Filmový šejk Peterka, herec R. A. Strejka, najde klid na Vyšehradě

  11:41aktualizováno  11:41
Hrdina "študáckých" komedií R. A. Strejka zemřel před dvaadvaceti lety. Ale teprve nyní se dočká důstojného pohřbu vedle jiných umělců na pražském Vyšehradě. Dosud tu jeho urnu odmítali, prý ho nikdo nezná.

"Šejk" Peterka v Cestě do hlubin študákovy duše byl životní rolí R. A. Strejky. | foto: archiv

Fotogalerie

Hercovo jméno si možná vskutku vybaví jen filmoví historici. Ale když se řekne šejk Peterka, vybaví se snad každému student hluboce začtený do rodokapsu Žlutý ďábel, jejž mu v Cestě do hlubin študákovy duše zabaví pedagog. A nešťastný Peterka pak žadoní: "Prosím, pane profesore, chtěl jsem vás prosit, jestli byste mi neřekl, zda se podařilo Ahmedovi uniknouti."

Strejka hrál i další studenty, potrhlého Vaška v komedii Příklady táhnou nebo Tondu Holouse posedlého fotbalem, jenž ve filmu Škola základ života učinil z matematické kosinové věty smělou větu Kozinovu: "Lomikare, Lomikare, zvu tě na boží súd – hin sa hukáže." V rozboru latinské básně zase dospěl k výkladu, že "básník na starý kolena zívá u jezera".

Pomohl kalendář

Za předválečné éry stihl Strejka natočit dvacítku titulů včetně Kristiána, ale pak jeho hvězda pohasla, poslední film točil roku 1950. Když čtyřicet let nato zemřel, televizní architekt Ladislav Branč, který o nemocného přítele do poslední chvíle pečoval, žádal o umístění urny s jeho ostatky na Vyšehradě, na čestném místě vyhrazeném právě opuštěným umělcům. Neuspěl.

R. A. Strejka si zahrál jednoho z trampů ve filmu Příklady táhnou. Pro Stellu...

R.A. Strejka si zahrál jednoho z trampů ve filmu Příklady táhnou. Pro Stellu Májovou (vlevo) byl idolem, pro Natašu Gollovou kamarádem.

Až se kauzy ujali strážce legend Ondřej Suchý a poté Aleš Cibulka, který ji zmínil ve svém kalendáři pro filmové pamětníky. "Netušil jsem, že díky tomu dostanou věci spád. Kalendář totiž stojí i na stole nového prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady – a ten dokázal dlouho odmítaný návrh prosadit," líčí Cibulka. Urna se Strejkovým popelem bude v nadačním hrobě na Vyšehradě uložena 25. dubna v 10 hodin.

Kdo byl R. A. Strejka

Richard Antonín Strejka, vlastním jménem Strejček, se objevil v letech 1934 až 1950 v téměř třech desítkách filmů. Narodil se v roce 1908 v Praze a už jako patnáctiletý tančil na jevišti Národního divadla v baletu Louskáček. Herecky se školil ve vinohradském divadle, působil v operetě kladenského Stálého divadla, Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a v dalších větších městech. Jako komik, zpěvák a tanečník vystupoval ve 30. letech na pražských scénách Velké operety, Červeného esa, holešovické Uranie a Malé operety na Vinohradech, do konce okupace byl konferenciérem kabaretů v Havlově Lucerně. Počátkem 40. let si jeho hlas oblíbili i nejmenší posluchači gramofonových nahrávek o Ferdovi Mravencovi, na nichž namluvil titulního hrdinu. Po válce prošel Divadlem kolektivní tvorby, Divadlem Státního filmu, vystupoval na zájezdových estrádách a do roku 1957 v pražském baru Alhambra. V 80. letech byl členem pomocného rozhlasového hereckého sboru. V polovině 80. let vystoupil v televizním pořadu Kavárnička dříve narozených. Zemřel v zapomenutí 2. září 1990 v Praze ve věku nedožitých 82 let.

zdroj: ČTK

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz