Herec Michal Dočolomanský podlehl rakovině

  13:37aktualizováno  13:37
Ve věku 66 let zemřel herec Michal Dočolomanský. Člen Slovenského národního divadla podlehl rakovině. Do paměti diváků se zapsal třeba rolí detektiva Nicka Cartera v rodokapsové parodii Adéla ještě nevečeřela.

Michal Dočolomanský - (listopad 2001) | foto: Hynek Glos

"Znala jsem ho z Bratislavy, když jsem v totáči točívala na Slovensku. Byl to báječný kluk. Vždycky je taková mezera, když umřou lidi. Byl úžasný, miláček to byl," zavzpomínala pro ČTK kolegyně z "Adély" Květa Fialová.

Michal Dočolomanský ve filmu Perníková věžS Milanem Šteindlerem natočil v roce 2002 film Perníková věž. "Je to pro mě velmi těžké. Byl to vynikající herec, který byl schopný zahrát úplně všechno od komedie až po tragédii, a hrál to skvěle," řekl ČTK režisér.

Poslední Dočolomanského rolí v celovečerním filmu byl "štěk" v Bestiáři (2007) Ireny Pavláskové. Loni také namluvil animovaný slovenský seriál pro děti Indiánske rozprávky.

. Z díla Michala Dočolomanského

Nejznámější filmy a seriály slovenského herce

Filmy: Výlet po Dunaji (1962) - Adéla ještě nevečeřela (1977) - Tajemství hradu v Karpatech (1981) - Strašidla z Vikýře (1987) - Právo na minulosť (1989) - Corpus delicti (1991) - Perníková věž (2002) - Bestiář (2007)
Seriály: Adam Šangala (1972) - Jedenáste prikázanie (1977) - Inženýrská odysea (1979) - Tisícročná včela (1983) - Gottwald (1986) - Chlapci a chlapi (1988) - Četnické humoresky (1997) - Horská služba (1998)

Dcoházel na chemoterapie
Michal Dočolomanský zemřel v úterý před polednem, potvrdila mluvčí Fakultní nemocnice s poliklinikou Bratislava Rút Geržová.

Michal DočolomanskýHerec se s nemocí pral posledních deset měsíců, jeho stav se rapidně zhoršil začátkem letošního roku. "Mohu potvrdit, že do nemocnice Ružinov docházel na chemoterapie," řekla iDNES.cz mluvčí Geržová.

V roce 2004 se náruživý kuřák Dočolomanský podrobil operaci srdce, po níž se stáhl do ústraní. Stále se však objevoval na pódiu Slovenského národního divadla, loni obdržel státní vyznamenání, Řád Ľudovíta Štúra I. třídy za mimořádné zásluhy o rozvoj Slovenska a šíření dobrého jména v zahraničí.

Z filmu Adéla ještě nevečeřela

První hlavní role už ve třinácti
Michal Dočolomanský se narodil 25. března 1942 v tehdy slovenské, nyní polské obci Niedzica. Vyučil se automechanikem, ale od dětství se věnoval divadlu; už jako třináctiletý ochotník dostal svou první hlavní roli v pohádce H. Ch. Andersena Sněhová královna.

Miláček žen se k hereckému povolání dostal náhodou. "Nebýt kamarádů, kteří mě doslova vyhecovali, abych šel dělat zkoušky na divadelní fakultu, určitě by mě herectví minulo," tvrdil Dočolomanský.

Herectví vystudoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Ihned po završení školy v roce 1966 byl přijat do souboru Slovenského národního divadla.

. HNED Čtyři role najednou

Co měl Michal Dočolomanský hrát v sezoně 2008/2009 ve Slovenském národním divadle

Toni - hra Čertice (Carlo Goldoni)
Carlos H. De Histangua - Chrobák v hlave (G. Feydeau)
Duch Hamletova otce - Hamlet (William Shakespeare)
Vypravěč (Pepe) - Narodil sa chrobáčik (T. Frešo, I. Holováč)

"Jeho cesta k hereckému úspěchu byla přímá a poměrně bezproblémová. Chlapský zjev a sympatická tvář ho předurčovaly do rolí milovníků a romantických hrdinů. Jeho herectví vždy charakterizuje civilní projev, bývá obsazován prakticky ve všech žánrech," napsal o herci na serveru ČSFD.cz publicista Milan Černý.

Dočolomanský ztvárnil Peera Gynta ve stejnojmenné Ibsenově hře, Mironoviče v Druceho dramatu Ve jménu země a slunce či Smerďakova v Bratrech Karamazových. Popularitu mu přinesl také divadelní muzikál Na skle malované, v němž coby Juraj Jánošík odehrál stovky repríz.

"I na stará kolena, i když to nechci říkat, protože tak vůbec nevypadal, byl schopný Na skle malované hrát. V roli zbojníka tancoval a projevoval se jako všestranný herec plný energie. Je to pro mě o to větší překvapení a větší šok," řekl v reakci na Dočolomanského smrt režisér Milan Šteindler.

Z muzikálu Na skle malované

Šverma, Husák i Teleke z Tölökö
V sedmdesátých a osmdesátých letech šel Michal Dočolomanský v televizi i ve filmu z role do role. Režisér Oldřich Lipský mu dal kromě "Adély" příležitost i ve verneovce Tajemný hrad v Karpatech, kde si zahrál hraběte Felixe Teleke z Tölökö. S Jurajem Jakubiskem natočil ceněný historický seriál Tisícročná včela.

Michal Dočolomanský ve filmu Adéla ještě nevečeřelaVlídná tvář ho předurčovala ke kladným rolím, takže za totality často hrál komunistické pohlaváry či uvědomělé občany, ať už to byly seriály Inženýrská odysea a Gottwald či televizní Povstalecká história o Slovenském národním povstání. Zahrál si i Jana Švermu ve Vávrově filmu Dny zrady či Gustáva Husáka v Traplově snímku Vítězný lid.

Michal Dočolomanský, vášnivý fanoušek bezmotorového létání a automobilových závodů, byl otcem dvou dětí. Dcera žije v zámoří, syn Michal vedle pozice manažera působí jako hudebník na slovenské country scéně.

Z filmu Tajemství hradu v Karpatech

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Další z rubriky

VIDEO: Kdo ukradl hity Beatles, odhalí Boyle v komedii Yesterday

Z filmu Yesterday

Romantická komedie Yesterday, která do našich kin přijde 27. června, hýří slavnými jmény. Natočil ji oscarový režisér...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Žádná romantika. V Lásce mezi regály září tajuplný velkosklad

Záběr z filmu Láska mezi regály

Snímek Láska mezi regály nabídne noční jízdu ještěrkami v tajuplném zákulisí supermarketu. Ač může český název trochu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz