Hollywood má za sebou úspěšný rok

  10:57aktualizováno  10:57
Přestože po útoku teroristů 11. září se americká kina na čas vyprázdnila, celkově znamenal loňský rok pro Hollywood úspěšné období. Z prodeje vstupenek utržil asi 8,3 miliardy dolarů, což je nárůst proti 7,7 miliardám za rok 2000. Podle společnosti Exhibitor Relations se průměrná cena lístku v amerických kinech zvedla o čtyři procenta a návštěvnost o pět procent, což je první vzestup zaznamenaný ve Spojených státech od roku 1998.

Hlavní filmové hity, jmenovitě Harry Potter a Kámen mudrců, Shrek a Pán prstenů - Společenstvo prstenu, přinesly mimořádné zisky a slibují, že je ještě znásobí. V případě Harryho Pottera a Pána prstenů jde totiž o trilogie, jejichž další dvě části již vznikly či vznikají. Pracuje se také už na pokračování animovaného Shreka nebo na nových částech úspěšných snímků Spy Kids, Rychle a zběsile či Pravá blondýnka.

Není divu: vždyť právě volná pokračování předchozích šlágrů, například Křižovatka smrti 2, Mumie se vrací, Jurský park 3, Dr. Dolittle 2, Prci, prci, prcičky 2 či Hannibal navazující na Mlčení jehňátek, zaznamenala vysoký podíl na loňských amerických tržbách. Pět snímků pokořilo dvousetmilionovou hranici výdělků - Harry Potter, Shrek, v tuzemsku již očekávané Příšerky, s. r. o., Křižovatka smrti 2 a Mumie se vrací. Pán prstenů, který měl premiéru až před Vánocemi, se k nim přidává jako šestý rekordman. Ale přišly i propadáky - třeba hororová parodie Scary Movie 2, která utržila jen polovinu ze 157 milionů, jež vynesl první díl, nebo technologicky převratná sci-fi s výhradně umělými herci Final Fantasy, které se z kin vrátilo pouhých 32 milionů dolarů.

Přehled filmových premiér v ČR najdete ZDE.

Některé předpokládané trháky byly po 11. záři odsunuty: třeba akční snímek o terorismu s Arnoldem Schwarzeneggerem Collateral Damage či komedie Velký průšvih s Time Allenem, v níž se na palubě letadla objeví bomba, mají premiéru až letos. Také dva válečné tituly, Za nepřátelskou linií a Černý jestřáb sestřelen, odročily distribuci na rok 2002.

Nicméně obavy studií, že diváci přestanou chodit na snímky s prvky násilí, se ukázaly liché. Filmy nasazené krátce po 11. září jako Training Day, Neříkej ani slovo či Špionážní hra si vedly v kinech dobře. "Podstatou naší práce je dát divákovi to, co si přeje, uspokojit jeho potřeby," říká Nikki Rocco z distribuce Universalu, kde přivedli na svět Špionážní hru. "Chtělo to sednout si a počkat - každého zasáhla deprese, navíc jsme byli ve válce. Ale věřím, že naše rozhodnutí bylo správné."

Hollywoodu se osvědčila rovněž taktika "rychle zahraj a uteč", tedy soustředěný nápor všech sil na masivní premiérový víkend v tisícovkách kin současně - tak se "chytily" Planeta opic, Pearl Harbor či Lara Croft: Tomb Raider. Naopak víkend od víkendu se dařilo méně nápadným dílům, Mementu či Deníku princezny.

Loni padla řada rekordů, počínaje Příšerkami - nejúspěšnějším animovaným debutem, a konče 90 miliony dolarů, jež utržil za prvé tři dny Harry Potter, čímž porazil Jurský park 2. Pán prstenů si zase připsal nevídaných sto milionů za první týden.

A jaký bude Hollywood v roce 2002? Možná ještě větší. Slibuje totiž nové díly Hvězdných válek, zmiňovaného Harryho Pottera a Pána prstenů, sci-fi Star Trek, parodie o špionovi Austinu Powersovi, Mužů v černém, Myšáka Stuarta Littlea, komedie Spy Kids i Jamese Bonda.

Taktiku jsem čekal, čísla ne, říká Bradáč

* Jak vnímá loňskou hollywoodskou bilanci jeden z tuzemských distributorů Jan Bradáč? "Onu taktiku ohledně akčních filmů jsem předvídal, pár měsíců stačí, aby si studia počkala, otřepala se a pracovala dál podle přání diváků. Ani o tom, že druhé a třetí díly hitů zaberou, nebylo pochyb - to však není objev roku 2000, nýbrž pravidlo platné snad už od zrodu Čelistí."
* Bradáč však nečekal, že americké tržby dosáhnou tak vysokých čísel: "Myslím, že je nečekal ani sám Hollywood. Potvrdila se stará zkušenost - když je zle, lidé utíkají do říše iluzí. Ale nešli by na krváky; odtud plyne úspěch komedií a rodinných filmů jako Harry Potter či Příšerky. Ta vysoká čísla dokládají nezdolnost Američanů i jejich chování. Po útoků z 11. září psali: Neposílejte léky, peníze, záchranáře; chcete-li pomoci, jezděte k nám! A podobné motivy je vedly i do kina."

Obří písmena září z kopce nad městem od roku 1923, tehdy tam však bylo napsáno Hollywoodland. Vinou počasí a vandalů písmena popadala a byla obnovena až po druhé světové válce. Ta současná jsou nová, z roku 1978.

Autoři:
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

VIDEO: Dělej víno, co sama chceš pít, radí Postránecký ve filmu 3Bobule

Posmrtně zazní hlas Václava Postráneckého v komedii 3Bobule, která přijde do kin 12. března 2020. V ukázce předává...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz