Hrabalovské postavy na konci tisíciletí

  11:21aktualizováno  11:21
Především ve filmových klubech se objeví celovečerní dokument režiséra a scenáristy Ivana Vojnára nazvaný Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře. Premiéru bude mít 9. listopadu v pražském kině Aero. "Česká televize, kde snímek vznikl v koprodukci Asociace Film & Sociologie a společnosti Gambit Film s finančním přispěním fondu kinematografie, ho uvede na druhém programu 20. prosince," řekla ČTK produkční Galina Šustová.
Celovečerní dokumentární esej rozvíjí obrazový a myšlenkový proud v několika prolínajících se rovinách. Za východisko lze považovat otázku, jak vypadají hrabalovské reminiscence a postavy na přelomu tisíciletí. Jde o příběhy náhodně vybraných osob, jejichž cesty se kříží v jedné pražské kavárně.

Ve filmu vystupují například filozof Václav Bělohradský, astrolog Petr Messany, překladatel Ladislav Šerý, básník Ivo Vodseďálek, ale i jeden z nejbližších hospodských společníků Bohumila Hrabala Josef Čečil, vůdčí osobnost Travesty show Petr Maňas alias Sue Ellen, metař František Rataj a jeho žena, uklízečka Iva.

Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře
ČR 2000

Režie, námět a scénář Ivan Vojnár
Kamera Petr Koblovský
Střih Alois Fišárek
Zvuk Zbyněk Mader
Producenti Anna Becková, Jarmila Poláková, Iva Nesvadbová, Milan Jaroš, Galina Šustová
Hrají Václav Bělohradský, Petr Messany, Ladislav Šerý, Ivo Vodseďálek, Josef Čečil, Petr Maňas, metař František a Iva Ratajovi ad.
Žánr Celovečerní dokument
Délka 88 minut
Premiéra 9. listopad 2000
Vojnár vybíral postavy záměrně podle různých extrémů. Chtěl, aby snímek byl myšlenkově i oborově co nejpestřejší. Podle něj neexistuje člověk, který by neměl pozoruhodný osud. Ivan Vojnár začínal jako kameraman. Na sklonku 80. let debutoval jako režisér dokumentárních filmů a před třemi lety i v hrané tvorbě snímkem Cesta pustým lesem.

Film Proroci a básníci získal koncem října na festivalu dokumentů v Jihlavě cenu diváků.

Recenze Mirky Spáčilové

Autorský snímek Ivana Vojnára Proroci a básníci (Kapitoly z kalendáře) je v pořadí druhým ze tří tuzemských celovečerních dokumentů, které letos vstupují do kin. Také diváckou atraktivitou zůstane možná uprostřed: mezi zábavnou kronikou jedné vsi Bitva o život, která již putuje republikou, a čtyřhodinovou novinkou Karla Vachka Bohemia Docta, která vyzkouší výdrž publika až při své předvánoční premiéře.

K Vachkově metodě má Vojnárův styl blíž: je sice přístupnější, úspornější, nicméně i Vojnár se pokouší postihnout nepostižitelné, objevit skrytou souvztažnost jevů, pojmenovat pokud možno veškerá tajemství všehomíra. Vystavuje se ovšem riziku, že žádné spojitosti nenajde, ba snad že neexistují; jestliže divák do "skrytých významů" nevloží dobrou vůli, jako by sledoval mechanickou hru. Vojnárovo sdílení a sdělování světa na přelomu tisíciletí totiž nevychází z novátorsky originálního klíče. Prostě přes rok točil situace a zpovědi dvaceti "náhodně vybraných" lidí s vírou, že z tohoto navenek všedního leporela vzejde nevšední obraz lidstva dnes a tady - poté, co opustilo "ráj netečnosti" zmíněný v mottu filmu a vydalo se napospas civilizaci.

Autorův postoj je z filmu zřejmý nejen proto, že v něm vystupuje: ukazuje tu oblíbený bar, kde se cesty jeho hrdinů proťaly, či přiznává, že postupně se někteří z nich "začali ztrácet, nechtěli už točit". Ale nedozvíme se, proč ten či onen do projektu vůbec šel, co čekal, čím byl zklamán; zajímavější než zpovídat tak známého Václava Bělohradského by možná bylo zachytit, co si o celé akci myslely a špitaly její tiché svědkyně-barmanky.

A když jsme u filozofa Bělohradského, jenž i zde podléhá bezděčnému nutkání přednášet: názor Vojnárův se podepsal již na výběru postav. Nejde o jména, nýbrž o typy. Rodina sní malý sen o malém srubu; hrabalovský pábitel hlásá "Pivo otevírá hradby srdcí" a básník počítá sklenky vína; mladík z transvestitské show věří, že předává něco ze sebe; intelektuálům film přikyvuje, na metařích hledá poezii prostoty. To všechno tu již bylo včetně vzývání ztraceného času u automatu Svět: podivíni, smolaři, výstředníci, záhadné existence, lyrikové všednosti i kazatelé, figurky, na nichž lze demonstrovat, co právě chcete. Chodí přírodou a přemítají, sedí v hospodě a přemítají. Pobaví či dojmou - ale proč zrovna jim patří role zvěstovatelů? Pro rozdílnou míru intelektu a obraznosti?

Postaví-li film vzdělancovo "Na Artaudovi mi byla blízká jeho frustrace" vedle výroku osůbky-perličky na dně "Láska je láska, ale moc se v tom nevyznám", je to prostě jen mechanická hra a vlastně další sbírka návodů, jak žít. Přičemž Proroci a básníci, ač upřímní a i díky střihu Aloise Fišárka filmařsky nepřehlédnutelní, nedošli k objevnější vizi než té, jež oddaně věří neomylným depresím pochybovačů s diplomy, pročež s blahosklonným soucitem závistivě shlíží na šťastně nevědomé měšťáčky a prosťáčky.

Básník Ivo Vodseďálek

Astrolog Petr Messany

Z filmu Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře.

Z filmu Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře.

Z filmu Proroci a básníci - Kapitoly z kalendáře.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Najdete na iDNES.cz