Fanoušci Hry o trůny tipují, že seriál bude mít svého vlastního hobita

  7:57aktualizováno  7:57
Pro toho, kdo o seriál Hra o trůny dosud ani nezavadil, budou následující otázky, které hýbou světem internetu a diskusních fór, znít jako cizí jazyk.

Porazí živí mrtvé? Má nyní větší morální nárok na trůn Daenerys, či Jon Snow? Jak se vyvine vztah mezi dvojčaty Jaimem a Cersei? A kdo z Cerseiiných bratrů naplní proroctví, že zemře rukou jednoho z nich? Jakou souvislost má ochrnutý Bran Stark s Nočním králem? Přežijí draci? A hlavně: kdo ve finále usedne na Železný trůn?

Fotogalerie

Na videoserveru YouTube se dá sledovat bezpočet kanálů, kde fanoušci seriálu vysvětlují své odvážné teorie. Pomáhají si nezfilmovanými náznaky z knih, zapomenutými scénami i oslími můstky.

Jeden záběr ze sedmé série například nabídl kratičký pohled na obrovský zdobený lustr v knihovně prastaré Citadely v momentě, kdy do ní vstupuje pyknický hrdina Samwell Tarly. Motiv točících se kol, které tento lustr nápadně připomínají, je přitom od první série přítomen v úvodní znělce každého dílu.

Fanoušci tak spekulují o teorii, že celých osm let pouze sledujeme, jak zmíněný Sam sepisuje či vzpomíná na momenty dávno minulé. Že je tedy jisté, že minimálně on chystanou finální řežbu přežije. A že autor knižní předlohy George R. R. Martin z něj tak udělal osobitou variaci na Tolkienova hobita Bilba Pytlíka sepisujícího svou vlastní Cestu tam a zase zpátky. Jistá charakterová i fyzická podoba se přitom v obou antihrdinských postavách opravdu najít dá.

Zní to jako malichernost, ale tyto fanouškovské teorie potvrzují, jak geniální tah spisovatel udělal, když nechal svůj epos Píseň ledu a ohně nedopsaný. Protože seriál už dávno dosud vydané knihy předběhl, nemohou jej ani zarytí fanoušci původní předlohy sledovat spatra a musí spolu s televizními fanoušky útrpně čekat, jak vše skončí.

Říká se, že Martina bezprecedentní úspěch show zaskočil a že si s dopsáním zbývajících dvou knih neví rady. Spíše to však vypadá, že se na nekonečných odkladech s producenty dohodl: oběma stranám se určitě vyplatí nejdříve ukončit obří seriálovou mašinerii, a teprve pak v klidu dál vydávat knihy. Pojmout děj šířeji a třeba i s trochu jiným koncem.

Za Martinův dohled nad seriálem ostatně buďme rádi. Jednou z předností Hry o trůny je to, že má od počátku jasně daný konec a stanovené hranice. Možná jen právě tento fakt seriál drží poslední dvě série těsně nad zrádnou hladinou laciné mýdlové opery s obřím rozpočtem.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

Najdete na iDNES.cz