Kolik kdo stojí v Hollywoodu? Televizní herci dotahují ty filmové

  7:54aktualizováno  7:54
Výše příjmů největších hollywoodských hvězd se v médiích objevují pravidelně. Méně často se však mluví o platech dalších aktérů - producentů, vizážistů nebo i kaskadérů. Hollywood Reporter nyní s pomocí uniklých dokumentů ze Sony sestavil jejich žebříček.

Jim Parsons jako Sheldon Cooper v seriálu Teorie velkého třesku | foto: CBS

Patří mezi jedny z největších hvězd současné doby, jejich příjmy jsou vysoké, ale přesto se neobjevují na plátně. Řeč je o televizních hercích, kteří hrají v nejoblíbenějších seriálech dneška. Pro představu Jim Parsons, představitel vědátora Sheldona z Teorie velkého třesku, si za pouhou jednu epizodu přijde na 24 milionů korun, stejně tak jeho kolega John Galecki (Leonard).

Naopak seriálový nováčci se musí smířit s výrazně nižším platem, který se pohybuje mezi 360 až 900 tisíci korunami za epizodu. Se zvyšujícím počtem sezon a úspěšností seriálu ale příjmy logicky rostou a současný průměr je kolem dvou a půl milionu korun za jeden díl.

S poněkud nižšími platy počítají jiní televizní tvůrci. Režiséři a scenáristé dostávají většinou zaplaceno za půlhodinovou epizodu do 900 tisíc korun. O něco lépe jsou na tom samotní tvůrci seriálů, Vince Gilligan, otec série Volejte Saulovi, která se v současné době těší velkému úspěchu, si přijde asi na 1,2 milionu korun za epizodu.

Od tisíců k milionům

U filmu se Hollywood na rozdíl od televize dostává i do stamilionových počtů. Velké hvězdy filmového plátna, jako je třeba Meryl Streepová, si běžně přijdou na 120 až 480 milionů korun za film. Existují ale i extrémy, jako je Robert Downey Jr., který za roli Iron Mana v The Avengers dostal 1,2 miliardy korun.

Platy scenáristů i režisérů se stejně jako v případě televizních produkcí pohybují v podobných sférách. V průměru si za jeden film vydělají od 24 do 72 milionů korun. Právě 72 milionů bylo v poslední době nabídnuto třeba režisérovi Dannymu Boyleovi za film Steve Jobs, který jde do českých kin 12. listopadu. Filmový producent se může na takových 72 milionů korun těšit už v předstihu s tím, že hlavní část jeho příjmu přijde až společně s výdělky filmu.

Nedocenění kameramani

Více technické profese oproti těm uměleckým okrouhají. Takový hlavní kameraman si za 15 dnů natáčení vydělá asi 360 tisíc korun. Pokud je ale významnou osobností jako třeba Roger Deakins (Vykoupení z věznice Shawshank, Skyfall, Zmizení), může si přijít na více než 780 tisíc korun. Osvětlovači jsou placeni od hodiny a v průměru si přijdou na 1 100 korun za hodinu.

Slibnější výdělek čeká na maskéry, kteří mají asi 1 500 dolarů za hodinu a na hollywoodských filmech většinou pracují po dobu 14 týdnů. Velmi specifické finanční ohodnocení dostávají kaskadéři. Běžné triky sice mohou vyjít na „pouhých“ 24 tisíc korun, jsou ale takoví, kteří si za celé natáčení mohou přijít až na 1,2 milionu korun. Na pojištění jim ale nikdo nepřispívá, to si musejí hradit sami.

Nažhaví diváky a dostane 120 tisíc

Kromě běžných filmařských profesí má ale Hollywood také svá specifická zaměstnání. V případě televize je jednou z nich tzv. warm-up comedian. Tedy komik, který se stará o zábavu a dobrou náladu diváků před tím, než začne natáčení samotného seriálu. Platí to především pro sitcomy. Jeho odměna za jednu show se pohybuje do 120 tisíc korun.

Další specifickou profesí je ještě průvodce filmovým studiem, který má za úkol návštěvníkům představit místa natáčení těch nejznámějších snímků dané společnosti. Ve srovnání se všemi ostatními je ale jeho plat zajisté tím nejnižším - za hodinu si přijde na pouhých 600 korun.

Autor:

Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

RECENZE: Bohdalová s Hádkem se octli v Kleci. A tam jsou nejsilnější

Jiřina Bohdalová a Kryštof Hádek ve filmu Klec

K čistému thrilleru chybělo – či spíše přebývalo – jen málo. Ale za dramaturgickou nejistotu Klece, kterou Česká...

Martin se zastal scenáristů Hry o trůny. V knihách slibuje jednorožce

Spisovatel G. R. R. Martin na snímku z letošního dubna, kdy překvapivě...

K ostře sledovanému finále poslední řady seriálu Hra o trůny se vyjádřil i sám spisovatel G. R. R. Martin na svém...

Další z rubriky

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

Tarantino má smůlu, Zlatou palmu si z Cannes odnesl Parazit a Banderas

Antonio Banderas pózuje fotografům po skončení slavnostní ceremonie v Cannes...

Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit)...

RECENZE: Ach, ty plenky! Jak Daddy Cool opsal S tebou mě baví svět

Záběr z filmu Daddy Cool

Francouzská rodinná komedie Daddy Cool trvá půldruhé hodiny, z hlavy se vykouří za pět minut a domácí klasice S tebou...

Najdete na iDNES.cz