Podle informací Blesk.cz František Filip zemřel na komplikace spojené s onemocněním covid-19.
Z filmů, které Filip natočil, patří k nejpopulárnějším Utrpení mladého Boháčka s Pavlem Landovským, Kočár nejsvětější svátosti s Janem Werichem a Jaroslavou Adamovou či Ikarův pád, v němž exceloval Vladimír Menšík, a navazující Tažní ptáci či Nezralé maliny. Kromě toho byl i autorem přepisů opery Prodaná nevěsta a operety Netopýr.
František Filip se narodil v Písku. K filmu se dostal přes amatérské divadlo a studovat na FAMU začal jako dvacetiletý v roce 1950. Jeho prvním ročníkovým snímkem byl dokument Ústřední loutkové divadlo. O 40 let později se na školu vrátil jako profesor a své zkušenosti předával studentům režie.
Své první filmy začal točit v padesátých letech, od té doby se datuje také jeho spolupráce s Československou, později pak Českou televizí. Během svého života režíroval okolo šesti stovek filmů a seriálů určených právě pro televizi. Kromě výše jmenovaných stojí ještě za díly Dobrá voda, Náhrdelník, Přísahám a slibuji, Byl jednou jeden dům, Eliška a její rod či na ČT právě reprízované Sňatky z rozumu.
Filmy převážně z šedesátých let jako Utrpení mladého Boháčka, Příběh dušičkový nebo Hrdina má strach však byly primárně určeny pro kinodistribuci.
Po roce 1989 režíroval Filip už hlavně televizní filmy a cykly, mimo jiné i Nadměrné maličkosti nebo 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem. Posledním režisérským počinem Františka Filipa byla v roce 2004 komediální detektivka Tři dámy s pistolí, ve kterém si zahrály Květa Fialová a Jiřina Bohdalová.
V březnu 2018 převzal František Filip Cenu Thálie za šíření divadelního umění v televizi. „Jsem tady omylem, jsou tady samí jevištní mistři a já nevím, co jsem,“ žertoval tehdy při převzetí ceny režisér. V roce 1994 byl prvním tvůrcem uvedeným do Dvorany slávy televizní ankety popularity Týtý. Před devíti lety převzal Cenu Vladislava Vančury za dlouholetou kultivaci televizní tvorby a podíl na její proměně v umělecké odvětví.