Fresh Film Fest vyhráli Jess + Moss, uznání dostali i Češi

  9:10aktualizováno  9:10
Americký snímek Jess + Moss režiséra Claye Jetera zvítězil v kategorii Fresh Generation (mezinárodní soutěž prvních a druhých celovečerních filmů) 8. ročníku Fresh Film Festu. Festival v různých kinech v Praze navštívilo od středy přibližně sedm tisíc diváků, stejně jako loni.

Z filmu Jess + Moss | foto: archiv Fresh Film Fest

Evropský festival zaměřený na celosvětovou debutovou a studentskou tvorbu v neděli večer zakončila projekce celovečerního snímku Rare Exports. ČT

V případě poetického snímku Jess + Moss o prázdninových zážitcích malého chlapce a jeho sestřenice mezinárodní porota ocenila "vytříbenou rekonstrukci lidské paměti a výjimečnou atmosféru vytvořenou emotivními a poetickými obrazy". Snímek byl natočen na desítky odlišných filmových materiálů různého stáří s odlišnými vizuálními vlastnostmi. Porota také z této kategorie zmínila snímek Bellflower režiséra Evana Glodella "pro jeho kreativní energii a odvahu, se kterou přesahuje filmové konvence".

Zrušená výstava

Fresh Film Fest 2011 - vizuál

Výstava portrétních fotografií Vzdor, která se konala v pražském Paláci Akropolis v rámci letošního Fresh Film Festu, musela být dočasně zrušena. Všechny snímky, které vznikly pro reklamní kampaň letošního ročníku festivalu, totiž někdo v noci ze středy na čtvrtek ukradl.

V soutěžní sekci Konfrontace (mezinárodní soutěž hraných a dokumentárních studentských filmů) si cenu za nejlepší film odnesl estonský dokumentární snímek Jáma českého režiséra Jiřího Stejskala. Jde o příběh netypické rodiny z Kyjeva, která bojuje proti nedodržování majetkových zákonů. Porota vítězství snímku okomentovala: "V souvislosti s tímto filmem bychom rádi parafrázovali Milana Kunderu, který říká: Dobrý příběh umožňuje divákovi dívat se na svět a smát se i nejvážnějším věcem jako Bůh." Zvláštní uznání porota přiřkla v této kategorii snímku Long Distance Call režiséra Grzegorze Muskaly za "vynikající scénář, který poukazuje na hlubokou znalost lidské povahy. Tento snímek dosahuje maximálního účinku na minimálním prostoru a pouze s jedním hercem".

V kategorii Theatre Optique (mezinárodní soutěž animovaných a experimentálních studentských filmů) cenu za nejlepší film získal německý snímek Wanderend Haus voll Vogelwasser režisérky Veroniky Samartsevové "za srdečný a osobní přístup, vynikající zvuk a osobitou uměleckou stránku".

Speciální cenu si odnesl film Life Is a Bitch české režisérky Michaely Hoffové, kde porota ocenila "jedinečný a svěží styl a humor".

Porota sekce Fresh Czech (česká studentská soutěž) vybrala jako nejlepší film snímek Příznaky režiséra Tomasze Wińskiho. Členové poroty ocenili, že jde o "řemeslně zvládnutý sevřený film se závažným neokázalým tématem, výbornými hereckými výkony, dobře napsaným scénářem, vypointovanými dialogy a dobrým použitím hudby".

V porotách jednotlivých kategorií usedli z domácích tvůrců například režisér a scenárista Robert Sedláček a výtvarník a tvůrce počítačových her Jakub Dvorský. V porotě Fresh Generation byl mimo jiné maďarský režisér Benedek Fliegauf, jehož nový film Lůno je od 15. srpna uváděn v tuzemských kinech.

Přehlídka měla na programu projekce téměř 120 filmů. Hlavním tématem letošního ročníku byl vzdor; téma se odrazilo na plakátech, při výběru nesoutěžních snímků a na některých doprovodných akcích.

Michele Williamsová ve filmu Blue Valentine

Michele Williamsová ve filmu Blue Valentine

Fresh Film Fest zahájil v pražském kině Světozor americký film Blue Valentine, který natočil režisér Derek Cianfrance. Soutěž nabídla výběr z 1 500 přihlášených filmů. Přehlídku kromě Světozoru hostily i Palác Akropolis, kinosál Francouzského institutu, divadlo Ponec i další místa. Zdarma se promítalo v letním kině v Riegrových sadech.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

RECENZE: Odpudivá až odporná. Hvězda Varů Patricia Clarksonová vítězí

Patricia Clarksonová ve filmu Florencino knihkupectví

Čerstvá nositelka karlovarské pocty Patricia Clarksonová má sice v opožděné novince našich kin nazvané Florencino...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT - VODNÍ HOSPODÁŘSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz