Podtrženo sečteno: Oscary zpestřila hnědá kachna a těsné výsledky

  14:31aktualizováno  14:31
Pověřit moderováním Oscarů Anne Hathawayovou a Jamese Franka byl od organizátorů trochu risk. Vždyť už jen Hathawayová je ve svých osmadvaceti letech nejmladší konferenciérkou v historii cen. Paradoxně právě ona nakonec obstála, zatímco Franco, nominovaný na Oscara, v recenzích na galavečer pohořel.

Většinu programu táhla na svých křehkých bedrech skutečně především usměvavá brunetka. Tančila, zpívala, spontánně vtipkovala a v neposlední řadě potvrdila talent komičky, který předvedla už v Burtonově Alence v říši divů. 

Oproti tomu Franco měl v průběhu celého přenosu maximálně dva silnější okamžiky, v nichž mu navíc notně pomáhaly kostýmy. Nejprve pobavil jako tanečník v přiléhavém baletním trikotu, následně přicupital v růžových šatech.

Moderátorka Anne Hathawayová vsadila na červenou od značky Valentino
Anne Hathawayová v šatech Givenchy
Počítáme-li dobře, vidíme už čtvrtou večerní róbu moderátorky Anne Hathawayové, tentokrát od Armaniiho

Anne Hathawayová se v průběhu večer stihla několikrát převléknout. Z červeného koberce vešla do sálu v rudých šatech, první vstup na jevišti odmoderovala v krémové róbě. Diváci ji viděli i v modrém oděvu.

Kritiky, jež se objevily v předních světových denících hned po skončení přenosu, vytýkaly Frankovi pasivitu a naprostý nezájem o dění na jevišti. Nelze s nimi nesouhlasit. Do jisté míry mu sice mohla být omluvou nervozita z čekání na výsledky kategorie hlavních mužských hereckých výkonů,  v níž byl nominován za film 127 hodin. Přesto je s podivem, že si herec, který v Boyleově filmu dokázal zcela sám udržet diváky v napětí celou hodinu a půl, s moderováním oscarového večera evidentně nevěděl rady a jeho partnerka ho celou dobu spíše zachraňovala.

S medvědem v zádech

Scenáristé galavečera se letos snažili přiblížit Oscary mladšímu publiku. Využili k tomu čím dál tím populárnější sociální sítě, kde dali filmovým fanouškům možnost položit dotaz svým idolům na červeném koberci. Hledané cílové skupině přizpůsobili i vzhled internetových stránek, nabídli víc videí a fotografií z archivů.

Moderátorská dvojice: Anne Hathawayová a James Franco

Moderátorská dvojice: Anne Hathawayová a James Franco

Především pak vysílání osvěžili několika předtočenými klipy. Například  v úvodní sekvenci se moderátorská dvojice ocitala na místě hrdinů z hlavních filmů. V parafrázi na western Opravdová kuráž se Anne Hathawayová svezla na koni s medvědem na zádech, Černé labuti pro změnu ukázala, jak umí tančit hnědá kachna. Hravá byla i hudební vsuvka v polovině vysílání. Za použití deformace hlasů, na internetu rozšířené pod termínem autotune, si zarapoval Ron Weasly i Hermiona, scat však zazněl i z úst Justina Timberlaka v hříčce na téma The Social Network.

Jakmile však došlo na mluvené slovo, veškerá snaha o nalákání mladších diváckých ročníků přišla vniveč. Deklamace na téma světový mír a čistá planeta totiž zněly škrobeně, ať už je pronášel idol Timberlake nebo zkušená moderátorka Oprah Winfreyová.

Oprah Winfreyová předává oscary Charlesovi Fergusonovi a Audrey Marrsové - za...

Oprah Winfreyová předává Oscary Charlesovi Fergusonovi a Audrey Marrsové za nejlepší dokument

Čtyři hodiny přímého přenosu tak byly "koukatelné" hlavně díky soutěži. Jakkoliv se totiž před  začátkem oscarového večera zdálo, že jména majitelů vzácných sošek jsou jistá, přece jen došlo na překvapení. Hlavní favorit, snímek Králova řeč, se sice nakonec stal filmem roku, z dvanácti nominací však proměnil jen třetinu a navíc mu na paty nečekaně tvrdě šláplo sci-fi Počátek.

Vyhráli jste s iDNES.cz?

Ten, kdo se rozhodl vsadit podle tipů iDNES.cz, nemusel nutně prodělat. Ve většině případů padla jména, jimž akademie ve finále sošku přisoudila. 

Uhodnout, že si cenu odnese Colin Firth, nebylo těžké. Ostatně i sázkové kanceláře na jeho triumf vypisovaly nejnižší kurz 1,03:1. S podobně jasným skóre se u bookmakerů zapsala i Natalie Portmanová. Za přesvědčivý výkon v psychologickém thrilleru Černá labuť, v němž se z křehké tanečnice promění v chladnokrevného zabijáka, bylo lehké vsadit na ni v kurzu 1,07:1.

Christian Bale s Oscarem za vedlejší roli ve snímku The Fighter

Christian Bale s Oscarem za vedlejší roli ve snímku The Fighter

Nejlepší herečka v hlavní roli (snímek Černá labuť) Natalie Portmanová

Nejlepší herečka v hlavní roli (snímek Černá labuť) Natalie Portmanová

Colin Firth, nejlepší herec v hlavní roli

Colin Firth, nejlepší herec v hlavní roli

Počátek zasáhl hlavně do takzvaných řemeslných kategorií: ocenění se dočkal za zvuk, a dokonce i za kameru, kde se počítalo spíše s úspěchem Černé labuti – právě tady narazila i prognóza iDNES.cz.  

Naopak shodně s porotou náš portál hlasoval v případě obou vedlejších rolí (Melissa Leová za ženy, Christian Bale za muže) a nemýlili jsme se ani u sekcí věnovaných scenáristům (nejlepší adaptovaný scénář napsal Aaron Sorkin, nejlepší původní text David Seidler).


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Dvoudenní rekord. Sheerana vidělo v součtu víc lidí než Rolling Stones

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze (7. července 2019)

Dva koncerty zpěváka Eda Sheerana přilákaly do Prahy celkem 150 tisíc diváků. Lístky na vystoupení v pražských...

Další z rubriky

VIDEO: Dávný hit v novém obsazení. Vracejí se Charlieho andílci

Do kin míří nová verze Charlieho andílků

Svůdné agentky slaví návrat. Kristen Stewartová, Naomi Scottová a Ella Balinska se představují v nové verzi Charlieho...

Znovu vyhrál Spider-Man, českou novinku viděly sotva tři tisíce lidí

Z filmu Spider-Man: Daleko od domova

Komiks Spider-Man: Daleko od domova vyhrál v Česku, kde se zčásti natáčel, i svůj druhý víkend. Tentokrát přišlo 71...

Hana Vagnerová natáčí se Švýcary road movie Ztraceni v ráji

Z natáčení filmu Ztraceni v ráji

Absurdní komediální road movie vyprávějící o střetu dvou světů i dvou generací. Tak tvůrci charakterizují snímek...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz