Harry Potter je ten nejtajnější hit

  10:56aktualizováno  10:56
Mají v rukou jeden z největších letošní filmových hitů, ale přitom nesmějí se snímkem Harry Potter a Tajemná komnata nic podnikat, vlastně o něm ani mluvit. "Telefony zvoní v jednom kuse, každý se ptá na čtvrteční českou premiéru, ale my žádnou slavnostní akci neděláme. Proč? Prostě neděláme, tečka," říká vyhýbavě Zdeněk Sedláček ze společnosti Warner Bros.

Důvod je však veřejným tajemstvím. Každá maličkost kolem filmu podléhá zvláštnímu schválení, jež si vyhrazuje autorka knih o čarodějnickém učni J. K. Rowlingová. A ta ještě přitvrdila svůj postoj, který provázel už úvodní snímek Harry Potter a Kámen mudrců. Rowlingová žádá zdrženlivost.

Vše je tudíž tajné. Novináři uvidí film až těsně předtím, než pozítří dopoledne vtrhne do tuzemských kin v rekordním počtu třiatřiceti dabovaných a tří titulkovaných kopií. Musí se zaručit, že podklady, fotografie či ukázky použijí jen k přesně stanoveným účelům, jinými slovy, že si Harryho nepřetisknou na trička a nebudou je prodávat v tržnici. Veškeré tyto pokyny jsou navíc rovněž tajné.

Pod vysokým utajením, dokonce pod kódovanými značkami, prý přiletí filmové kopie z Londýna; to zase vládne strach z pirátských rozmnoženin. Nekoná se ani charitativní předpremiéra pro děti, ani půlnoční start se zábavnou show a recepcí. Harry II se zkrátka "jen tak" vhodí do kin. Vlastně i výrazy Harry II, druhý Potter či dvojka se nemají používat: majitelé práv žádají, aby média užívala plný název Harry Potter a Tajemná komnata.

Rozsáhlou fotogalerii si prohlédněte ZDE.

"Musel jsem podepsat hromadu papírů, že během výroby dabingu nikomu ani kousek filmu neukážu a nic o něm neřeknu," potvrzuje Petr Sitár, který připravil českou verzi snímku. "Ale teď už se snad stejně všecko ví," dodává s úsměvem.

Dvojka má být opět věrná knižní předloze i stylu jedničky. Sitárovi se nový film zdá zábavnější, i díky postavě nového učitele, kterou prý hraje shakespearovský tvůrce Kenneth Branagh s velkou chutí. Dětští hrdinové a jejich čeští dabéři se nemění. "Nejtěžší to má opět Radek Škvor coby Harryho nepřítel Draco - zlé postavy děti nechtějí hrát," vykládá Sitár.

Sto šedesát minut filmu znamenalo náročný dabing. Na rozdíl od snímků, kde kromě

Speciální přílohu iDNES k filmu najdete ZDE.

dvou tří hrdinů zbývá pouze "křoví", je v Harrym mnoho podstatných figur. "Hlasy jsme vybírali i pro role, které při konečném sestřihu z filmu zcela vypadly nebo zůstaly s pár větami pouze ve verzi pro DVD," dodává Sitár. Výsledný mix české verze se dělal v Londýně.

Dvou změn se však potteromanie za čas mezi oběma díly dočkala. Předně se už malí diváci činí sami. Kluby na internetu pořádají srazy fanoušků, zveřejňují kresby, povídky, básničky, organizují školní soutěže či ankety - podle jedné je Harry milován stejně jako jeho spolužačka Hermiona - a doporučují si navzájem zdroje informací. Například vzkazem "Spousta nových fotek natípaná přímo z filmu se objevila na serveru Děravý kotel".

Druhá změna postihla takzvaný merchandising čili zboží spojené s filmovou značkou. Řada firem, jež k prvému dílu kupovaly licence pro různé potterovské suvenýry, to podruhé neučinila. Zájem o ně prý nebyl tak velký, aby vynahradil vysoké ceny a zdlouhavé schvalování každého detailu.

Fotografie z filmu Harry Potter a Tajemná komnata.

Autoři: ,

Nejčtenější

Přetočte poslední řadu Hry o trůny, žádají v petici statisíce fanoušků

Záběr z předposledního dílu seriálu Hra o trůny

Více než sedm set tisíc lidí z celého světa už podepsalo petici, která žádá producenty seriálu Hra o trůny, aby právě...

POSLEDNÍ DOJMY: Seriál Hra o trůny skončil. Jak, to už není důležité

Z finále seriálu Hra o trůny

Představa, že ve stejném okamžiku miliony lidí na celé světě zklamaně vyhrkly: „A to má být všechno?!“, je svým...

GLOSA: Leoš Mareš na koncert v O2 areně přivedl i Freddieho Mercuryho

Leoš Mareš 16. května 2019 v pražské O2 areně

Po roce je Leoš Mareš opět v O2 areně. Ve čtvrtek v Praze absolvoval první ze série tří koncertů. Měl vyprodáno a...

Eurovizi vyhrál favorizovaný Nizozemec, Lake Malawi skončili jedenáctí

Duncan Laurence z Nizozemska ve finále Eurovize 2019.

Příští ročník Eurovize se díky vítězství Duncana Laurence bude konat v Nizozemsku. Česká kapela Lake Malawi si vedla...

GLOSA: Madonna v Eurovizi? Naživo dost ostuda, ze záznamu úplný výsměch

Madonna jako host na finále Eurovize 2019 v Tel Avivu

Ještě několik dní před vysíláním sobotního finále letošní Eurovize nebylo jisté, zda americká zpěvačka Madonna v Tel...

Další z rubriky

VIDEO: Plastová lahev u volby krále. I ve finále Hry o trůny našli chybu

Další chyba? Ve finále GoT se objevila lahev

Kelímek s kávou, který lze na okamžik spatřit ve čtvrtém díle poslední série Hry o trůny, se už stal symbolem...

VIDEO: V Cannes vítají Tarantinovu novinku Tenkrát v Hollywoodu

Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

U příležitosti své světové premiéry v hlavní soutěži festivalu v Cannes zveřejnil snímek Quentina Tarantina Tenkrát v...

RECENZE: Almodóvarovo alter ego hraje Banderas s únavou samoty v očích

Záběr z filmu Bolest a sláva

Film Bolest a sláva, který jde do kin souběžně se soutěží v Cannes, je silně osobní výpovědí španělského režiséra Pedra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz