Potter je pryč. Jsou tu Hunger Games, v nichž teenageři bojují o život

  17:40aktualizováno  17:40
V pohádkách přituhuje. Po čarodějnickém učni a upíří romanci si našli teenageři další kult: Hunger Games, kde jejich vrstevníci coby moderní gladiátoři bojují v přímém přenosu o život.

Čtyři roky poté, co vyšla první kniha trilogie, míří do kin její přepis - a řítí se jako meteorit. "Nejdřív byl Harry Potter, pak Stmívání a teď Hunger Games; svět má novou posedlost," píší si fanoušci na internetu. Dokonce svému dosavadnímu idolu vzkazují: "Tvé období slávy skončilo, Harry Pottere, nyní přichází Katniss Everdeen." Nápověda pro rodiče: tak se jmenuje hrdinka knižní série Suzanne Collinsové, šestnáctiletá dívka vstupující srdnatě do obávané arény smrti.

Láme rekordy

Film, který do českých kin vstoupí 22. března, den před zámořskou premiérou, už ovládl předprodej lístků. Ve Státech během prvního dne porazil rekord Twilight ságy: Zatmění a vyprodal rázem přes 80 procent vstupenek, takže kina přidávají další představení. V čem tkví podstata příběhu, který dokáže vyvolat takovou mánii?

Z filmu Hunger Games
Z filmu Hunger Games

Liam Hemsworth a Jennifer Lawrencová ve filmu Hunger Games

S nadsázkou řečeno, kříží dva módní světy náctiletých, fantasy a superstar. Odehrává se v rozvalinách severoamerického kontinentu, v zemi Panem s hlavním městem jménem Kapitol a s dvanácti kraji. Kapitol si udržuje poslušnost lidu kláním zvaným Hunger Games (doslova hladové hry), zvrácenou televizní reality show, v níž rok co rok jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje musí bojovat o život.

Jen Katniss jde do arény dobrovolně místo své vylosované sestry a kromě kruté hry o přežití tu zažije lásku. Potká dva žárlivé soky - podobně jako Bella ve Stmívání vybírala mezi upírem a vlkodlakem. Popularita Katniss roste raketovou rychlostí, na její jméno už existují v Googlu skoro dva miliony odkazů. Přitom první kniha vyšla roku 2008, česky pod názvem Hunger Games - Aréna smrti až v roce 2010; následovaly příběhy pojmenované v češtině Vražedná pomsta a Síla vzdoru. Již prvního románu se v Severní Americe za jeden rok prodalo přes 1,5 milionu výtisků, na žebříčku New York Times se udržel titul více než šedesát týdnů a autorka Suzanne Collinsová se dostala na seznam nejvlivnějších lidí dle časopisu Time.

Televizní svět

Spisovatelka přiznává tři inspirační zdroje. Zaprvé řeckou báji, podle níž Atény po prohrané válce musely každoročně obětovat sedm chlapců a sedm dívek nestvůrnému Minotaurovi, než ho zabil Theseus. Zadruhé, Collinsová čerpala z armádní kariéry vlastního otce. A zatřetí, nápad prý dostala u televize, když přepínala "mezi bitvami o život a o peníze", zprávami z bojů v Iráku a různými soutěžními pořady.

Z filmu Hunger Games

Ostatně právě obrazovka dává moderní obměně antického hesla "chléb a hry" přitažlivý obal. Hrdiny Hunger Games sice čeká gladiátorský los, ale zároveň sláva televizních hvězd: před vstupem do arény projdou rukama vizážistů, kostymérů, stylistů. A v tom teenageři poznávají svůj zářivý svět pěstěných generačních idolů.

Jeho pravidlům se podřídili i herci. Představitelka hlavní role Jennifer Lawrence kvůli fantasy s rozpočtem sto milionů dolarů vzdala roli v projektu uznávaného Olivera Stonea Savages. Navíc stejně jako Liam Hemsworth musela obětovat přírodní plavou barvu vlasů - oba přebarvili nahnědo, zatímco Josh Hutcherson, jenž hlavní trojúhelník doplňuje, se naopak z bruneta stal blondýnem.

A všichni tři museli podepsat závazek, že si své role zopakují, pokud se bude natáčet pokračování.

Od dvanácti do kina

Což zatím vůbec není jisté. Přestože se Hunger Games těší tak obrovské popularitě mládeže, producenti ze společnosti Lionsgate prohlásili, že o vzniku dalších dvou filmů podle knižní trilogie se rozhodne teprve podle výsledků tržeb "jedničky".

Opatrnost je namístě, dnešní děti totiž střídají své modly tak rychle, že ani Hollywood nestačí držet krok - natožpak rodiče. Na druhé straně právě náctiletí drží kina nad vodou, takže i Wall Street Journal vážně rozebírá, zda může "vybíjená" čtyřiadvaceti dorostenců, z nichž jediný vyhrává, vydělat hned za první víkend sto milionů dolarů. A také jestli má vůbec šanci přilákat i chlapce, pokud je hlavní hrdinkou dívka zažívající dilema, zda zvolit "přežití, nebo lidskost; život, nebo lásku". Podle průzkumů listu se "zcela jistě" chystá do kina na Hunger Games 48 procent mladých mužů a 73 procent mladých žen.

Z filmu Hunger Games

Ve vedlješích rolích se objeví i muzikant Lenny Kravitz (vlevo) a Woody Harrelson.

Česko nebude výjimkou. Stačí zabrousit na stránky fanoušků, kde se dozvíte, že doménou hrdinky jsou střelba z luku, stopování a vůbec lov, zatímco její sok vyniká v zápasení "tělo na tělo". A na Facebooku se nervózně řeší, zda bude film volně přístupný: "Až od patnácti let to snad nebude, teda alespoň doufám?!"

Klid, milé děti, distributor doporučuje Hunger Games od dvanácti let. Přece se nepřipraví o vaše pracně nastřádané kapesné.


Nejčtenější

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Další z rubriky

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

VIDEO: Princezna okusí život ve stylu filmu Na hromnice o den více

Princezna zakletá v čase

Vzniká nová česká pohádka nazvaná Princezna zakletá v čase. Námět vychází ze situace, kdy se princezně stále dokola...

TELEVIZIONÁŘ: Od prádelny až po stodolu. Kde se vzal Hollywood

Hollywoodští producenti připravují film o záchraně thajských chlapců ze...

Zatímco ostatní kanály přinášejí prázdninově vyčichlou přehlídku konců, kam až továrna na sny doklopýtala, nedělní ČT...

Najdete na iDNES.cz