Halloweenská jatka nanovo a brutálněji

  14:45aktualizováno  14:45
Režisér Rob Zombie přináší nový pohled na hororovou klasiku o maskovaném likvidátorovi Michaelu Myersovi, kterou před třiceti lety natočil John Carpenter.

z filmu Halloween | foto: Palace Pictures

Původní Halloween stál u vzniku jedné z nejúspěšnějších, nejdelších a nejvlivnějších hororových sérií v dějinách filmu, která dala za pětadvacet let existence vzniknout osmi pokračováním.

Zombie se v remaku odklání od Carpenterova originálu. Je vulgárnější, extrémně násilný, krvavější a odhaluje pozadí Myersovy patologicky narušené mysli.

"První Halloween vznikl před třiceti lety a nevidíte v něm téměř ani kapku krve. Dnes chtějí diváci více,“ říká režisér, který se rozhodl zjistit, proč je Michael Myers takový, jaký je.

Zombie, který je kromě filmování také frontmanem heavymetalové kapely White Zombie, se zaměřuje na dětství Michaela Myerse a na události, které předcházely krvavé sérii vražd oné osudné halloweenské noci v tichém městečku Haddonfield.

Po brutálním činu je Michael uvězněn v přísně střeženém ústavu pro duševně choré, kde o něj pečuje proslulý psychiatr Loomis. On jediný je schopen pochopit zlo, které se v Michaelovi ukrývá.

O sedmnáct let později se Michaelovi podaří o Halloweenu z ústavu uprchnout a vydává se na krvavou cestu zpět do Haddonfieldu, aby tam našel svou malou sestru, pokračoval ve vraždění a uzavřel nevyřešené záležitosti ze své minulosti.

"Rozhodli jsme se z Michaela udělat skutečného psychopata. Proto jsem z něj udělal malého šťastného kluka, protože jsem zjistil, že psychopaté mohou být charizmatičtí, okouzlující i přátelští. Jenom zkrátka nechápou rozdíl mezi dobrem a zlem a neznají lítost," vysvětluje režisér.

Trailer k filmu Halloween

Michaelova psychologa Loomise ztvárnil herecký veterán Malcolm MacDowell, který se proslavil rolí v Kubrickově Mechanickém pomeranči. MacDowell neměl v úmyslu kopírovat herectví Donalda Pleasence.

"S Robem jsme se shodli na tom, že by Loomis mohl vnést do filmu odlehčení,“ popisuje. "Ne, že by to byla komediální postava, ale je trochu nafoukaný. Díky tomuhle pacientovi se slušně vyšvihl, napsal bestseller a objevuje se v televizi.“

Roli desetiletého Michaela Myerse hraje nováček Daeg Faerch. "Během sekundy je bez sebemenší námahy schopen vypadat velice hrozivě. A po další sekundě je z něj nejmilejší dítě na světě, “ chválí blonďatého chlapce režisér. Michaelovu matku, která musí pracovat ve striptýzovém podniku, aby byla schopna uživit svou rodinu, hraje režisérova manželka Sheri Moon Zombie. 

Pro roli dospělého Michaela Myerse si Zombie vyhlédl profesionálního zápasníka Tylera Manea. Do role Laurie Strodeové, kterou se proslavila Jamie Lee Curtisová, tvůrci obsadili Scout Taylor-Comptonovou.

"Laurie je Michaelova sestra, ta jediná, kterou má rád,“ vysvětluje herečka. "Ale když začal v deseti letech vraždit, byla malá. Teď jí je sedmnáct a netuší, kdo Michael je. Vrátí se a povraždí všechny její přátele, celou rodinu a ona je z toho všeho vyděšená a zmatená.“
 
Jedním z klíčových prvků, které z Michaela Myerse udělaly hororovou ikonu, je jeho maska, jejíž původ je v Zombieho Halloweenu rozveden. Navíc diváci Myerse uvidí i bez masky. Michael se proslavil i svým obrovským nožem, který v tomto filmu hraje větší roli než v původním, a protože je herec Tyler Mane opravdu velký, musela být jeho čepel prodloužena o pět centimetrů.

Halloween
(Halloween) USA 2007, 109 min., režie: Rob Zombie, hrají: Tyler Mane, Malcolm McDowell, Danny Trejo, Sheri Moon, Scout Taylor-Compton, Daeg Faerch, česká distribuce: Palace Pictures, česká premiéra 29. listopadu

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

DO KINA: Chudý týden zachrání nacista v britské lize a návrat mazlíčků

Trailer k filmu Tajný život mazlíčků 2

Ze čtyř novinek si divácký rekord nejspíše připíše animovaný příběh Tajný život mazlíčků 2, který může přivést do kin...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz