Halle Berryová: nejlepší herečka roku

  12:33aktualizováno  12:33
Halle Berryovou znali před třemi lety jen filmoví labužníci, dneska je z ní obletovaná hvězda Hollywoodu. Třiatřicetiletá herečka dostala jako první Američanka tmavé pleti Oscara za nejlepší hlavní roli, a to ve filmu Ples příšer. Co víc by si mohla přát? Snad jen lepší minulost. Otec ji bil, z hádky s přítelem si odnesla celoživotní postižení. A po rozvodu se dokonce chtěla zabít.

Ten večer, v němž získala hned při své první nominaci Oscara, byl pro Halle Berryovou krásný a překvapivý. Šokovaná herečka přes příval slz jen stěží popadala dech.

„Ó bože, tento okamžik je daleko větší než já,“ vyhrkla a svou pohnutou řečí mnohonásobně překročila stanovených pětačtyřicet vteřin. Při projevu, v němž slovo děkuji použila dvaatřicetkrát, nezapomněla na nikoho, kdo jí k titulu pomohl. Děkovala manželovi, matce, manažerovi, agentům, právníkům a příznačně i režisérovi svého prvního filmu Spikeu Leeovi, který se proslavil díky sociálním snímkům z černošského prostředí.

„Mé díky patří bezejmenným ženám s černou barvou pleti, kterým se počínaje dnešním večerem nabízejí nové šance. Dveře se otevřely, stačí vstoupit,“ komentovala rozhodnutí poroty.

Nejdřív jí všichni ubližovali

Kdo z diváků v sále slyšel o jejím pohnutém osudu, nemohl se patetickému poselství divit. Berryová se narodila v roce 1968 ze smíšeného manželství. Křestní jméno dostala podle obchodu na potraviny Halle Brothers. Jako malou ji odstrkovaly bílé i černé děti. Pro první byla černoškou, druhým zase vadilo, že má bílou mámu. Otec Jerome, muž se sklony k násilnostem, rodinu opustil, když byly Halle čtyři roky. Pro ni to bylo vysvobození - konečně se jí zahojily modřiny od častých výprasků.

Břemeno zavrhované mulatky však táhla dál. Berryovi bydleli v černošské čtvrti, ale matka to jako rozvedená běloška s černými dětmi neměla lehké. Když bylo Halle deset, přestěhovaly se do oblasti s převážně bílým obyvatelstvem. Pro lidi na ulici byla zase příliš černá.

Halle dělala, co mohla. Ve škole se stala předsedkyní třídy, roztleskávačkou fotbalového družstva, ale když se v tajném hlasování stala školní královnou krásy, musela svou korunku sdílet se spolužačkou. Běloškou.

„Ranilo mě to. Došlo mi, že jsem pro ně černoška. Ale od té doby, co jsem se s tím smířila, se mi žije líp,“ říká dnes.

Posměšky spolužáků ustaly, až když Halle v sedmnácti letech vyhrála Miss Teen All America a o rok později Miss státu Ohio a vicemiss USA. Pro Halle to bylo jasné: konec studia, přednost má showbyznys.

Chvíli ještě pracovala jako servírka, ale když žádala čtrnáct dní volna kvůli fotografování do módního časopisu, dostalo se jí odpovědi, aby se už nevracela. Dívka s dokonalou postavou a uhrančivě tmavýma očima ani neměla čas podřadnou práci oplakat. Zakrátko se objevila v seriálu o modelkách Living Dolls.

Při natáčení jednoho dílu se náhle sesypala. Až v nemocnici pak zjistila, že trpí silnou cukrovkou.

Myslela na sebevraždu

První velkou roli jí v roce 1991 nabídl režisér Spike Lee. Halle měla hrát hlavní hrdinku Vivian, dívku závislou na heroinu. Úkolu se zhostila s obrovským nasazením. Aby působila co nejpřesvědčivěji, strávila nejdřív několik týdnů mezi skutečnými narkomany a pár dní před natáčením se dokonce nemyla. Mnohé proto překvapila, když o tři roky později přijala roli asistentky Sharon Stoneové v ryze komerční komedii Flinstoneovi. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že chce vyzkoušet všechno. „Nevadí mi být jednou nahoře a jednou dole,“ řekla.

Předtím, než ji režisér Marc Forster obsadil do oscarové role v Plesu příšer, se Halle Berryová objevila v osmnácti filmech od celkem úspěšných Boeing 747 v ohrožení, Bumerang nebo X-Men až po méně zdařilé jako Ztracený Izaiáš nebo Táta lump.
Ode zdi ke zdi se zmítala i v soukromém životě. Její první známost ji poznamenala na doživotí. Přítel ji zbil tak surově, že téměř ohluchla na pravé ucho.

O nic vlídněji se nechoval ani její první manžel, baseballový hráč David Justice, který s ní občas zacházel jako s nadhozeným míčkem. Za ublížení na zdraví jej paradoxně zažalovala až jedna z jeho četných milenek.

Když se s ním Halle v roce 1997 rozvedla, dostala se na úplné dno. Přemýšlela o sebevraždě.

Byla v takové depresi, že se chtěla udusit zplodinami z výfuku auta zavřeného v garáži. „Jak jsem tam seděla a čekala, až se to stane, napadlo mě, co si asi bude myslet máma, až mě najde mrtvou,“ svěřila se zdrcená Berryová. „To jsem jí nemohla udělat, a tak jsem vystoupila.“

Podle mnohých na tom však stále byla psychicky špatně. Lidé spekulovali, že je závislá na alkoholu a drogách. V únoru 2000 Halle projela svým chevroletem křižovatku na červenou a srazila se s jiným autem. Od nehody ujela a na místě nechala bez pomoci řidičku se zlomeným zápěstím. Incident nahlásila teprve v nemocnici, kde jí lékaři dvaceti stehy sešili roztržené čelo. Berryové hrozilo vězení až na jeden rok, ale soud jí nakonec vyměřil tříletý odklad a půlmilionovou pokutu.

Trend: Mít tváře jako Halle

Z těžké melancholie Halle Berryovou vysvobodil až zpěvák a hudebník Eric Benet, který si ji loni v lednu vzal.

Od té doby žije šťastně. Nabídky se hrnou, takový zájem jako v posledním roce ještě nezažila. Získala si i americká média, která ji pravidelně vychvalují.
Tak poslouchejte: podle průzkumu dvou špičkových plastických chirurgů z Beverly Hills, kteří u svých zákaznic zjišťovali, jak by měly vypadat ideální části těla, ženy sní o tvářích Halle Berryové.

Newyorská odbornice na reklamu Eleanor Lambertová zase Berryovou vyhlásila nejlépe oblékanou ženou roku. Že nejde o malichernost, dokládá skutečnost, že Lambertová tento žebříček sestavuje přes šedesát let.

Ještě větší pozornost na sebe Halle upoutala, když ve filmu Operace hacker odhalila ňadra a zároveň popřela, že za svou odvahu dostala půl milionů dolarů navrch. „To je lež. Prodala bych svoje miláčky za mnohem víc, teď mi jen pomohli k dobré publicitě. Ukáži je kdykoli, jen když poslouží roli,“ prohlásila.

Teď se připravuje na pokračování sci-fi X-Men a má hrát i v jubilejní dvacáté bondovce po boku Pierce Brosnana, kterou právě točí ve Španělsku.

Ani tam se však nevyhnula problémům. Při scéně, v níž představitel neohroženého agenta 007 sestřeluje helikoptéru, se exploze vymkla filmařům z kontroly a malý úlomek šrapnelu z vrtulníku skončil v jejím levém oku. V nemocnici, kam byla rychle převezena, podstoupila půlhodinovou operaci. „Paní Berryová měla velké štěstí,“ hodnotil nehodu doktor Antonio Fernandez, který herečce úspěšně vyjmul úlomek z oka.

Berryová se rychle vzchopila a už druhý den byla zpátky na scéně.
Co k tomu řekla? „Hollywood je bestie, kterou nikdo nemůže prohlédnout. Pracuju v tomto podniku už dvanáct let a doufám, že ještě nějakou dobu to půjde. Je mi jedno, co přijde, hlavně že teď jsem spokojená.“

Halle Berryová

Halle Berryová září svou dokonalou kůží a hlavně ví, co si obléci na jakoukoliv příležitost.

Halle Berryová

Stříbrného medvěda dostala Halle Berryová.

Sdružení filmových a televizních herců (SAG) udělilo v Los Angeles cenu Halle Berryové.

Držitelka Oscara Halle Berryová.

Autoři:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

Držím se vlastního plánu, komentoval George Martin konec Hry o trůny

Spisovatel George R. R. Martin

Spisovatel George R.R. Martin se drží svého původního plánu, jak uzavře svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž...

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz