Heath Ledger stále žije. Za Gilliamovým zrcadlem

  6:19aktualizováno  6:19
Mušketýři se loučili s kamarádem. Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell vzdali hold Heathu Ledgerovi v Imagináriu dr. Parnasse.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse | foto: H.C.E.

To je zkrátka celý Terry Gilliam! Jakmile pustí svou fantazii ze řetězu, neví, kdy přestat. Ale snadno se mu odpouští, protože tak barvitý výlet se vidí málokdy. A v Imagináriu dr. Parnasse se přidá ještě jeden důvod: hraje tu Heath Ledger. Naposledy.

Prodavač vzdušných zámků

Imaginárium je obživou kočovné šmíry, jejíž šéf doktor Parnassus čili Christopher Plummer pěstuje tajné dohody s ďáblem v podání Toma Waitse. Zákazníci procházejí zázračným zrcadlem do krajin své skryté představivosti. Jenže obchody moc nejdou a doktor se navíc děsí šestnáctin své dcery, kdy ji má podle úmluvy předat peklu.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse

V té chvíli vejde do hry neznámý cizinec: Heath Ledger. Gilliam v podstatě rozvíjí fantaskní variaci na příběh Mefista a Fausta, přibarvenou jejich sázkařskou posedlostí v bitvě o duše. Pohádka, řeklo by se – ale na rozdíl od Kletby bratří Grimmů ji nezasazuje do historie, nýbrž do současnosti, k níž vytváří půvabný kontrast.

Starosvětské divadélko jako přízrak z jiných časů ční uprostřed Londýna, kam se hrne z nočních barů zpovykaná mládež, a pohádkový prostor za obnošeným jevištěm vybuchne ohňostrojem nápadů od bizarních krajin a bytostí až po obří připínáček.

Říše za zrcadlem zosobňuje hlavní důvod, proč režisér Gilliam své Imaginárium natočil, i jeho hlavní sílu bez ohledu na to, že ostatní složky tu a tam pokulhávají. A paradoxně doktorova dcera, která zná svět snů s nekonečným množstvím podob, si nad časopisem Ideální domov spřádá docela všední touhy hospodyňky – jako každá jiná.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse

Po zbytečně dlouhé debatě o věčnosti příběhů v chrámu, kde se mnichové vznášejí na koberečcích, následuje naopak řízná reálná scéna na lanech při záchraně oběšence u mostu. S jeho vzkříšením nastoupí Ledger a s Ledgerem radost. Naplno zapojí svou oslnivě dryáčnickou vemlouvavost moderního trhovce, podvodníka z rodu prodavačů deště a vzdušných zámků.

Za zběsilého útěku mrštně zachraňuje rozpadající se pouťovou veteš, sladce okouzluje na romantické plavbě po hladině plné mršin a vychutnává si vůdčí roli při modernizaci omšelého podniku ve stylu reklamní kampaně "lepší zboží pro lepší lidi".

Od humoru ke kázání

Jak známo, Ledger už Imaginárium nedotočil a režisér po jeho náhlé smrti zvolil nevšední trojitý záskok. Z nouze však učinil ctnost zcela fascinujícím způsobem, jenž dokonce zpětně podpírá logiku příběhu: s každou další výpravou za zrcadlo totiž dostává Ledgerův hrdina novou tvář.

Nejprve jej vystřídá Johnny Depp při svůdném tangu pohledného gigola nad řečištěm nesmrtelných idolů, poté Jude Law s nebeskou ekvilibristikou na chůdách a nakonec Colin Farrell s výrazem typického sňatkového podvodníka. Jeden lepší než druhý – a všichni z rodu baronů Prášilů – skládají ze čtyřnásobné hravosti nečekaně celistvý portrét.

Z filmu Imaginarium dr. Parnasse

Nicméně Imaginárium dr. Parnasse, jakkoli patří k zdařilejším Gilliamovým dílům z posledních let, se jeho vrcholným titulům nevyrovná. Potřebovalo by probrat líné úvahové pasáže a vyvážit poměr výjevů z fantazijního světa s děním v realitě, jež zvolna ustupuje.

Navíc ke konci, kdy režisér ve své nezkrotnosti nápor obrazů přemnoží, mizí z nich humor, jenž provázel třeba ulítlou ruskou mafii nebo policejní nábor v duchu šantánu, a jeho místo zaujmou okaté kazatelské vzkazy lidstvu. Prostě Gilliam se opět neuhlídal a finále snímku přestylizoval, přetáhl a přepískl.

Dokonce tak, že se spravedlivější zdá šedesátiprocentní známka. Ale za dar představivosti, jaký by celý Hollywood nespotřeboval ani za rok, a za mušketýrskou poctu Ledgerovi, jenž jako by v nekonečné říši za zrcadlem stále žil, se sedmdesátka unese.

Imaginárium dr. Parnasse
Francie- Kanada-USA, režie T. Gilliam, hrají H. Ledger, J. Depp, J. Law, C. Farrell, tit., 122 min.
Hodnocení MF DNES: 70 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Kdepak lyže, jenom tu chodíme. Jiří Bartoška točil Šťastný nový rok

Emília Vášáryová a Jiří Bartoška představují film Šťastný nový rok

Jiří Bartoška s oblibou prohlašuje, že po sedmdesátce už se stal hercem výhradně „rovinovým“, ideálně kavárenským, tedy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz