Finále ovládli Rafťáci a Štěstí

  10:05aktualizováno  10:05
Stalo se, co všichni očekávali. Po Českém lvu a ceně Febiofestu Kristián si tragikomedie Bohdana Slámy Štěstí odnesla vítěznou trofej i z plzeňského Finále.

Finále - závěrečný večer - Fotografie ze závěrečného večera festivalu českých filmů Finále v Plzni | foto: Jiří BervidaMF DNES

Při sobotním vyhlašování vítězů šel Bohdan Sláma na pódium hned dvakrát - pro Zlatého ledňáčka od hlavní poroty a pro cenu Don Quijote, kterou Štěstí udělila Mezinárodní asociace filmových klubů mimo jiné „za způsob, jak se ruční kamerou přiblížit hercům“.

Což režisér komentoval slovy: „My jsme ruční kameru nepoužívali, ale k hercům jsme blízko měli - tak děkuju.“Tradiční cena Finále se vyhlašovala i ve dvou dokumentárních kategoriích. Zlatý ledňáček pro dokument do třiceti minut připadl dílu Děti z Hartmanic, jež režírovala Lucie Králová, Zlatý ledňáček pro více než půlhodinový dokument putoval za Legendu o ptačím vejci k režisérovi Zdeňku Novotnému Bričkovskému.

Z hraných snímků loňského roku se kromě Slámova Štěstí prosadil ještě filozofický horor Jana Švankmajera Šílení. Dostal cenu studentské poroty i zvláštní ocenění hlavní poroty, přestože režisér nad trofejemi žasl. „Je to zvláštní, spíše než mezi oceněné patří můj film na pranýř - je přece revoltující,“ připomněl Švankmajer.

Studentská porota ještě přiřkla své zvláštní ocenění snímku Coming Soon, který režíroval Sir Tijn Po a jehož tématem je boj za práva utlačovaných menšin.

Zatímco odborné poroty v Plzni daly přednost úctyhodným filmům soutěžícím již o Českého lva za rok 2005 - na Finále se totiž představují české snímky vyrobené vždy v rozmezí od dubna do dubna - publikum jednoznačně oceňovalo letošní jarní novinky. Přesněji řečeno jedinou z nich: Rafťáky, podle distributorů „nejrychlejší“ český film vůbec.

Za pouhý měsíc si totiž našel v kinech takřka půl milionu diváků. Rafťáci už dokonce předstihli úspěšnou domácí komedii Jak se krotí krokodýli, která se promítá dvanáct týdnů, a zbývá jim jediný soupeř - Harry Potter a Ohnivý pohár, jehož návštěvnost se od loňského prosince vyšplhala na šest set tisíc diváků.

Kotek v poklusu
Z Finále si Rafťáci vezou dvě trofeje. Producent Adam Dvořák přebíral diváckou cenu, jež vzešla z festivalového hlasování. A cenu za nejlepší herecký výkon, kterou udělili svými hlasy čtenáři MF DNES, vyhrál Vojtěch Kotek.

Hrdina Snowboarďáků a Rafťáků právě točí s režisérem obou hitů Karlem Janákem a opět po boku Jiřího Mádla novou komedii Ro(c)k podvraťáků, takže na slavnostní ceremoniál jej vezli na poslední chvíli a na pódium dobíhal doslova v poklusu. „Ještě jsem se ani nestačil vzpamatovat, ale jestli jsem to správně pochopil, je to vlastně cena od diváků - ta je vždycky nejlepší,“ děkoval Kotek.

Mezi známými tvářemi, které předávaly ceny Finále, byl režisér Jiří Strach, jenž tu zažil ovace plného sálu za svou pohádku Anděl Páně, nebo herečka Zuzana Stivínová, hlavní hrdinka festivalového snímku Jana Němce Toyen. Večer uváděný Pavlem Andělem vyvrcholil koncertem kapely Čankišou, na nějž navázal pořad ČT2 Noc s Andělem.

Za celý týden Finále prodalo třiadvacet tisíc vstupenek. Podle pořadatelů však statistika návštěvnosti ještě není konečná, neboť festivalové projekce pokračovaly ještě včera v Plzni i ve třech pražských kinech, kam se část programu přenesla - letos vůbec poprvé.

Autoři:

Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Zlaté glóby má příběh Freddieho Mercuryho i protirasistická komedie

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Černobílé stužky či náramky jako symbol ženského hnutí proti sexuálnímu nátlaku Time's up (čas vypršel) provázely...

RECENZE: S nadsázkou Rapl 2 vyrostl, aniž by ztratil napětí i logiku krimi

Záběr z druhé série krimiseriálu Rapl

Jen přesídlili z Jáchymova do Ústí nad Labem a přidali na šibeničním humoru. Jinak jsou v seriálu Rapl 2, jenž večer...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

Další z rubriky

VIDEO: Devět měsíců tréninku. Jak se Captain Marvel učila bojovat

Captain Marvel - film o filmu

Film o filmu Captain Marvel dává nahlédnout do zákulisí akčního komiksu, který do našich kin dorazí 7. března. Sleduje...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na iDNES.cz