Horké prázdniny přinesou třetí Dobu ledovou

  13:12aktualizováno  13:12
První dva díly vydělaly více než miliardu dolarů, třetí ochladí horké léto 2009. Stane se animovaná Doba ledová 3 hitem roku?

Z filmu Doba ledová 3 | foto: Bontonfilm

Z filmu Doba ledová 3První zveřejněná upoutávka oblétla svět. Pochopitelně je na ní Scrat, pravěká veverka a kultovní maskot celé animované rodinné série Doba ledová.

Veverčí smolař promrzlý na kost opět úporně a marně doluje z ledu svůj vytoužený oříšek, jako vždycky způsobí obří trhlinu, po níž následuje další strmý pád – a na jeho konci se hrdina zachytí na podivném hadovitém kmeni. Jak se vzápětí ukáže, jen dočasnou zrádnou spásu poskytl veverce ocas obřího praještěra, cenícího na ni své strašlivé zuby. Scrat zaječí – a pokračování příště; už v kinech.

Ať žije veverka

Doba ledová 3, která celosvětově odstartuje s prázdninami, u nás 2. července, patří k jasným favoritům nastávajícího roku. Vždyť i předchozí epizody to natřely mnohem ctižádostivějším hraným projektům s hvězdnými jmény.

TRAILER K FILMU DOBA LEDOVÁ 3

Poprvé se mamut Manny, lenochod Sid a šavlozubý tygr Diego představili v roce 2002, kdy se ujali lidského mláděte. Byla z toho nominace na Oscara a tržby ve výši 380 milionů dolarů, čímž animované postavičky na bílém pozadí porazily i trikové šlágry Godzilla či Jurský park 3. A to byl teprve začátek.

Z filmu Doba ledová 3Režisér "jedničky" Chris Wedge zároveň namluvil, přesněji "navřeštěl" jinak němého veverčího Scrata; sotva tušil, že z toho bude mít pěknou živnost i do budoucna. Mimochodem Doba ledová se vyznačuje jednou zvláštností: zvířata s výjimkou veverky tu mluví, lidé nikoli.

Fanoušci brzy objevili i jiné drobné "vychytávky" – třeba že cestou kolem ledové jeskyně míjejí hrdinové létající talíř nebo že pozdrav dítěte připomíná gesto ze sci-fi seriálu Star Trek. A hlavně se upnuli k veverce, jejíž plyšová podoba už dneska v leckterém hračkářství směle konkuruje českému krtečkovi či medvídkovi pana Beana.

TRAILER K FILMU DOBA LEDOVÁ 1

Přitom podle původních plánů se měl Scrat objevit na plátně jen v úvodu filmu. Ale při zkušebních projekcích jej publikum vítalo tak nadšeně, že se okrajová figurka změnila v průvodce celým dějem, hybatele historie i nepsanou obchodní značku projektu. Sázka vyšla, první Doba ledová utržila sto milionů dolarů za tři týdny, což tehdy znamenalo rekord.

Oblevu v Době ledové provází vodopád radosti

Nad příběhem se klene duha radosti z nevyčerpatelných nápadů a ve skrytu duše i z vědomí, že tahle variace na milence z Titaniku nemůže tentokrát skončit slzami.

"Dvojka" přinesla střídání stráží, režii převzal rodák z Rio de Janeira Carlos Saldanha, který Wedgeovi u "jedničky" pomáhal. Ač půvab novosti trochu vyprchal a některým vadila těžkotonážní romance Mannyho s potrhlou mamuticí Ellie, diváci opět brali kina útokem – už jen kvůli půvabnému veverčímu finále u nebeských bran ke zlatému oříšku. A výsledek: celosvětové tržby dosáhly 650 milionů dolarů.

TRAILER K FILMU DOBA LEDOVÁ 2

Třetí příběh režíruje opět Saldanha, zatímco "otec zakladatel" Wedge si zopakuje pouze hlas veverky – ostatně stejně jako před časem v krátké animované hříčce Není čas na oříšky, v níž Scrat honí svůj nedostižný pamlsek pomocí stroje času a dostává se tím do různých údobí dějin včetně antické arény.

Čeká se mamuťátko?

Co přesně se stane tentokrát, tvůrci zatím pečlivě tají. Jisté je, že se ústřední čtveřice – mamutí párek, lenochod a šavlozubý tygr – propadne pod ledovce a octne v jeskyni, kde se uchovává éra druhohor se vším všudy včetně obřích dinosaurů.

Z filmu Doba ledová 3Veverka samozřejmě chybět nemůže – a na otázku, zda někdo přibude, už našli fanoušci možnou odpověď. S plnou vážností si po internetu sdělují, že mamutice Ellie je prý těhotná. Podle neoficiálních, leč důvěryhodných zpráv jsou na dobré stopě.

Ale to ještě netuší, že partu doplní jednooké stvoření jménem Buck nebo tři praještěří dětičky s maminkou a že se smělí tvůrci nezastaví ani před posvátným veverčím motivem. Svérázný sólista Scrat totiž potká svůj dívčí protějšek.

KULTURA 2009

Tipy z kulturního kalendáře podle MF DNES

FILM

Z filmu Saxana 3DKajínek a další běžci na dlouhou trať se konečně blíží ke kinům
Všichni o nich mluví, kdekdo je na ně zvědavý, ale málokdo věří, že se jich dočká. Filmy dávno ohlášené a několikrát odložené se vynořily i v plánu premiér na rok 2009. Vzniknou konečně?

HUDBA
AC/DCRokenrolový rychlík AC/DC se řítí plnou parou na Prahu
Jedna z událostí příštího roku je už nalinkovaná. Australští AC/DC spustí 17. března svůj rokenrolový bengálský stroj v Praze. A právě na to se fandové těší, jinak by nevykoupili lístky do pražské O2 Areny za dva dny.

Kapela U2U2 odvážně křičí do světa: Rok 2009 bude náš
Čas odpočinku a příprav skončil. U2 se vracejí – 2. března 2009 vyjde fandy očekávaná, dlouho slibovaná nová deska a kapela se vydá na velké světové turné.

DIVADLO
ABBADivadlo nabídne roboty a pátrání po otci s písněmi od skupiny ABBA
Volné dílo Karla Čapka, muzikál na motivy skladeb skupiny ABBA, který letos dostal veleúspěšnou filmovou podobu, či vzácné hostování Francouzského národního divadla. Takové jsou perličky divadelního světa roku 2009.

Textař Michal HoráčekPootevřely se dveře Horáčkova tajemného penzionu Svět
Textař Michal Horáček se rozmáchl. Na podzim v pražské Státní opeře představí svůj projekt velkorysých rozměrů – hudební drama Kudykam. Premiéra inscenace inspirované textem písně Penzion Svět bude 22. října.

LITERATURA
Cormac McCarthySpisovatel McCarthy se vydává na cestu po Krvavém poledníku
Šest knih s charakteristickou obálkou od Gertiho Danglára z nakladatelství Argo mají doma skalní příznivci amerického spisovatele, klasika Středozápadu a držitele Pulitzerovy ceny Cormaca McCarthyho. A v dubnu k nim přibude další. Argo totiž vydá jeho Krvavý poledník.

Předseda Obce spisovatelů Vladimír KřivánekPotřebujeme nové Čapky
Předseda Obce spisovatelů Vladimír Křivánek čte hlavně poezii, dokončuje monografii o Vladimíru Holanovi a přemýšlí o tom, jak českou literaturu vyvážet do Evropy.

VÝTVARNÉ UMĚNÍ
Jan Merta - Košík (1990)V brněnské galerii vybuchne ohňostroj barev českých koloristů
Na koloristy české malby od minulého století po současnost upozorní výstava O barvě v Moravské galerii v Brně, která je v kalendáři naplánovaná na listopad. K vidění budou mimo jiné díla Karla Purkyněho, Václava Boštíka, či Emila Filly.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

KVÍZ: Půlstoletí s vlkem a zajícem. Jak znáte animovaný seriál Jen počkej!?

Jen počkej, zajíci!

Je tomu už padesát let, kdy měl premiéru první díl sovětského animovaného seriálu Jen počkej, zajíci!. V letech 1969 až...

VIDEO: Představte si, že přišli o všechno. Pohled do zákulisí Avengers

Film o filmu - Hrdinové ve finále

Ve filmu o filmu Avengers: Endgame, který vstupuje do kin 25. dubna, nechávají do zákulisí velkého finále nahlédnout...

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Najdete na iDNES.cz