Hanák: Rozhovorů se mnou není nikdy dost!

  13:07aktualizováno  13:07
Už jsem skoro uvěřila, že se setkáme v tom dekadentním bistru ­ jeho moudrost s mou všetečností, jeho cigareta s mým doutníkem, lehká modř jeho očí s těžkým kobaltem mého korzetu... Ale pak přišla SMS, že nepřijde. Ani dnes! (Musel se prý věnovat dětem.) A tak jsem se jen nerada spokojila s obrazovkou počítače, když nám, studená, hranatá a tak málo mužná po několik hodin dělala prostředníka v klidu našich pracoven.
Tomáš Hanák

Tomáš Hanák - Tomáš Hanák je celebritou bezesporu: co vous na šedém strništi, to zkušenost na životním bojišti; co vráska na ošlehané tváři, to jedna plachá láska v kalendáři; co kostky na prostinké košili, to lidé, kteří by s ním rádi aspoň chvíli pobyli..." (z knihy veršů E. K.). | foto: ČT

Jen zpola ukojená jsem si dopisovala s divadelním i filmovým hercem, s rádiovým i charitativním moderátorem s charismatickým operátorem, s básníkem a zpěvákem, s Tomášem Hanákem (45).

1. Základní dotazy (jsou ve všech rozhovorech ­- vždy nezávadné až zdvořilostní)

Ester Kočičková: Zasáhly vás osobně letošní povodně?
Tomáš Hanák:
A jak! Muselo to být strašné ­ takové vody! Když nám o té tragédii poprvé řekl barman v tuniské Tabarce, úplně jsme z toho měli trochu pokažený večer. Pak jsme si ale s přáteli řekli, že život jde dál, a k ránu, už pěkně rozjetí, jsme dali dýdžejovi deset dolarů, aby pustil Princovu Purple Rain.

EK: Jaký názor máte na charitativní akce? Jaké s nimi máte zkušenosti?
TH:
Jen dobré! A je jen dobré, že každý, kdo něco znamená, už dobře ví, že neuspořádá-li nějakou charitativní akci ještě dnes, uspořádá ji hned zítra někdo jiný ­ a taková chyba se samozřejmě rovná společenské sebevraždě! Problém je, že živelních pohrom a závažných onemocnění je méně než VIP, což ve výsledku často přináší až určité závody, jakási mistrovství ČR v charitě, kdy je třeba stále zvyšovat atraktivitu jednotlivých podujetí do té míry, že náklady na jejich uspořádání mnohdy převýší výsledný výtěžek, čímž vzniká škoda, což je škoda. Ale zase se můžeme ještě častěji setkávat s oblíbenými zpěváky a jejich hluboce prožitými písněmi z kvalitního playbacku, vychutnávat si teplá a vlhká osobní vyznání předních herců ­ ano, díky bohu za pohromy!

EK: Co právě připravujete? Chystáte svým příznivcům nějaké překvapení?
TH:
Je toho moc. Spousta. Desítky plánů, záměrů, projektů, ve všech oborech! Ale víc vám už opravdu neprozradím ­ vždyť jaké by to pak bylo překvapení?

EK: Jak snášíte popularitu?
TH:
Dobrá otázka, děkuji vám za ni. Asi takhle ­ podívejte: každý, kdo říká, že mu popularita vadí, ten lže. Ale já, věřte mi, já popularitu opravdu nemám rád. Bytostně. Vždyť ­ co je to vlastně popularita? A zasloužím si ji vůbec? Právě takové otázky si během stovek autogramiád a návštěvních hodin u mne doma často kladu.

EK: Jak jinak trávíte volný čas?
TH:
Docela obyčejně, až prostě: ráno, od 11.00, plívám zahrádku, někdy přidám i orání. Od 12.00 je pití melty z oprýskaného hrnečku, pak jdu na dračku peří z husí... To už ale většinou fotografům a televizním štábům stačí, takže když jsou konečně pryč, vykoupu se, převléknu, v hotelu oběd a pak už honem, honem do divadla! Protože to je svět, který miluji! Vlastně ani nevím proč, ale nejspíš pro..., jak to jenom vyjádřit...

EK: Snad ­ pro tu nezaměnitelnou vůni hereckých šminek, šaten, opon, prken?
TH:
Hm, ano, ale příště, když dovolíte, bych to možná řekl raději sám ­ a lépe, ano?

EK: Promiňte. Říkáte, že milujete divadlo ­ přijal byste účinkování v televizní reklamě?
TH:
Byste? Ale vždyť já už jsem vytvořil v reklamách desítky hlavních rolí! Ale na rozdíl od jiných umělců" se za to nestydím ­ možná i proto, že mi nikdy, nikdy nešlo o peníze. Vždycky jsem jenom chtěl pomoci konkrétnímu produktu na jeho strastiplné pouti k zákazníkovi. Na druhu zboží nezáleží: třeba Ken ­ i ten je přece třeba, ne? Třeba pro malé klučiny, jako krásný plastový předobraz muže-ochránce, vždy upraveného otce, zábavného společníka s realisticky ohýbacíma rukama i nohama. Či čistič záchodových mís ­ proč ne, proboha? Já, být hajzl, také chci být sněhobíle čistý, bez všech těch zahnědlých šmouh a prskanců. A zbraně zase pomáhají zajišťovat světu mír, ne? Takže já se nejprve ptám na co", pak teprve za co". A, jestli si dobře vzpomínám, mnoho reklam jsem dělal úplně zadarmo a na několik jsem dokonce doplatil.

EK: Jak jste spokojen s politickou situací v naší zemi? Nepřemýšlíte o vstupu do politiky?
TH:
Pššt! To je právě jedno z těch překvapení! Dobrá ­ ano, přemýšlím. Vy byste snad nepřemýšlela, kdyby vás celé vaše okolí přemlouvalo, prosilo? Asi opravdu přišel čas, abych do toho šlápl" i já. Prozradím tolik: pokud dobře dopadnou jednání mého agenta s Chemopetrolem a Tankoexportem, budu kandidovat jako nezávislý.

2. Rozšiřující dotazy (směřují k intimním oblastem života celebrity)

EK: Co pro vás znamená vaše rodina?
TH:
Všechno. Vlastně ­ víc než všechno! Je to můj přístav, kde se vždycky mohu vyspat, vyventilovat všechny stresy či mrzutosti plynoucí třeba z nelichotivé recenze či kritiky mé osoby ­ obvykle samozřejmě z pera nějakého zatrpklého, zneuznaného pisálka. Samozřejmě se snažím, abych své rodině nezevšedněl ­ ale když už za ní jednou za čas jedu, nikdy neopomenu koupit každému u pumpy nějakou malou, milou pozornost.

EK: Jak vaše paní snáší vaši popularitu? Nežárlí? A co vůbec dělá?
TH:
Má ohromně zajímavou práci. Bohužel si teď zrovna nevybavuji, v jakém oboru. A zda žárlí? Proč? Má žena je velmi tolerantní, moudrá, je doslova mou životní výhrou. A chápe, že pokud třeba v nějakém filmovém projektu hraji s atraktivní herečkou, nebudu asi jen kvůli snubnímu prstenu riskovat zdar výsledného díla, ale budu se naopak snažit poznat svou filmovou partnerku co nejdůvěrněji, doslova do ní proniknout. To ale samozřejmě musí skončit s poslední klapkou! Nebo, výjimečně, s premiérou filmu, nejdéle však do začátku dalšího natáčení, eventuálně manželství.

EK: Kolik máte dětí? Kolik času jim věnujete, že kvůli tomu nechodíte na rozhovory?
TH:
Mám dvě. Dvě roztomilá děvčátka! A jsou pro mě opravdu vším. Každý, kdo to zažil, potvrdí, že lásce otce k dcerám se nic nevyrovná!

EK: Ale minulý rok jste řekl, tuším pro Květy, že máte ještě syna!
TH:
Syn? Aha, můj syn, vidíte... Jistě, no, to je, ten je pro mě už úplně vším! Syn, to se ví, to je pro každého chlapa něco naprosto výjimečného!

