Halloweenská jatka nanovo a brutálněji

  14:45aktualizováno  14:45
Režisér Rob Zombie přináší nový pohled na hororovou klasiku o maskovaném likvidátorovi Michaelu Myersovi, kterou před třiceti lety natočil John Carpenter.

z filmu Halloween | foto: Palace Pictures

Původní Halloween stál u vzniku jedné z nejúspěšnějších, nejdelších a nejvlivnějších hororových sérií v dějinách filmu, která dala za pětadvacet let existence vzniknout osmi pokračováním.

Zombie se v remaku odklání od Carpenterova originálu. Je vulgárnější, extrémně násilný, krvavější a odhaluje pozadí Myersovy patologicky narušené mysli.

"První Halloween vznikl před třiceti lety a nevidíte v něm téměř ani kapku krve. Dnes chtějí diváci více,“ říká režisér, který se rozhodl zjistit, proč je Michael Myers takový, jaký je.

Zombie, který je kromě filmování také frontmanem heavymetalové kapely White Zombie, se zaměřuje na dětství Michaela Myerse a na události, které předcházely krvavé sérii vražd oné osudné halloweenské noci v tichém městečku Haddonfield.

Po brutálním činu je Michael uvězněn v přísně střeženém ústavu pro duševně choré, kde o něj pečuje proslulý psychiatr Loomis. On jediný je schopen pochopit zlo, které se v Michaelovi ukrývá.

O sedmnáct let později se Michaelovi podaří o Halloweenu z ústavu uprchnout a vydává se na krvavou cestu zpět do Haddonfieldu, aby tam našel svou malou sestru, pokračoval ve vraždění a uzavřel nevyřešené záležitosti ze své minulosti.

"Rozhodli jsme se z Michaela udělat skutečného psychopata. Proto jsem z něj udělal malého šťastného kluka, protože jsem zjistil, že psychopaté mohou být charizmatičtí, okouzlující i přátelští. Jenom zkrátka nechápou rozdíl mezi dobrem a zlem a neznají lítost," vysvětluje režisér.

Trailer k filmu Halloween

Michaelova psychologa Loomise ztvárnil herecký veterán Malcolm MacDowell, který se proslavil rolí v Kubrickově Mechanickém pomeranči. MacDowell neměl v úmyslu kopírovat herectví Donalda Pleasence.

"S Robem jsme se shodli na tom, že by Loomis mohl vnést do filmu odlehčení,“ popisuje. "Ne, že by to byla komediální postava, ale je trochu nafoukaný. Díky tomuhle pacientovi se slušně vyšvihl, napsal bestseller a objevuje se v televizi.“

Roli desetiletého Michaela Myerse hraje nováček Daeg Faerch. "Během sekundy je bez sebemenší námahy schopen vypadat velice hrozivě. A po další sekundě je z něj nejmilejší dítě na světě, “ chválí blonďatého chlapce režisér. Michaelovu matku, která musí pracovat ve striptýzovém podniku, aby byla schopna uživit svou rodinu, hraje režisérova manželka Sheri Moon Zombie. 

Pro roli dospělého Michaela Myerse si Zombie vyhlédl profesionálního zápasníka Tylera Manea. Do role Laurie Strodeové, kterou se proslavila Jamie Lee Curtisová, tvůrci obsadili Scout Taylor-Comptonovou.

"Laurie je Michaelova sestra, ta jediná, kterou má rád,“ vysvětluje herečka. "Ale když začal v deseti letech vraždit, byla malá. Teď jí je sedmnáct a netuší, kdo Michael je. Vrátí se a povraždí všechny její přátele, celou rodinu a ona je z toho všeho vyděšená a zmatená.“
 
Jedním z klíčových prvků, které z Michaela Myerse udělaly hororovou ikonu, je jeho maska, jejíž původ je v Zombieho Halloweenu rozveden. Navíc diváci Myerse uvidí i bez masky. Michael se proslavil i svým obrovským nožem, který v tomto filmu hraje větší roli než v původním, a protože je herec Tyler Mane opravdu velký, musela být jeho čepel prodloužena o pět centimetrů.

Halloween
(Halloween) USA 2007, 109 min., režie: Rob Zombie, hrají: Tyler Mane, Malcolm McDowell, Danny Trejo, Sheri Moon, Scout Taylor-Compton, Daeg Faerch, česká distribuce: Palace Pictures, česká premiéra 29. listopadu

Autoři:

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Zemřel herec a dabér Petr Oliva. Hlasu Pierra Richarda bylo 75 let

Petr Oliva

Pět dní před svými 76. narozeninami zemřel herec a dabér Petr Oliva. Oznámilo to Divadlo Radka Brzobohatého. Oliva mimo...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Seriál Rodáci nevznikl na zakázku strany, řekl Jiří Adamec Za scénou

Režisér Jiří Adamec v kulturním magazínu Za scénou

Film Léto s gentlemanem je celovečerním filmovým debutem režiséra Jiřího Adamce, jinak známého televizního tvůrce. Na...

VIDEO: Královské sestry, kry a sobi. Vrací se Ledové království

První ukázka z filmu Ledové království 2

Princezny Anna a Elsa se vydají hluboko do lesů, aby vypátraly záhadnou minulost vlastní říše. Tak mlhavě tvůrci...

VIDEO: Herci Dejvického divadla zvou do kina na vlastní zkázu

Seriál Zkáza Dejvického divadla v kinech

Ještě než České televize nasadí od 4. března do vysílání seriál Zkáza Dejvického divadla, mohou si všech šest dílů...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz