Snad po Dovolené v protektorátu nepřijdou soudy 50. let, doufá Padevět

  12:52aktualizováno  12:52
Diváky neoslnila: od půlmilionové první části skončila Dovolená v protektorátu v sobotu osmým dílem, jejž vidělo 363 tisíc lidí. Ale ve světě se o pořadu píše a polemiky se vedou i mezi historiky. „Vadí mi název a navozování pocitu, že soutěžícím něco hrozí,“ uvedl pro iDNES.cz Jiří Padevět.

Záběr z pořadu Dovolená v protektorátu | foto: Česká televize

Rodina, jež v dokumentární reality show předstírala život za války, dostala milion korun v zlatých dukátech. Jiří Padevět, autor knih Průvodce protektorátní Prahou či Krvavé finále. Jaro 1945 v českých zemích uvažuje, kam lze zajít příště.

Jiří Padevět

Český spisovatel, knihkupec a nakladatel získal v roce 2014 získal cenu Magnesia Litera za knihu Průvodce protektorátní Prahou.

Jiří Padevět vydal knihu o násilí na civilním obyvatelstvu v dubnu a na začátku...

Narodil se 20. 7. 1966 v Praze. Absolvoval Střední průmyslovou školu zeměměřickou, studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy nedokončil. V roce 1988 začal pracovat jako knihkupec, od roku 2004 jako nakladatel. Dnes je ředitelem nakladatelství Academia a pod jeho vedením získaly knihy zde vydané řadu ocenění: Magnesia litera, Cenu Josefa Jungmanna, Slovník roku aj.

 Proč podle vás vzbudila Dovolená v protektorátu takový poprask ve světě, kdežto doma nechala většinu lidí včetně diváků chladnými?
Nejsem si jist, zda se dá ohlas v zahraničí nazvat vyloženě popraskem, ale faktem je, že podobnou publicitu asi žádný pořad vysílaný veřejnoprávní nebo soukromou televizní stanicí neměl. S chladem v domácím prostředí si také úplně jist nejsem, alespoň mezi lidmi, které období protektorátu zajímá, se o pořadu poměrně živě diskutuje a názorové spektrum je velmi široké. Pokud nechává většinu diváků pořad skutečně chladnými, nebude to podle mne zasazením do doby před 70 lety, ale žánrem pořadu, ve kterém jde především o splnění úkolu kvůli vypsané odměně.

Jde o rozdíly v tradici, chápání politické korektnosti nebo prostě o výbušné slovo protektorát? Kdyby se soutěžící octli třeba v kulisách dob Karla IV. nebo husitských válek, propukly by stejné vášně?
Netroufám si říci, co by se dělo třeba v Polsku, pokud by se tam podobný pořad objevil, o Německu samozřejmě vůbec nemluvím. Dovedu si představit, že státní televize Ruské federace nechá s vidinou odměny početnou rodinu bydlet v zemljance, ale i ta představa mi připadá přitažená za vlasy.

Tak v čem to podle vás vězí?
Myslím, že tady vůbec nejde o politickou korektnost, ani o protektorát, ale prostě o fakt, že tvůrci zřejmě počítali s protektorátními reáliemi jako s něčím, co soutěž o ceny zatraktivní více, než kdyby se vybraná rodina vydala dejme tomu po stopách doktora Emila Holuba mezi Mašukulumby do Afriky nebo po stopách profesora Františka Běhounka na severní točnu. A hlavně by to bylo dražší.

Našel byste v historii jiný podobný příměr, kdy svět takříkajíc žil něčím, co u nás prošumělo?
Obávám se, že takových témat by se našla velmi dlouhá řada, velmi často se snažíme, a zhusta se nám to bohužel daří, zapouzdřit naše dějiny a naši přítomnost do areálu několika stovek kilometrů čtverečních.

Myslíte si, že žánr takzvané docu reality show může pomoci v oživení „školního dějepisu“, jak tvrdí tvůrci Dovolené v protektorátu?
Výuku dějepisu na školách má oživovat především učitel dějepisu, sám znám skvělých dějepisářů několik. Vymýšlejí pro studenty soutěže, zvou do škol pamětníky, jezdí na místa spojená s historií. Pořad Dovolená v protektorátu podle mého názoru příliš mladých lidí neosloví, to mají větší šanci pamětníci nebo třeba kluby vojenské historie.

Fotogalerie

Co na Dovolené v protektorátu vadí vám:  parazitování na obětech války, případné historické nepřesnosti pořadu nebo fakt, že účinkující ještě dostanou peníze?
Osobně mi vadí především název. Slovo dovolená je zvoleno naprosto nevhodně. Historické reálie jsou, alespoň pro běžného diváka, naprosto v pořádku. To, že účinkující dostanou odměnu, vzhledem k tomu, že jde o soutěž, je zřejmě také v pořádku. Zjevně špatné je navozování pocitu, že soutěžícím hrozí nějaké reálné nebezpečí, protože nehrozí. Nikdo je neodvezl do koncentračního tábora, nikdo je neoběsil na nejbližší višni za pomoc partyzánům, tu chalupu také nikdo nevypálil. Pokud by Česká televize chtěla důstojně a přitom poutavou formou připomenout události spojené s takzvaným protektorátem, podle mého názoru by byl vhodnější hraný dokument, dodnes rád vzpomínám například na několikadílné Stínové vojáky. Dobu protektorátu i další neradostná období našich dějin je potřeba připomínat, stejně je potřeba se nebát kontroverze, objasňování bílých nebo naopak temných míst naší historie.

Umíte si představit, co by mohlo přijít příště?
Doufám pevně, že se nedočkáme volného pokračování, kdy bude vybraná česká rodina odsunovat vybranou německou rodinu přes hraniční hory. Nebo kdy bude vybraná česká rodina odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a bude sedět ve vězení a dostávat za každý den vazby sto korun a za každý absolvovaný výslech pět set korun.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

Najdete na iDNES.cz