Glosář Mirky Spáčilové: Televizní rok začal přehlídkou mluvících hlav

  3:51aktualizováno  3:51
Kdyby měl celý televizní rok vypadat jako první novoroční víkend, z diváka by se stal posluchač. Na ČT startovaly pořady, jimž vládnou "mluvící hlavy".

Natáčení filmu Setkání v Praze, s vraždou - Iva Janžurová a Pavel Liška - Praha (16. června 2008) | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

ZTRACENÝ PRINC z pátečního večera patřil i přes herecké výkyvy ke slušnějším z premiérových pohádek. V náladě pohanské balady se však střídaly úseky, kde se dlouze hovoří, s úseky, kde se dlouho jezdí. Na rozdíl od dětinských zápletek pohádkových Vánoc se hrál skoro Macbeth křížený s Plaváčkem, princezna se svlékla a zlosyn se tvářil chlípně, bohužel průhledná pointa postavená na mateřském znaménku téměř ve velikosti mexického dolaru hraničila s parodií Limonádového Joea.

Zlatá šedesátá - Otakar VávraZLATÁ ŠEDESÁTÁ, sobotní cyklus o nové české vlně, zahájil portrét Miloše Formana; příště je na řadě Otakar Vávra. Oba mají co říci, oba dobře formulují, byť Forman je "herecky" živější vypravěč; a oba potkal týž problém.

Kdo se o film zajímá, ví o režisérech z knižních životopisů víc než z medailonu; faktograficky objevnější tak zřejmě budou díly věnované méně známým tvůrcům. Hlavně však zaráží tuctová podoba, monolog "mluvících hlav" proložený fotografiemi a filmovými ukázkami.

Vyplatí se sice hodinku odsedět a odposlouchat – příště Vávra třeba zmíní olympioniky v rolích kaskadérů husitské trilogie, nicméně zrovna velcí filmaři zaslouží, aby kolegové k jejich poctě našli nápaditější klíč. - Čtěte Velkolepou vizitku filmařských es z cyklu Zlatá šedesátá zahájí Forman

SETKÁNÍ V PRAZE, S VRAŽDOU včera zkusilo prodat politické téma v přitažlivém obalu detektivky. Díky hrdinům z emigrace nabídlo turistickou pohlednici Prahy včetně výkřiků "tady někde bydlí prezident Havel", ale export se rýsuje spíše na východ, kde pochopí četné odkazy do 50. let.

Nova sází na Tudorovce, Prima tasí Božskou mrchu

Ze seriálu TudorovciPo Novém roce se všechny stanice vrátí k běžné skladbě všedních dní, kterou doplní novinkami. Přijde tanec na ledě?

Dámský SaxBand byl nasnímán opravdu "sexy", ale v ději měl význam jen jako potěcha očí a autorská značka ctitele jazzu Josefa Škvoreckého, jenž pro zápletku potřeboval až moc náhod. Srdečná hlučnost pojila Ivu Janžurovou s Bárou Štěpánovou jak pravou matku a dceru, Pavel Liška a Pavel Kříž zase tvořili civilně sehrané policejní duo. Ovšem žánr nakonec zradil, uhnul k morálnímu dilematu – a milenci mířící do kina na Farářův konec, to je spíše sci-fi či zbožné přání autorovo.

Jaromír NohavicaNEZNÁMÍ HRDINOVÉ, jejichž nová řada dnes začne příběhem Jaroslava Celby, zosobňují další "mluvící hlavy", ale zato objevitelské. Kdo ví, že i autorovi hudby k večerníčkům Celbovi hrozil v 50. letech trest smrti a v Jáchymově potkal esesáka?

KDYŽ ČLOVĚK PŘICHÁZÍ DO LET... naopak přineslo "mluvící hlavy" v nejděsivější sobotní chvíli: v levné osvětové zábavě na téma stáří, kde hovořili umělci i odborníci; gerontologické kázání prokládali zpěváci včetně Jarka Nohavici. Z estrády s nuceným úsměvem a la "Ať žije stáří" musel mít i sedmnáctiletý pocit, že mu přestává sloužit zrak, sluch a mozek.

tELEVIZNÍ GLOSÁŘ

Natáčení filmu Setkání v Praze, s vraždou - Iva JanžurováZtracený princ - 50 %
Zlatá šedesátá - 60 %
Setkání v Praze, s vraždou - 60 %
Neznámí hrdinové - 60 %
Když člověk přichází do let... - 20 %


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

RECENZE: Nacistický zajatec v anglické lize. Co snímek Brankář zamlčel

Hrdina filmu Brankář

Ojedinělý osobní příběh Brankář jednak fascinuje reálnými fakty, jednak ukázkově zapadá do trvalých polemik o...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Najdete na iDNES.cz