Herci s kulomety potáhnou přes Vyškov na Tobruk

  12:31aktualizováno  12:31
Konec klukovské hry, začíná opravdová vojna. Hrdinové válečného dramatu o československých účastnících bitvy o Tobruk se za pár dní vydají na ostrý vojenský výcvik do Vyškova.

MFFKV - Václav Marhoul - Karlovy Vary (4. července 2007) | foto: Petr TopičiDNES.cz

"Už předem nafasovali boty, ve kterých budou cvičit a pak i hrát, přesné kopie bot britských jednotek, které jsme objednali ze Švédska. Musí si je předem rozšlápnout, protože dobré boty a nohy v teple jsou na vojně základ, špatné boty mohou i nejodolnějšího vojáka zlomit," prozradil na karlovarském festivalu scenárista, režisér a producent filmu Tobruk Václav Marhoul.

Na rozdíl od hereckého týmu "civilů" nosí Marhoul armádní hodnost majora a do Vyškova, kde čtrnáct  "bažantů" včetně epizodního herce a  pomocného režiséra stráví od 16. července tvrdý týden, jede jako jeden z šesti instruktorů. Hlavní výcvik však povedou vojáci z povolání, vesměs účastníci zvláštních misí.

"Třeba plukovník Karel Klinovský byl u záchranné akce v Bosně, kdy naši dobrovolníci vytahovali zpod palby obklíčené francouzské jednotky," vypráví Marhoul. Sám by prý sice zvládl třeba výuku sebeobrany, ale nemá na to "papíry".

Filmoví válečníci začnou zvolna pořadovým cvičením a lekcemi z vojenské historie, postupně se však na ně bude nakládat víc a víc; poslední dva dny a noci stráví v terénu, kam je vyšlou splnit speciální úkoly a kde budou odkázáni jen na sebe, včetně jídla.

Po celou dobu už budou mít vlastní výzbroj, počínaje dobovými helmami a konče přesnými maketami britských pušek, které produkce dovezla ze Španělska. Musí s sebou od Vyškova po Tobruk vláčet i dva lehké, ve skutečnosti prý "zatraceně těžké" kulomety, aby si zvykli se o zbraně starat.

Už ve Vyškově je čeká také zkouška přísné izolace: žádné návštěvy ani balíčky, nocleh ve stanech, mobilní telefony jim Marhoul půjčí vždycky jen večer na pár minut. Ani hvězdné úlevy od skutečných vojáků ve výcvikovém prostoru nemohou čekat. Ale tím nejdůležitějším, co se mají naučit, je umění fungovat jako tým.

"Fyzická síla není rozhodující, dříve nebo později se vyčerpají všichni, ale pak nastupuje ta podstatnější síla, řekněme vnitřní – ta, kterou známe z Hvězdných válek," směje se režírující major. Během vyškovského týdne se také ukáže, zda ti, jimž scénář určil velitelské role, mají v sobě skutečnou autoritu, nebo jestli se zrodí noví přirození vůdci.

Po týdnu výcviku, kde budou rozděleni na dvě soupeřící mužstva, se herci dočkají závěrečného vyhodnocení v místní hospodě."Tam jim poprvé dovolím trochu alkoholu. Jestli to všechno vydrží, budou utahaní, ale taky hrdí," věří Marhoul.

Vydechnutí však bude jen krátké. Vzápětí přijdou herecké zkoušky na Slapech a 24. srpna výprava odlétá do Tuniska, kde ji čeká "repete" výcviku, jenže tentokrát už v autentických podmínkách přímo v  poušti, a pak dvouměsíční natáčení naostro.

Pokud půjde všechno podle plánu, osazenstvo Tobruku se vrátí počátkem listopadu, poté ještě natočí na Slapech podklady k trikových obrazům vyloďování a několik scén v ateliérech. "Nejvíc se těším na 30.listopad," přiznal režisér. Toho dne by měla vypuknout dotočná.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Budoucí DiCaprio a Johanssonová? Děti Hollywoodu vzpomínají na začátky

Kara Haywardová a Jaeden Martell pohovořili s fanoušky v rámci programu...

Když už vyhrajete v castingu, herectví vás pohltí, potvrzují bývalé dětské hvězdy Kara Haywardová a Jaeden Martell....

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz