Hollywood šetří, kůži si zachraňuje recyklováním starých trháků

  5:10aktualizováno  5:10
V podstatě jen Titanic, který hlavního hrdinu prozíravě utopil, nemůže mít pokračování. Ale už Avatar na druhém místě žebříčku tržeb nechává novým dílům dveře dokořán. Na dalších příčkách se to "dvojkami" i "trojkami" dávno hemží a ještě jich přibude.

K filmu Sex ve městě 2 | foto: nydailynews.com

Aby Hollywood ušetřil peníze i riskantní kroky do nejistoty, recykluje osvědčené hity ve velkém. Dokonce je loví stále hlouběji v archivech.

Králem veteránů se zatím jeví Wall Street 2: Peníze nikdy nespí, který přijde zjara do kin plných třiadvacet let po původním Wall Streetu, jenž vynesl Michaelu Douglasovi hereckého Oscara. Tomuto vzkříšení paradoxně finanční krize napomohla – nabídla aktuální zápletku. Douglas si svou roli zopakuje vedle starých i nových tváří. - Čtěte Michael Douglas v pokračování hitu Wall Street opět oslaví chamtivost

Michael DouglasBerlinale - Sigourney Weaverová

Vrásky předvedou také Krotitelé duchů, kteří ohlásili "trojku" jedenadvacet let po premiéře "dvojky"; první díl série se však zrodil již v roce 1984. Také v duchařské komedii se vrátí hlavní hrdinové Bill Murray, Dan Aykroyd a podle nejnovějších zpráv i Sigourney Weaverová. "Ještě jsem nečetla scénář, neznám detaily, ale proč ne? Těším se na to, bude legrace," prohlásila hvězda. Režii si zopakuje Ivan Reitman, premiéra bude za dva roky.

Piráti i Jurský park

Nicméně tržby hitů 80. let se dnes překonají snáze, například první Krotitelé duchů dosáhli celosvětově sotva ke třem stům milionů dolarů. U pokračování těch novějších šlágrů stojí laťka výš. Kdo vydělal nejvíc, takže musí znovu nejvíc zabrat?

Krotitelé duchů

Pokud se vynechají filmy už předem natáčené či plánované jako série, například Pán prstenů, Harry Potter, Hvězdné války či volný cyklus bondovek, zůstávají na trůnu Piráti z Karibiku, jejichž druhý díl přesáhl v celosvětových tržbách miliardu dolarů. Třetí film sice sliboval ságu ukončit, ale vše je jinak: "čtyřka" s Johnnym Deppem v hlavní roli se začne natáčet v létě na Havaji.

Téměř miliardu utržil rovněž první Jurský park; také zdánlivě skončil trilogií a také se znovu hlásí o slovo. Čtvrtý příběh už chystá režisér "trojky" Joe Johnston a dokonce uvažuje o celé "druhé trilogii". Vydá se prý však "jinou cestou" než po stopách ostrova praještěrů, jejž stvořil Steven Spielberg.

Nejúspěšnější hrdinové filmových sérií: Frodo Pytlík, Harry Potter a Jack Sparrow

Ticho po pěšině je zatím kolem budoucnosti Doby ledové, jejíž třetí díl vydělal v kinech na 900 milionů dolarů. Zato už se na scénu dere čtvrtý Spider-Man, jehož "trojka" má na kontě 885 milionů. Zkouší to znovu, přestože musí vyměnit původního herce i režiséra – toho nahradí Marc Webb – a půjde proti času před již zfilmované děje.

Téměř stejné výdělky měl Shrek 2, který se letos loučí čtvrtým dílem s podtitulem Zvonec a konec. I když – loučení to bude jen napůl. Hned se začne pracovat na Kocourovi v botách, samostatném příběhu Shrekova souputníka s hlasem Antonia Banderase. - Podívejte se na trailer ke čtvrtému dílu

Pokračování i ve 3D

Tím výčet zdaleka nekončí. Jen letos do Česka dorazí ještě Iron Man 2, Kouzelná chůva Nanny McPhee 2, Sex ve městě 2, Stmívání 3, Jako kočky a psi 2 či další díly filmů Resident Evil, Fotr je lotr a Letopisy Narnie.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého mužePiráti z Karibiku: Na konci světa

Na příští rok se ohlašuje Kung fu panda 2, mluví se i o "dvojce" komedie Pařba ve Vegas, jež hrdiny zavede do Thajska. Důvod je jasný: nezávislý film za 35 milionů dolarů nečekaně vydělal 450 milionů. Stejný motiv stojí za plány pokračování snímků Paranormal Activity a Hairspray.

Dále je na obzoru Madagaskar 3 a jeho animovaný kolega Happy Feet 2, do nějž nově svými hlasy vstoupí Brad Pitt a Matt Damon; k vidění bude už za rok. Před Damonem stojí navíc pokračování série s agentem Jasonem Bournem – opět "čtyřka" nad plán.

Z natáčení filmu  Sex ve městě 2 - Kim CattralováZ natáčení filmu  Sex ve městě 2

A čeká se na potvrzení, kdo přijde jako další v řadě batmanovských komiksů – pravděpodobně Kočičí žena. Co na tom, že si ji zahrála Michelle Pfeifferová v roce 1992 a Halle Berry před šesti lety?

Hollywood to zkouší pořád dokola, a jestliže už není kam sáhnout, vezme se celá slavná trilogie jako Příběh hraček a "překlopí se" do formátu 3D.
Proti téhle záplavě je české Fimfárum 3 ojedinělou raritou.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz