GLOSÁŘ: Z deště pod okap. Voňavá zábava šišlá, sci-fi opěvuje Jánošíka

  3:09aktualizováno  3:09
Dvě filmové novinky slibují hrátky s časem, pro děti a pro dospělé. Vyšel jim z toho shodně čas jediný, totiž promrhaný. Špionážní rodince ve Spy Kids 4D: Stroj času nepomůže ani "čichací" kartička, Vyměřený čas nastolí pěkný nápad, ale začne pálit z Aurory.

Amanda Seyfriedová a Justin Timberlake ve filmu Vyměřený čas | foto:  © Twentieth Century Fox Film Corporation / CSFD.cz

Růžová videohra

Rodinná akční komedie o malých špionech Spy Kids 4D: Stroj času láká na atrakci čtvrtého rozměru - nabídku osmi vůní z divákovy "čichací" kartičky v podobě stíracího losu. Ale je to jen plácnutí do vody - a kéž by do vody! spíše do kojeneckého blinkání, promáčených plenek, ulepených limonádových loužiček a slzavých údolí. Pozvolný sestup série se ve čtvrtém dílu proměnil rovnou v sešup, jehož výsledkem je tvar snesitelný nejvýše pro předškolní věk. Jak tu zazní, "je to jako velká videohra".

Fotogalerie

Neúčinkuje ani pamětnická nostalgie, neboť původní děti odrostly, sestava hrdinů se obměnila – a sáhla až k batoleti, jež upoutáno k ztepilé matce útočí na zlosyny alespoň svými "prdíky", jak praví neméně odpudivý český dabing.

Ruměnné batole má dva starší, nevlastní sourozence, kteří bojují ve stylu série Sám doma a na macechu zprvu nevraží, než ocení její špionské kvality; pak vypukne srdceryvné objímání, smiřování a poučování. Zvlášť ve finále se z výchovných průjmů dělá až nevolno. V dojetí se čvachtá i hlavní padouch, jenž krade světu čas vlastně kvůli smutnému dětství, dále tetička, tatínek... málem i psí robot.

Právě pes chroustající titanové pamlsky spolu s jinými hejblaty ze špionážní dětské výzbroje tvoří poslední ostrůvek někdejší hravosti režiséra Roberta Rodriguéze. Ale jinak celý film zavání stejně jako "čichací" kartička jedovatou syntetikou růžových bonbonů.

Bonnie a Clyde naruby

Sci-fi pro dospělé Vyměřený čas nezřizuje šišlavé jesle v hodinovém stroji, naopak oslní vynalézavým obrazem světa, kde se platí časem. Kdo si jej nevydělá či neuloupí, umírá. Čas se půjčuje na úroky, sází v kasinu, ukrajuje na spropitné a strhává jako mýtné při průjezdu mezi pásmy od chudiny s pár minutami po boháče s tisíci lety.

Amanda Seyfriedová ve filmu Vyměřený čas
Justin Timberlake ve filmu Vyměřený čas

Amanda Seyfriedová a Justin Timberlake ve filmu Vyměřený čas

Výchozí nápad a jeho promyšlené věcné detaily však bohužel zohyzdí příběh, bezbarvá sociální romance nádeníka čili Justina Timberlaka a milionářské dcerky, kteří coby uvědomělí Bonnie a Clyde prchají před zákonem a odcizený čas rozdávají potřebným. Navíc si režisér a scenárista Andrew Niccol neodpustil existenciální výlevy s morálními radami, které rvou uši, zatímco pár vděčných akčních prvků neumí pořádně prodat.

Ani osvěžení, jež přinese ve vedlejší roli hrdina kultovního seriálu Teorie velkého třesku Johnny Galecki, nevydrží dlouho – jeho čas vyprší rychle, kdežto divákům se vleče. Jakmile začne ústřední dvojice symbolicky pálit z Aurory ve jménu proletářské revoluce, kouzlo sci-fi vyprchá a její Jánošík svůj Vyměřený čas promarní jen o málo užitečněji než špioni s plenkami.

Spy Kids 4D: Stroj času: 30 %
Vyměřený čas: 50 %


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz