Fanoušky hororů letos čekají chytré hrdinky a nízkorozpočtový strach

  8:19aktualizováno  8:19
Tradičního diváka zřejmě minou, ale příznivci hororů dvojitou dávku strachu uvítají. Do českých kin právě vstupují premiérové horory, nazvané Řetězová zpráva a Temná krajina.

Z filmu Řetězová zpráva | foto: Palace Pictures

Traduje se, že typické hororové publikum tvoří party mladých. A přímo na ně již producenti směrují strašidelné příběhy. Vyplatí se, neboť jde o vesměs nízkorozpočtové filmy se začínajícími herci a dlouhou životností na DVD. Dvě takové americké novinky mají tento týden českou premiéru.

Generace on-line

Řetězová zpráva vypráví o skupině středoškoláků, kteří dostanou dopis s týmž varováním: pokud je nepošlou dál, zemřou. Zpočátku neberou výzvu na vědomí, ale pak dva studenti, kteří výzvu neuposlechli, zahynou hrůzným způsobem a jejich spolužáci usoudí, že mezi tragédiemi a dopisem může existovat spojitost. Začíná boj s časem a neviditelným nepřítelem. Rodiče ani policie vražedné teorii nevěří, dokud se terčem novodobého zabijáka nestane i detektiv.

Z filmu Temná krajina

Z filmu Řetězová zpráva

Režisér Deon Taylor v látce našel téma narůstajícího vlivu technologií. "Dostávám řetězové dopisy stále. Některé opravdu vyvolají dojem, že je musíte předat dál, a když ani nevíte, kdo je posílá, je to trochu strašidelné. Ta myšlenka mi nedala spát," přiznává režisér.

Herec a spoluautor scénáře Michael J. Pagan vyšel i z vlastních zážitků. "Jednou mi takový dopis hrozil, že mě potká smůla, pokud ho nepřepošlu, a krátce nato jsem na jednom večírku prošel skleněnými dveřmi. Kamarád měl zase autonehodu. Tak mě napadlo, že by to byl námět na film," líčí Pagan s tím, že "řetězový" ráz vtělili i do vrahovy zbraně: těžkých kovových řetězů.

Posila ze Stmívání

Podle režiséra je film portrétem "první generace mládeže, která už si neumí představit život bez trvalého vzájemného spojení". A také generace, která miluje upírskou romanci Stmívání, odkud si Řetězová zpráva "půjčila" jednu z hereček: Nikki Reedovou. "V hororech obvykle jen pobíhá spoře oděná kráska, ale já jsem chtěl přitažlivou hrdinku, která by byla zároveň inteligentní," tvrdí režisér teenagerovské "vybíjené" pořízené jen za pět milionů dolarů.

Z filmu Řetězová zpráva

Z filmu Řetězová zpráva

Také Temná krajina staví do popředí mladý pár, pro změnu novomanžele z Las Vegas, kteří se vydají na bláznivou svatební cestu: noční výpravu nevadskou pouští. Zběsilá noční jízda na plný plyn bez zapnutých světel ztratí bezstarostnost ve chvíli, kdy se před kapotou náhle objeví záhadný muž.

Zabrzdit už se nedá, takže dvojice raněného naloží a snaží se ho dovézt do nemocnice. Cestou však zabloudí a zdánlivě náhodný spolujezdec začne mezi dvojici vnášet napětí, strach i agresivitu. A poté, co dojde k nejhoršímu, nedá se spolehnout ani na muže zákona, kterého představuje jediný známější herec, Ron Perlman.

Z filmu Temná krajina

Z filmu Temná krajina

Temnou krajinu natočil jako svůj režijní debut herec Thomas Jane, kterého proslavil seriál Hung – Na velikosti záleží, navíc si přidělil hlavní roli po boku Lauren Germanové, která prošla už krvelačným Hostelem II. Projekt, jehož náklady rovněž nepřesáhly pět milionů dolarů, si prý "nanečisto" rozvrhoval na stole s autíčky a vojáčky.

Kromě toho celé hodiny sledoval klasiku žánru "film noir", temných napínavých dramat, jaká vévodila kinematografii zejména 40. a 50.let. Některé obrazy z nich, které si chtěli pamatovat, uložili tvůrci do počítače a využívali při vlastním natáčení. "Od začátku jsem věděl, že k Temné krajině se tenhle žánr nejvíce hodí. Chtěl jsem ji natočit ve stylu, který mě vždy vzrušoval, s použitím tmavých stínů, extrémních úhlů a psychologického příběhu," vysvětluje režisér.

Pro přízračnou náladu si vybral Nové Mexiko, "pravý Divoký západ" jako stvořený pro noční natáčení. Režisér je pyšný zvláště na pohřebiště automobilů, jejichž tajemství kryjí nánosy pouštního písku. A také na trojrozměrné vnímání, jež má divácké prožívání umocnit.

Z filmu Temná krajina

Z filmu Temná krajina

Na další porci strachu si fanoušci počkají do jara. V březnu se rýsuje dlouho odkládaná premiéra českého Labyrintu, v němž podzemními chodbami bloudí Lucie Vondráčková či Martin Zbrožek.

A na duben se chystá nepohádková Červená karkulka, jejíž děj se odehrává ve středověké osadě strachující se z útoků vlkodlaka a hrdinku vedle návštěv babičky čeká volba ženicha. Karkulka už nicméně nespadá mezi učňovské kousky: hrají tu Gary Oldman či Julie Christie a natočila ji režisérka prvního Stmívání Catherine Hardwicková.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Najdete na iDNES.cz