Hurvínek na scéně. Je to vůbec film? Jen podle kin

  2:44aktualizováno  2:44
Hurvínek ve 3D; to zní lákavě. Jenže pokusný záznam divadelní hry za běžné vstupné kin může ublížit loutkové legendě i trojrozměrné módě.

Z filmu Hurvínek na scéně | foto: Hurvínek3D

Tvůrcům filmu Hurvínek na scéně slouží ke cti, že před jeho dnešním vstupem do kin neustále varovali před přílišným očekáváním. Takže ještě jednou slovy producenta Martina Kotíka, oč vlastně jde:

Z filmu Hurvínek na scéně"Záznam představení Divadla S+H vznikl původně jen pracovně, když jsme si testovali 3D techniku i možnosti loutek pro chystaný počítačově animovaný trojrozměrný snímek Hurvínek ve filmu. Výsledek testu nás příjemně překvapil, řekli jsme si, že by mohl jít do škol. Ale kina se toho chytala jedno po druhém, chtěla záznam uvádět. A že začínají na běžných premiérových cenách, to je také volba kin."

Přece pes!

Ovšem může to být volba smrtící: pro legendární loutkovou značku i pro módu 3D. Protože divák očekávající první český Avatar sleduje "kouzelnými" brýlemi plasticky, leč staticky a nedokonale nasnímané divadlo – vánoční hru o tom, jak se u Spejblů na Mikuláše sešli dva až tři čerti v převleku.

"Divadlo 3D" představuje podivný útvar zaštítěný obrozeneckou nadějí, že tak pronikne do každé vísky, kam věhlasný soubor cestující světem nezavítá – ovšem pokud už v oné vsi mají 3D projekci. A pokud mají, co uvidí?

Z filmu Hurvínek na scéně

Hudební směsice koled zahájí příběh rozdělený do kapitol uvozených vždy písničkou, což vyprávění rytmizuje a nastavuje, aby vydalo na celovečerní formát.

Samozřejmě již jevištní podstata neumožňuje příliš pohybu a proměn. Humor míří k nejmenším divákům: když Spejbl nad křížovkou dlouze hádá domácí zvíře na tři písmena, Žeryk mu marně napovídá štěkáním a děti s ním – Přece pes!

Atrakce na pouti

Prostorový efekt 3D přináší nejvýš pocit, že sedíte v divadle v první řadě; filmově se vznášejí pouze přidané sněhové vločky. Při rychlejším pohybu loutek jsou detaily rozostřené, což působí na oči nepříjemně – stejně jako roztmívání scény, nebo naopak přesvícené záběry. Zkrátka technický test stereoskopie ve spojení s divadelní stylizací ještě nezrodí film, Svěrákův Kuky je i ve 2D svou hravou představivostí tisíckrát filmovější.

Z filmu Hurvínek na scéněJistě, mrňousové se baví, když Spejbl dělá budliky budliky, Hurvínek osloví Máničku Ty vozembouchu nebo hlásí, že "ve sklepě chcípnul čert". Ale kouzlo doteku divadla zmizelo a magie filmu nedorazila. Jako jarmareční atrakce za třicet korun – klidně. Ale zklame-li polotovar, kdo pak půjde do kina na opravdového Hurvínka ve filmu?

Hurvínek na scéně
ČR, režie David Havel, Martin Klásek, hrají Helena Štáchová, Martin Klásek,
60 minut.
Hodnocení MF DNES: 30 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

VIDEO: Poslední díl seriálu Most! posune vysílací čas. Kvůli vulgaritě

MOST!

Sedm dílů seriálu Most! se vysílalo hned po deváté večer, ale jeho osmá, závěrečná epizoda posune v pondělí 25. února...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

Další z rubriky

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

VIDEO: Zodpovědná matka a neřízená střela. Hrdinky Skleněného pokoje

Hrdinky filmu Skleněný pokoj

Ve Skleněném pokoji se potkaly zahraniční hvězdy. Hanna Alströmová hraje Liesel a Carice van Houtenová Hanu. „Liesel ...

RECENZE: Cruzová a Bardem? Všichni to vědí, že hvězdný pár znovu vyhrává

Záběr ze snímku Všichni to vědí

Herečtí manželé Penélope Cruzová a Javier Bardem se znovu potkali ve snímku Všichni to vědí, který do kin vstupuje v...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz