Více o chystaném filmu LidiceReportáže, rozhovory, videa exkluzivně na iDNES.cz |
Proč je podle vás tak cenný vznikající snímek o událostech v Lidicích za druhé světové války?
U nás je až trestuhodná neznalost nejbližší historie, kam patří i druhá světová válka. Mladí sice tuší, že se v Lidicích něco stalo, ale na konkrétní otázku už vám přesně odpoví málo z nich.
Slyšel jsem v Lidicích hlasy, že s nimi filmaři moc nemluví, nekonzultují s nimi fakta. Co si o tom myslíte?
Vím, že do konce srpna pro Lidické bude uspořádáno setkání, kde jim filmaři sdělí podrobnosti o natáčení, proberou s nimi jejich pohled.
Jak důležité pro přijetí snímku je, že v něm hrají i pamětníci nacistického běsnění?
Z pohledu diváka je to zajímavá kuriozita. Z pohledu historika je to až mystické, zvláštní propojení minulosti se současností. Moc se to neví, ale komunisté lidickou událost zneužívali k propagandě.
Je tedy dobře, že tento velkofilm vzniká až nyní?
Až teprve po roce 2000 se začínáme vracet k Lidicím, tak jak je máme vidět a viděli je lidé po válce. Oproštěně od politických věcí. Jako nádhernou českou ves, která se stala obětí brutality. Nyní v tom vidíme i lidský rozměr.
Nemůže pohledu na tuto historickou událost uškodit, že hlavní motivy nereflektují skutečnost? Postava Karla Rodena se ve skutečnosti do vypálené vsi vrátila dříve.
Ne, film tu událost reflektuje správně. On do vyvražděných Lidic sice přišel už v roce 1942, ale místní ženy opravdu potkal až v roce 1945, kdy se vrátily z koncentračního tábora. Hlavní postavy existovaly, zápletky nejsou vymyšlené, žádná fikce.