Harry Potter oslaví třicítku. S manželkou si ťuknou máslovým ležákem

  14:32aktualizováno  14:32
V Doupěti se sjedou všichni Weasleyovi, Hagrid a pár kamarádů z Bradavic. Babička Molly vystrojí hostinu, Hermiona se postará o výzdobu, George přidá pár kouzel. Harry si oddechne, že má za sebou nezbytné rozhovory a konečně oslaví svoje třicetiny - s rodinou a přáteli, s trochou máslového ležáku a ohnivé whisky. A samozřejmě se svojí milovanou Ginny a jejich dětmi.

Harry Potter oslaví třicítku i se svými přáteli Hermionou a Ronem | foto: Warner Bros.

Je to tak, Harry Potter, který se proslavil jako chlapecký kouzelník, oslaví 31. července třicítku. Narodil se ve stejný den jako jeho stvořitelka, anglická spisovatelka Joanne Rowlingová, jen o 15 let později.

Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně -  J. K. Rowlingová s fanouškyTa o dospívajícím Harrym napsala celkem sedm knih, které patří mezi vůbec nejprodávanější tituly v historii. Celosvětově jich z knihkupeckých pultů zmizelo přes 400 milionů a byly přeloženy do více než 65 jazyků. Jejich autorka, která byla ještě před pár lety chudou svobodnou matkou, se díky nim stala jednou z nejslavnějších spisovatelek všech dob a je dnes prý bohatší než britská královna. Neméně úspěšné byly i filmy natočené na motivy jejích knih.

Mladý Harry si mnohé získal tím, že nebyl žádný superhrdina. Spíš normální brýlatý kluk, který by chtěl mít mámu a tátu, studovat a užívat si lumpárny i první lásky na kouzelnické škole v Bradavicích.

Harry Potter a Relikvie smrti
Upoutávka k první části závěrečného filmu
(v českých kinech od listopadu 2010)

Od malinka byl však v čarodějném světě, existujícím paralelně k tomu normálnímu, nechtěnou celebritou. Ještě v plenkách totiž přežil útok mocného zlého lorda Voldemorta, který zabil jeho rodiče. Tím se jejich osudy spojily a postupem času vyšlo najevo, že aby jeden žil, musí zabít toho druhého. Harrymu zůstala na památku osudného střetu na čele jizva ve tvaru blesku a nelehké poslání - zachránit oba světy, čarodějný i mudlovský (lidský) před Voldemortem.

Při plnění svého úkolu se Harry může vždy spolehnout na své nejbližší přátele, chytrou Hermionu Grangerovu a věrného Rona Weasleyho. Pomáhá mu i Ronova rodina, mocný čaroděj a ředitel bradavické internátní školy Albus Brumbál, Harryho kmotr Sirius Black a řada učitelů a spolužáků. Mnozí však v boji proti Voldemortovi, který trvá celých sedm let, co Harry studuje, nakonec padnou.

Harry Potter a Princ dvojí krve

Draco Malfoy ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve

Z filmu Harry Potter a princ dvojí krve

Nerozlučná trojka Ron, Hermiona a Harry - z filmu Harry Potter a princ dvojí krve

Na druhé, Voldemortově straně pak stojí černá magie a jeho stoupenci, zlí čarodějové zvaní Smrtijedi. Synem jednoho z nich je i Harryho hlavní protivník z řad spolužáků, arogantní Draco Malfoy. Pořádně protivní dovedou být i Harryho adoptivní rodiče Dursleyovi, kteří ho odmalička ve svém předměstském domku ošklivě dusili.

Harryho největší zbraní je jeho odvaha. Nebojí se postavit zdánlivě neporazitelné přesile a vždycky myslí víc na ostatní než sám na sebe.

Harryho zaměstnání? Bystrozor

Přijde mu to celkem samozřejmé a moc se tím nechlubí. Jeho popularita ho pěkně otravuje, často se musí vyrovnávat s tím, že mu ostatní závidí a nevěří. Kolikrát se mu stane, že je do nějaké prekérní situace spíše vtažen, než že by se do ní toužil sám dostat. Bezhlavě se naopak vrhá do zápasů ve famfrpálu, kouzelnickém sportu, při kterém hráči létají na košťatech. Je totiž po otci skvělým chytačem.

Harry Potter má svůj zábavní park

Můžete v něm létat na koštěti i jíst žáby

Park Kouzelný svět Harryho Pottera v Orlandu na Floridě letos slavnostně otevřel. Fanoušci, které uvítal sám představitel Pottera Daniel Radcliffe, mohli ochutnat máslový ležák či čokoládové žabky a hlavně navštívit Bradavice, kde Harry Potter se svými přáteli studovali kouzla.

Nával v parku Harryho Pottera v Orlandu na Floridě

Třicetiletý Harry si určitě taky rád zahraje, hlavně se svojí ženou. Ginny, mladší sestra nejlepšího přítele Rona, je totiž skvělou střelkyní. Po škole byla několik let členkou hvězdného týmu Hollyheadských harpyjí. Harrymu se, přestože byl jen průměrný student, nakonec povedlo získat i vytoužené zaměstnání.

Stejně jako Ron se stal bystrozorem, strážcem kouzelnických zákonů a lovcem černokněžníků. Splnily se mu tak snad všechny sny. Jeho jizva na čele, která vždy nepříjemně hlásila Voldemortův příchod, jej navíc již dvanáct let nezabolela.

Hrdinové z Harryho Pottera

Po deseti letech nejlepší a nejúspěšnější přátelé

Premiéra šestého dílu Harryho Pottera v Londýně - Rupert Grint , Emma Watsonová a Daniel Radcliffe Poznali se jako děti, rozloučí se coby dospělí. Tráví spolu deset let: tři školáci z Bradavic: Daniel Radcliffe, Rupert Grint a Emma Watsonová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz