Finále vyhrály Nevěrné hry

  10:18aktualizováno  10:18
Téměř třicet tisíc lidí se přišlo v Plzni podívat na filmy festivalu Finále. Mnohdy se do kinosálu nevešli. V sobotu se filmoví fandové dozvěděli, kdo letos získal hlavní cenu Zlatého ledňáčka.
FOTOGRAFIE

Želary jsou vyautovány kvůli nominaci na Oscara. Mimo je kvůli Českým lvům Nuda v Brně. To se šuškalo v kuloárech filmového festivalu Finále Plzeň, když lidé tipovali, kdo vyhraje. Prý přijde překvapení. A přišlo. Hlavní cenu, Zlatého ledňáčka, získal film Michaely Pavlátové Nevěrné hry.

Mezinárodní porota jej ohodnotila slovy: "Snímek je mistrovským dílem odrážejícím nepředvídatelné aspekty každodenního života.

Prostřednictvím koláže běžných situací objevujeme charakter postav a jejich vnitřní konflikt... Když to přeložím do češtiny - prostě se jim to líbilo," uzavřel zdůvodnění předseda poroty Jaromír Hanzlík.

Další dva ledňáčkové byli určeni nejlepším dokumentům. V kategorii do třiceti minut se porota shodla jednomyslně: cenu získala Kateřina Krusová za film Návrat Jana z pařížského exilu do Prahy v létě 2003.

Naproti tomu v kategorii dokumentů nad 30 minut nastal v porotě rozkol. Po šestihodinové debatě předsedkyně Drahomíra Vihanová ustoupila svým dvěma zahraničním kolegům a cenu získal snímek Terezy Kopáčové Kristova léta, dámy.

FINÁLE 2004

* Celovečerní film: Nevěrné hry (režie Michalea Pavlátová)
* Dokument do 30 minut: Návrat Jana z pařížského exilu do Prahy v létě 2003 (Kateřina Krusová)
* Dokument nad 30 minut: Kristova léta, dámy (Tereza Kopáčová)
* Cena diváků: Nuda v Brně (Vladimír Morávek)
Předsedkyně poroty s verdiktem nesouhlasila natolik, že odmítla ocenění autorce předat. "Je to podle mne konec dokumentu," vysvětlila Vihanová.

Cenu diváků přesvědčivě vyhrála Nuda v Brně, která získala i Cenu studentské poroty, Zvláštní ocenění za mimořádný počin a Cenu Asociace českých filmových klubů.

Své ceny předali i zástupci Mezinárodní asociace filmových klubů. Zvláštním uznáním odměnili film Mistři a Cenou Don Quijote snímek Sentiment. Cena čtenářů časopisu Cinema pro nejlepší herce patří Bolku Polívkovi za Pupendo a Aně Geislerové za Želary.

Donutil posbíral, co mohl

Zatímco rodina Donutilových o víkendu pracovala na zahradě, její hlava, herec Miroslav Donutil, celou "akci" pouze řídil z balkonu. Večer proto bez problémů zvládl několik cest na pódium plzeňského kina Elektra, kam chodil přebírat trofeje za film Nuda v Brně. Na závěrečném ceremoniálu festivalu Finále Plzeň 2004 byly totiž Morávkovu debutu uděleny tři ceny.

Na pódium šla i Tereza Kopáčová, která dostala Zlatého ledňáčka za dokumentární film nad třicet minut - Kristova léta, dámy. Drahomíra Vihanová při té příležitosti prohlásila, že rozhodnutí o této ceně nebylo jednomyslné, což Kopáčová z pódia okomentovala slovy: "Je mi líto, že jsem zapříčinila takový rozkol v porotě.

Ale v poslední době, kam přijdu, způsobím skandál." Narážela tím na bouřlivou noc, kterou prožila na předávání cen Český lev s Jiřím Langmajerem. V Plzni byla sama. "Věrčák si nejezdil ani pro vlastní ceny, nemá to rád," komentovala nepřítomnost svého partnera, režiséra Jiřího Věrčáka.

Večírku si užívala, posílala textovky a plánovala oslavu s filmovým štábem. Miroslav Donutil naopak pracoval. "Jdu za jedním generálním ředitelem, a jestli nám nedá peníze na další film, tak ho uškrtím," prohlásil. Finance shání na film Hrubeš a Mareš, kamarádi do deště, který by měl opět točit Morávek.

Kopáčová momentálně nepřipravuje nic. "Co jsem šéfredaktorkou Story, nemám na nic čas," tvrdila. Film Kristova léta, dámy, jenž je výpovědí první generace žen, které zkusily žít život mužů, točila tři roky, a kdyby jí Česká televize nedala nůž na krk, nebyl by nejspíš hotový ještě dnes.

Kopáčové je čtyřiatřicet let a o Kristových letech si myslí: "U chlapů je to bilance o tom, co by ještě měli stihnout, a u nás to nepatrně smrdí ujíždějícím vlakem."
 
Cenu Don Quijote získal Hejtmánkův film Sentiment, v němž hlavní postavu ztvárnil Jiří Kodet. Ten se minulý týden podrobil urologické operaci, a tak v Plzni nebyl. Z ocenění měl však velkou radost.
(iba)

Vyhráli u poroty. Režisérka nejlepšího filmu Nevěrné hry Michaela Pavlátová přednáší na Harvardu, a tak si pro Zlatého ledňáčka nepřijela. Zastoupila ji početná tvůrčí delegace.

Předseda poroty pro kategorii celovečerních filmů na festivalu Finále Jaromír Hanzlík.

V soutěžích posbírala nejvíce cen Nuda v Brně, jednu z nich od studentů převzal Miroslav Donutil.

Líbil se nám. Předseda poroty pro kategorii celovečerních filmů na festivalu Finále Jaromír Hanzlík vysvětluje, proč se porotci rozhodli udělit hlavní cenu snímku Nevěrné hry.

Autoři:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

TELEVIZNÍ CENY: Ano, šéfová? Štiky? Která reality show vás loni bavila?

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz pokračuje čtvrtý ročník televizních cen. Čtenáři mohou vybrat nejlepší český a zahraniční seriál,...

Musí být zábavný i pod tlakem. Václav Kopta byl hostem Za scénou

Václav Kopta v kulturním magazínu Za scénou.

Herec, textař a televizní moderátor Václav Kopta žil dlouhá léta s nálepkou toho ze Sněženek a machrů. Nyní všichni...

DO KINA: Bruce Willis ve Skleněném narazí na zkázu ponorky Kursk

Záběr z filmu Kursk

Z osmi novinek týdne jsou dvě určeny především dětem a dvě milovníkům dokumentů. Podle skutečnosti navíc vznikl i...

Najdete na iDNES.cz