EK: A spíte v pyžamu, v trenýrkách, nebo jen tak? Nebo snad ve slipech?
TH:
Poslyšte, tohle snad měl být profesní rozhovor, takové veselé i vážné povídání o poslání umělce, ne? Ale budiž: ano, spím v pyžamu. A dost o tom! Pod ním sice občas mívám slipy, ale víc už vám vážně neřeknu, protože tam, pod slipy, už spávám opravdu jen tak ­ a to už se příliš dotýká mého soukromí, kam já zásadně nikoho nepouštím, promiňte. Dělá vám dobře, takhle mě před čtenáři obnažovat?

EK: Ano, mně to dělá moc dobře. Čtenáře bych k tomu ani nepotřebovala. Ale ty by jistě zajímalo, jaký názor máte na homosexualitu a pedofilii v řadách církevních hodnostářů?
TH:
Já se rozhodně necítím povolán dávat rozhřešení okutněným volnomyšlenkářům, ale vnímám to tak, že pokud církev patří k životu, pak k církvi patří i vše, co nám život nabízí svou přebohatou náručí.

3. Investigativní dotazy (mají cíleně vyvolávat konfliktní atmosféru)

EK: Býváte označován jako mistr parodie. Je něco nebo někdo, co nebo koho byste zparodovat nedokázal?
TH:
Nevím, opravdu nevím, ale asi sebe. Ten, kdo paroduje, by totiž vždycky měl být lepší než parodovaný.

EK: Na řadu lidí, kteří vás neznají osobně, působíte arogantně. Jste arogantní?
TH:
Já? Působím snad na vás tak? Ne, opravdu ne ­ koneckonců, to vám potvrdí každý z mého okolí včetně mých dvou roztomilých pitbulů. Ale pokud si nějaký závistivý, zamindrákovaný kretén myslí opak, pak si zaslouží jediné ­ pořádně nakopat do zadku! Okovanou botou!

EK: Šéfredaktor časopisu Nový prostor, pan Golgo, o vás v jedné televizní talk show řekl, že se o vás říká, že za padesát tisíc uděláte všechno. Co všechno by to bylo?
TH:
Golgo? Zřejmě Rom, že?

EK: Ne, Brazilec! Fabiano Golgo...
TH:
No, takže Rom. Nu, nejprve bych mu asi nakopal ­ to ovšem zcela zadarmo! Ale mám-li být konkrétní... hm, za padesát litrů, no, vlastně, to už bych se možná nechal nakopat i já, třeba od Izera, v nějaké zábavě" ­ ale muselo by to být vkusné a nanejvýš tak jeden, dva kopance. Pokud by to neběželo v prime-timu, tak možná i tři. Za pade? No, možná někde na billboardu doporučit odborníky z AAA? Ale rozhodně bych nemoderoval třeba předvolební mítink komunistů! Těm nikdy! To by museli přihodit tak desítku navrch.

EK: Co si vlastně myslíte o novinových rozhovorech s celebritami? Mohou v něčem pomoci?
TH:
Například rozhovor se strojním zámečníkem, který si v garáži podomácku sestrojil z cisterny fekální Pragy V3S ponorku, naučil se anglicky, obeplul a podeplul svět, zachránil nejméně tři tonoucí černé uprchlíky, zakotvil a poté se oženil v Mosambiku a ponorku předělal na bunkr s lukostřílnami proti nájezdům evropských a japonských turistů ­ to opravdu není nijak vzrušující. Věřte mi: čtenáře naštěstí mnohem více zajímá, jak žiji já, co jím, v čem a s kým spím. My jsme ti úspěšní. To my přece dáváme obyčejným lidem možnost alespoň snít o jiném, nevšedním, vzrušujícím životě! Ano, rozhovorů s námi vážně není nikdy dost. A já proto odpouštím i jedné mladé adeptce novinářského řemesla, která ­ ač jsem jí opakovaně a zcela jasně řekl ne ­ otiskla rozhovor se mnou v příloze jednoho velkého celostátního listu. Promiň, Markéto, jednala jsi správně ­ myslelas totiž na čtenáře! A tak to má být.

4. Závěrečný dotaz - výzva

EK: Chtěl byste čtenářům na závěr něco vzkázat? Možná máte po ruce nějakou vaši veršovánku, při níž nás, jak jsme u vás zvyklí, přinejmenším trochu zamrazí!
TH:
Veršovánku ne, spíš poezii, třeba:
Šoubyz
By's nezůstal jen obyčejný sliz?
By's šoubyzu smetanu fakt slíz´
a jistý's tedy měl i doživotní liz,
za ženu miss a prohnuté stoly?
Kolix dal rozhovorů? 100-li? Pak zatím, želbohu, zadex jen holý...

5. Poděkování, rozloučení (slušný dotazovatel alespoň poděkuje)

EK: Děkuji vám za rozhovor a ­ na čtenou!!!


JAK SE DĚLÁ STRUKTUROVANÝ ROZHOVOR S CELEBRITOU
Dělníkům novin pro utříbení, dělníkům umění pro inspiraci, dělníkům továren pro zábavu, dělníkům cenzury pro radost

Rozhovory s celebrity (m., 1. mn. -y; věhlasná, vážená osobnost) se staly nedílnou součástí našeho běžného života. Jako jsme se naučili dýchat, zvykli jsme si též čítat, slýchat a vídat nejžádanější z nejznámějších, kterak hovoří nebo píší o nejlepších ­ partách, učitelích, partnerech, receptech, projektech, objektech ­ i o sobě samých. A protože i my sami často vedeme dlouhé rozpravy, nemůžeme se ubránit porovnávání: Je můj život lepší, či horší než život Karla Gotta, a proč!? Co je to, co nemám já, ale má to Helena Vondráčková !? Ztloustl Vítězslav Jandák také jen proto, že přespříliš jedl?

... Především u vidiny možných důsledků tohoto našeho obyčeje je nadmíru důležité, kdo, s kým a hlavně jak rozhovor vede. Dnes se metodicky zaměříme na kategorii rozhovorů tištěných. Základem pro vznik rozhovoru je určení konkrétní celebrity (dále jen CL) a novináře, redaktora, externího dopisovatele nebo studenta žurnalistiky, jednoduše dotazovatele (dále jen DL), kteří spolu mají pro potřeby listu pohovořit. Předem určeno bývá i základní téma rozhovoru. Všechny výše jmenované danosti zpravidla diktuje příkaz šéfredaktora listu, který se ve vyjimečných případech může shodovat s osobní, tj. s jinou než finanční motivací DL (například DL se cítí být CL eroticky přitahován).

Nyní se DL může zkontaktovat s CL, aby si domluvili formu realizace rozhovoru. Dvě základní jsou: přímá ústní ­ na diktafon, a nepřímá korespondenční ­ e-mailem. Lhostejno, jakou cestou pořízené, většinou však stejně čítáváme jen ony podivně dobrovolné výslechy. Zřejmě proto, že i kdyby byl DL stokrát hodnotnější osobností než CL, podle jeho názorů si žádný konzument novin jídelníček upravovat nebude. V nutném podřízeneckém odstupu hledejme i příčinu vykání mezi CL a DL, i kdyby se jednalo o stoleté známé. (Já osobně ovšem také nechápu, proč bývají dotazy DL tištěny tučně, proloženě či jinak zvýrazněně na úkor tak důležitých, a přesto tak nenápadných textů CL ­ pozn. autorky!)

Vlastní rozhovor musí především obsahovat tzv. perex (pravděpodobně z latinského per extensum; mj. zevrubně), což je stručná, leč tučná vábnička pro čtenáře, představující v kostce CL nebo téma rozhovoru s CL, popř. humorně zpracovaný popis nesnází, předcházejících vzniku rozhovoru apod.

Další průběh rozhovoru může být ovlivněn čímkoli, zručný DL by se však rozhodně neměl odchýlit od schematu otázek, jaké vám předkládám na této dvoustraně.

Ester Kočičková
http://web.quick.cz/rumpsum


Autoři:

Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

Proč bych měl zabít Ramba? Sylvester Stallone křísí akční legendu

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Do svých třinácti let byl Sylvester Stallone za své chování vyloučen ze čtrnácti škol. V patnácti vyhrál hlasování...

Najdete na iDNES.cz