Herečka Schygulla dostala ocenění a Polanski výstavu

  2:48aktualizováno  2:48
Čtyři různé filmy ve čtyřech největších sálech kina Cinestar na pražském Andělu; dále tři delegace, na dva tisíce hostů a večírek v prostorách Rudolfina. Tak vykročila do svého sedmnáctého ročníku mezinárodní přehlídka Febiofest, která se postupně rozjede do dalších šesti míst republiky.

Herečka Hanna Schygulla převzala od šéfa Febiofestu Fera Feniče a ministra kultury Václava Riedlbaucha cenu za celoživotní přínos | foto:  Dan Materna, MAFRA

Pro úvod pražské části vybrala premiéru rodinné tragikomedie s Robertem De Nirem Všichni jsou v pohodě, nový příběh o cestě somálské pasačky koz na post světové modelky Květ pouště, jejž doprovodila i nevšední módní přehlídka, a předpremiéru dokumentu o architektovi Janu Kaplickém Oko nad Prahou, které předcházelo udílení Cen Jaromila Jireše za podporu filmovým akcím.

Hlavní pozornost se však upínala k sálu, v němž se promítal starší snímek Manželství Marie Braunové. Jeho hrdinka, světově proslulá německá herečka Hanna Schygulla, se totiž stala první ze zahraničních hvězd Febiofestu a v jeho úvodu převzala cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Mimochodem pouze pár týdnů poté, co získala na Berlinale čestného Zlatého medvěda.

Hanna Schygulla se Zlatým medvědem z Berlinale

Hanna Schygulla se Zlatým medvědem z Berlinale

Z filmu Oko nad Prahou

Architekt Jan Kaplický ve filmu Oko nad Prahou

Také pátek v Kině osobností bude patřit dílům Hanny Schygully, od Lili Marleen po současné drama Na druhé straně. Šestašedesátiletá herečka žijící nyní v Paříži točila s evropskými režiséry, k nimž patří Marco Ferreri, Ettore Scola, Carlos Saura, Jean-Luc Godard, Andrzej Wajda, ale také Vojtěch Jasný nebo Ivan Fíla, který ji obsadil do snímku Lea. S Chuckem Norrisem hrála v Delta Force, a dokonce ji vybrali za hrdinku Sophiiny volby, než ji nahradila Meryl Streepová, Točila ruskou verzi Fausta, který se loni dokončoval na Barrandově, prosadila se rovněž jako zpěvačka, v jejímž repertoáru nechybějí Janis Joplin, Edith Piaf, Billie Holiday.

Ale nejvíce se krásná přírodní blondýnka proslavila filmy Rainera Warnera Fassbindera, jichž natočila třiadvacet, kromě těch uváděných na Febiofestu třeba Třetí generaci či Berlin Alexanderplatz. "Jakmile našel někoho, kdo trápení snášel, trápil ho s potěšením," vzpomínala na Fassbindera. Připomínal prý kočku, která se "tiše připlíží po měkkých tlapkách a člověk neví, zda ho sekne či škrábne".

Co patří k Feibofestu

Musicfest
Dvaašedesát koncertů, kde se vedle hvězd typu Lenky Dusilové představí také méně známí muzikanti, z nichž diváci svými hlasy vyberou vítěze.

Juniorfest
Projekce pro děti, které zahrnou animované hity od oscarového díla Vzhůru do oblak přes Princeznu a žabáka po Alenku v říši divů.

Následující dny Kina osobností budou patřit dalším veličinám, od Martina Huby přes tvůrce Tarzana Hugha Hudsona po filmového Hitlera Bruna Ganze. A jeden ze světových filmařů se ocitne na Febiofestu alespoň zprostředkovaně: včera byla v kině otevřena výstava unikátních fotografií nazvaná Roman Polanski. Herec. Režisér.

Kýče nevymřou

Ačkoli základ festivalu tvoří novinky ze světa, jednu z jeho sekcí obsadilo úsměvné ohlédnutí Kýč po česku, jehož čtrnáct děl je k vidění v kině Ponrepo, od pamětnické Pepiny Rejholcové přes Menzelův film Kdo hledá zlaté dno až po Zkrocení zlého muže v režii Marie Poledňákové. Dramaturg cyklu Jiří Novotný z Národního filmového archivu sice výběr ohraničil rokem 1989, ale nevyloučil, že někdy příště sestaví kolekci filmových kýčů vedoucí až do současnosti. Uznal totiž, že se jich rodí pořád dost.

  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

Zemřel herec Robert Foster. Proslavil se Tarantinovou Jackie Brownovou

V kalifornském Los Angeles v pátek zemřel americký herec Robert Foster, nominovaný v roce 1997 na Oscara v kategorii...

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz