Hrdinové z Harryho Pottera: po deseti letech nejlepší a nejúspěšnější přátelé

  12:28aktualizováno  12:28
Poznali se jako děti, rozloučí se coby dospělí. Tráví spolu deset let: tři školáci z Bradavic: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watsonová. Nyní se do kin vrací se šestým dílem s názvem Harry Potter a princ dvojí krve.

Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně - Rupert Grint , Emma Watsonová a Daniel Radcliffe | foto: Reuters

Už osm let patří do první hvězdné ligy. Za tu dobu překonali éru domácích úkolů i puberty, hračky vyměnili za řidičské průkazy, ale tváří se, že se nic nezměnilo.

"Vedeme normální život a stýkáme se s kamarády," ujišťuje nejslavnější z nich, Daniel Radcliffe, představitel Harryho Pottera. Ale pak přizná, že mezi kamarády počítá v prvé řadě oba své spoluhráče, Ruperta Grinta alias Rona a Emmu Watsonovou čili Hermionu.

Harry Potter a Princ dvojí krveHarry Potter a Princ dvojí krve

Však spolu tráví kus života. Poprvé točili roku 2000, poslední díl dokončí příští rok na jaře. Kam zamíří tři novodobí mušketýři po deseti letech?

Nejbohatší teenager

Věštilo se, že nevinné kouzlo dětské ságy skončí, jakmile se objeví Hermioniny první akty. Ale nebyla to ona, nýbrž korunní princ ságy, kdo se ukázal nahý: po Radcliffovi to před dvěma lety žádala jeho první divadelní role ve hře Equus.

A fanynky neztratil, naopak; trocha hříšnosti mu image ještě vylepšila. Vždyť i čarodějnický učeň dospívá a herec s ním, jen o něco rychleji. Před kamerou stál poprvé v deseti v televizní verzi Davida Copperfielda, poté v Agentu z Panamy coby syn Geoffreyho Rushe a Jamie Lee Curtisové – dodnes film neviděl.

Přímá kariéra se pro Radcliffa s poterrovským finále rozhodně neuzavře. Už teď mladík s výrazem slušného hocha z dobré rodiny zkouší jiný typ rolí. Film Prosincoví kluci ho přivedl do party chlapců ze sirotčince, kteří si vyrazí k moři. Televizní Legenda o mém synovi mu nabídla drama ztraceného vojáka. A v dokončovaném snímku Cesta je cíl hraje fotografa, který za krize v Somálsku pořídí klíčové záběry, ale pobouřený dav ho napadne.

Nahý Potter

Před dvěma lety se Radcliffe svlékl v divadelní hře. A fanynky neztratil, naopak; trocha hříšnosti mu image ještě vylepšila.

Daniel Radcliffe při zkoušce hry EquusDaniel Radcliffe při zkoušce hry Equus

Jenže žádný z těch titulů neaspiruje na masový hit typu Pottera, což Radcliffe ví. Přitom sám přišel knihám J. K. Rowlingové na chuť až časem: v osmi letech tu první ani nedočetl. Netušil, že mu vynese pohádkové peníze. Honoráře postupně stoupaly, před pěti lety stál na žebříčku nejbohatších britských teenagerů hned za princem Harrym, v další statistice už ho sesadil z trůnu: za pátý díl dostal Radcliffe čtrnáct milionů dolarů.

Jaký je kromě toho, že nemusí šetřit? Má rád Garyho Oldmana, s nímž hrál ve svém nejoblíbenějším dílu, Vězni z Azkabanu. Z hereček obdivuje Christinu Ricci, Cameron Diazovou a Scarlett Johanssonovou. Ve fotbalu, který sám nehraje, fandí Fulhamu. Hraje na baskytaru, má rád kapely Red Hot Chili Peppers a Sex Pistols.

Nikdy nečte články o sobě ani o svých filmech. Věří na kouzla: "Stoprocentně." Okamžik, kdy mu otec přišel do koupelny říci – Hádej, koho chtějí na roli Harryho Pottera, považuje za největší chvíli svého života; rozplakal se. Plakal také, když viděl první potterovský film: "Nemohl jsem uvěřit, že tam stojí mé jméno."

Zároveň prohlašuje, že na slávu už si lidé kolem něj zvykli, i ve škole, kde se vyptávali jen první týden. "Vrátili jsme se k normálu, i já žiju úplně běžně, dělám to, co každý teenager. Lidé si myslí, že se nemůžu hnout z domu, aby se na mě nevrhal dav fanynek, ale to není pravda," říká a dodává: "Lidi si budou Harryho navždy pamatovat, ale když budu tvrdě pracovat, utkvím v paměti i jinými rolemi." Kladný hrdina se vším všudy.

Dáma z módních stránek

Radcliffe má doma psy, Ema Watsonová kočky; a to je ten nejmenší rozdíl mezi nimi. Představitelka Hermiony se jako jediná z tria zdráhala svou roli zopakovat i v posledních dílech – za souhlas dosáhla dvojnásobného honoráře.

Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně -  Emma WatsonováMožná naposledy, protože premiantka, která vyhrávala školní soutěže svými básněmi, dává najevo, že herectví za svou životní dráhu nepovažuje. Původně si vybrala Cambridge, teď chce od září studovat Columbijskou univerzitu. Harry Potter byl jejím debutem a jiné role příliš nevyhledává: namluvila animovanou postavičku a hrála v televizním díle Baletní střevíčky. Ráda tančí, zpívá, vaří, maluje, lyžuje a miluje módu, kterou pokládá za "velice důležitou". V patnácti se stala nejmladší tváří z titulní strany časopisu Teen Vogue.

K jejím oblíbeným hercům patří Johnny Depp a Julia Robertsová, k filmům Notting Hill a k seriálům Přátelé. Když se jí ptali, zda se bude v některém Potterovi líbat, volala – V žádném případě, to nemám ve smlouvě! Pak ustoupila, "líbací" scéna už je hotová.

Nevadí jí stále tytéž novinářské otázky: "Alespoň mohu dávat pořád stejné odpovědi a nemusím přemýšlet." Své potterovské spoluhráče považuje za nejlepší kamarády, kteří před sebou nemají žádné tajnosti, a bez ohledu na své nefilmové plány přiznává: "I kdybych se dožila sta let, pořád budu hrdá na to, že jsem se účastnila Harryho Pottera." Vynesl jí ostatně hezké věno, jen za pátý díl má čtyři miliony dolarů.

Třetí vzadu překvapí?

Rupert Grint alias Ron je z trojice nejstarší, v srpnu mu bude jednadvacet – a odborníci mu prorokují největší kariéru. Se zrzavými vlasy a bezprostředností zosobňuje nedostatkový herecký typ.

Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně - Rupert GrintStejně jako jeho hrdina pochází z velké rodiny, má bratra a tři sestry. "Když jsem četl knížky Rowlingové, představoval jsem si, že rodina Rona Weasleyho je jako ta naše. A když jsem je dočetl, věděl jsem, že my jsme Weasleyovi skrz naskrz," směje se.

K jeho zálibám patří fotbal a kytara. V kolonce jeho oblíbených herců vede Jim Carrey a mezi filmy Shrek; i to naznačuje, že "třetí vzadu" může překvapit jako černý kůň zejména v komických rolích. Také už hrál v komediích Lekce řízení – sám přitom řidičské zkoušky musel opakovat – nebo Prďoši s Keirou Knightly.
A dokončuje se Divoký terč, kde jsou jeho partnery hvězdy Bill Nighy či Rupert Everett.

Grint baví i v zákulisí. Při natáčení Vězně z Azkabanu zapomněl napsat pro režiséra Alfonsa Cuaróna charakteristiku svého hrdiny – s odůvodněním, že "Ron by se na to taky vykašlal".

Jaký je nový Harry Potter

Čtěte recenzi iDNES.cz

Režisér David Yates se po úspěchu s Fénixovým řádem pustil do další části potterovské ságy. A novinka Princ dvojí krve pod jeho vedením přinesla opět velmi dobrý výsledek, který ale kazí občasné nelogičnosti a úmorná délka.

Sláva se mu líbí, ale lepší je prý být normální. "Je fakt divné, že po mně chtějí podpisy a volají na mě Rone, těžko si na to zvykám. Přitom doma se nic nezměnilo, pořád si musím uklízet pokoj," vykládá.

S Watsonovou má společnou výši honoráře za pátý film a "líbací" scénu. Zatímco herečka se jí bála, herec vesele líčí, jak těžké bylo udržet vážnou tvář. "Vždyť je to jako líbat vlastní sestru, po všech těch letech, co se známe," říká jeden z nejslavnějších teenagerů světa.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Pořád jsme doufali, že to uvidí, říká Třeštíková o Miloši Formanovi

Z dokumentu Forman vs Forman

Celovečerní dokument Forman vs. Forman, který natočila Helena Třeštíková se střihačem Jakubem Hejnou, se po Cannes a...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz