Heath Ledger stále žije. Za Gilliamovým zrcadlem

  6:19aktualizováno  6:19
Mušketýři se loučili s kamarádem. Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell vzdali hold Heathu Ledgerovi v Imagináriu dr. Parnasse.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse | foto: H.C.E.

To je zkrátka celý Terry Gilliam! Jakmile pustí svou fantazii ze řetězu, neví, kdy přestat. Ale snadno se mu odpouští, protože tak barvitý výlet se vidí málokdy. A v Imagináriu dr. Parnasse se přidá ještě jeden důvod: hraje tu Heath Ledger. Naposledy.

Prodavač vzdušných zámků

Imaginárium je obživou kočovné šmíry, jejíž šéf doktor Parnassus čili Christopher Plummer pěstuje tajné dohody s ďáblem v podání Toma Waitse. Zákazníci procházejí zázračným zrcadlem do krajin své skryté představivosti. Jenže obchody moc nejdou a doktor se navíc děsí šestnáctin své dcery, kdy ji má podle úmluvy předat peklu.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse

V té chvíli vejde do hry neznámý cizinec: Heath Ledger. Gilliam v podstatě rozvíjí fantaskní variaci na příběh Mefista a Fausta, přibarvenou jejich sázkařskou posedlostí v bitvě o duše. Pohádka, řeklo by se – ale na rozdíl od Kletby bratří Grimmů ji nezasazuje do historie, nýbrž do současnosti, k níž vytváří půvabný kontrast.

Starosvětské divadélko jako přízrak z jiných časů ční uprostřed Londýna, kam se hrne z nočních barů zpovykaná mládež, a pohádkový prostor za obnošeným jevištěm vybuchne ohňostrojem nápadů od bizarních krajin a bytostí až po obří připínáček.

Říše za zrcadlem zosobňuje hlavní důvod, proč režisér Gilliam své Imaginárium natočil, i jeho hlavní sílu bez ohledu na to, že ostatní složky tu a tam pokulhávají. A paradoxně doktorova dcera, která zná svět snů s nekonečným množstvím podob, si nad časopisem Ideální domov spřádá docela všední touhy hospodyňky – jako každá jiná.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse

Po zbytečně dlouhé debatě o věčnosti příběhů v chrámu, kde se mnichové vznášejí na koberečcích, následuje naopak řízná reálná scéna na lanech při záchraně oběšence u mostu. S jeho vzkříšením nastoupí Ledger a s Ledgerem radost. Naplno zapojí svou oslnivě dryáčnickou vemlouvavost moderního trhovce, podvodníka z rodu prodavačů deště a vzdušných zámků.

Za zběsilého útěku mrštně zachraňuje rozpadající se pouťovou veteš, sladce okouzluje na romantické plavbě po hladině plné mršin a vychutnává si vůdčí roli při modernizaci omšelého podniku ve stylu reklamní kampaně "lepší zboží pro lepší lidi".

Od humoru ke kázání

Jak známo, Ledger už Imaginárium nedotočil a režisér po jeho náhlé smrti zvolil nevšední trojitý záskok. Z nouze však učinil ctnost zcela fascinujícím způsobem, jenž dokonce zpětně podpírá logiku příběhu: s každou další výpravou za zrcadlo totiž dostává Ledgerův hrdina novou tvář.

Nejprve jej vystřídá Johnny Depp při svůdném tangu pohledného gigola nad řečištěm nesmrtelných idolů, poté Jude Law s nebeskou ekvilibristikou na chůdách a nakonec Colin Farrell s výrazem typického sňatkového podvodníka. Jeden lepší než druhý – a všichni z rodu baronů Prášilů – skládají ze čtyřnásobné hravosti nečekaně celistvý portrét.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse

Nicméně Imaginárium dr. Parnasse, jakkoli patří k zdařilejším Gilliamovým dílům z posledních let, se jeho vrcholným titulům nevyrovná. Potřebovalo by probrat líné úvahové pasáže a vyvážit poměr výjevů z fantazijního světa s děním v realitě, jež zvolna ustupuje.

Navíc ke konci, kdy režisér ve své nezkrotnosti nápor obrazů přemnoží, mizí z nich humor, jenž provázel třeba ulítlou ruskou mafii nebo policejní nábor v duchu šantánu, a jeho místo zaujmou okaté kazatelské vzkazy lidstvu. Prostě Gilliam se opět neuhlídal a finále snímku přestylizoval, přetáhl a přepískl.

Dokonce tak, že se spravedlivější zdá šedesátiprocentní známka. Ale za dar představivosti, jaký by celý Hollywood nespotřeboval ani za rok, a za mušketýrskou poctu Ledgerovi, jenž jako by v nekonečné říši za zrcadlem stále žil, se sedmdesátka unese.

Imaginárium dr. Parnasse
Francie- Kanada-USA, režie T. Gilliam, hrají H. Ledger, J. Depp, J. Law, C. Farrell, tit., 122 min.
Hodnocení MF DNES: 70 %

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

DO KINA: Hanzlíkovo Léto s gentlemanem má jen tři zahraniční soupeře

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Domácí romantická komedie Léto s gentlemanem, v níž se Jaromír Hanzlík kromě hlavní role poprvé předvede i jako...

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

VIDEO: Herci Dejvického divadla zvou do kina na vlastní zkázu

Seriál Zkáza Dejvického divadla v kinech

Ještě než České televize nasadí od 4. března do vysílání seriál Zkáza Dejvického divadla, mohou si všech šest dílů...

Najdete na iDNES.cz