata neumožňuje příliš pohybu a proměn. Humor míří k nejmenším divákům: když Spejbl nad křížovkou dlouze hádá domácí zvíře na tři písmena, Žeryk mu marně napovídá štěkáním a děti s ním – Přece pes!

Atrakce na pouti

Prostorový efekt 3D přináší nejvýš pocit, že sedíte v divadle v první řadě; filmově se vznášejí pouze přidané sněhové vločky. Při rychlejším pohybu loutek jsou detaily rozostřené, což působí na oči nepříjemně – stejně jako roztmívání scény, nebo naopak přesvícené záběry. Zkrátka technický test stereoskopie ve spojení s divadelní stylizací ještě nezrodí film, Svěrákův Kuky je i ve 2D svou hravou představivostí tisíckrát filmovější.

Z filmu Hurvínek na scéněJistě, mrňousové se baví, když Spejbl dělá budliky budliky, Hurvínek osloví Máničku Ty vozembouchu nebo hlásí, že "ve sklepě chcípnul čert". Ale kouzlo doteku divadla zmizelo a magie filmu nedorazila. Jako jarmareční atrakce za třicet korun – klidně. Ale zklame-li polotovar, kdo pak půjde do kina na opravdového Hurvínka ve filmu?

Hurvínek na scéně
ČR, režie David Havel, Martin Klásek, hrají Helena Štáchová, Martin Klásek,
60 minut.
Hodnocení MF DNES: 30 %


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Tohle tě bude opravdu bolet, vzkazuje padouchovi poslední Rambo

Trailer k filmu Rambo: Poslední krev

Před premiérou snímku Rambo: Poslední krev, který jde do kin 19. září, uvolnili tvůrci takzvaný RedBand trailer, tedy...

V oscarové bitvě se Václav Marhoul utká s Pedrem Almodóvarem

Petr Kotlár a Václav Marhoul na festivalu v Benátkách uvedli Nabarvené ptáče

Česká filmová a televizní akademie vybrala Nabarvené ptáče scenáristy režiséra a producenta Václava Marhoula jako...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz