RECENZE: Hněv Titánů se Samem Worthingtonem zapáchá až do nebes

  14:49aktualizováno  14:49
Nechat ležet na ulici půl miliardy dolarů by bylo bláhové. To si zřejmě řekli producenti divácky úspěšného remaku Souboj Titánů a znovu rozjeli hollywoodskou kafilérii řecké mytologie na plné obrátky. Pokračování akční fantasy s názvem Hněv Titánů je zamřelý guláš, v němž potupně tonou velké hvězdy.

Sam Worthington ve filmu Hněv Titánů | foto: Warner Bros. Pictures

Zas takové překvapení to není. Režisérem eintopfu, který ve čtvrtek vstupuje do českých kin, je Jonathan Liebesman, autor filmových jatek s názvem Texaský masakr motorovou pilou: Počátek. Komu by tohle varování nestačilo, dostane se mu ještě výstrahy v podobě filmového plakátu, variace na hnědorudý mrak, z něhož se vynořuje buď sveřepě se tvářící mytologická postava, nebo hodně naštvané monstrum.

Pokud jste si přesto nasadili 3D brýle, vězte, že jste se rozhodli věnovat dvě hodiny svého života příběhu o nelítostné vyvražďovačce antických bohů. V podzemí temného Tartaru se probouzí obrovská síla. Nejmladší a nejsilnější Titán Kronos, který jak známo požírá své božské děti. Světu hrozí invaze uvězněných příšer, proti nimž je bezmocný i samotný Zeus.

Hněv Titánů

Ne že by hrál Liam Neeson šéfa všech bohů úplně tragicky, cukání koutků ale provokuje jeho vizáž. Člověka, který přijede žádat svého syna Persea o pomoc v převleku za Krakonoše, prostě nemůžete brát vážně, i když se u toho tváří sebevíc záhadně. Nadšení nebudí ani výkon Sama Worthingtona, který obstojí v rutinních scénách akčních bitek s běsnícími Titány, ostatní polohy mu ale dělají problém. Žádat uvěřitelné výkony ve filmu, v němž je největší péče věnována explodujícímu kamení, je zřejmě bezpředmětné.

Hněv titánů

USA, 2012, 95 min

Režie: Jonathan Liebesman. Hrají: Sam Worthington, Liam Neeson, Édgar Ramírez, Danny Huston

Hodnocení­: 30 %

A vysoké nároky byste neměli klást ani na děj, jehož směřování si odvodí každý divák, který má průměrně nakoukáno. Proto nepřekvapí, když se polobůh Perseus přestane po úvodním zagorkování upejpat a vyráží zastavit invazi démonů na hřbetě svého černého (!) Pegase. Antičtí čerti už totiž proudí na zemský povrch v nebývalých počtech. Když ovšem začne první zplozenec pekla demolovat bezbrannou vesnici, nedostavuje se děs, ale znuděné zívnutí.

Protože film nemůže být poskládaný jen z mozaiky momentek, v nichž Perseus škrtí dvouhlavé potvory tlustým řetězem, posílají scenáristé statečného hrdinu na dobrodružnou cestu. Doprovází ho polobožský bratranec Argenor, v podání Tobyho Kebbela povinně komická postavička s nádechem rastafariánského uživatele konopí, a také mrkací panenka s mečem Andromeda (Rosamund Piková). Cestu k závěrečné vřavě zpestřují šarvátky s kyklopy či postava božského kováře Hefaista, jehož pomatenost ztvárnil Bill Nighy opravdu trapnou samomluvou.

Z filmu Hněv Titánů (vlevo Toby Kebbell, vpravo Sam Worthington)   mu Hněv...

Z filmu Hněv Titánů

Po cestě do středu Země přichází očekávaná katarze: Perseův boj s lávovým ďáblem s řadou prostřihů, ve kterých mnoharucí Hekatoncheirové kosí lidské oddíly jako splašené kombajny. Otupující masakr kupodivu není tím nejhorším. Daleko otravnější je vyústění v rodinnou terapii, v níž bratr s koňskou dávkou patosu odpouští bratrovi a ten, kdo odpuštění není schopen, končí s železem v hrudníku.

Nijak mimořádně nefungují ani vizuální efekty, které působí dojmem stokrát viděného triku. Dvě hodiny života jsou pryč a divák oslepený tryskáním vařicí lávy lituje, že nevěnoval drahocenný čas něčemu smysluplnějšímu. Mrvy v Augiášových chlévech ale zřejmě není dost, v Hollywoodu se pracuje na třetím pokračování.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz