Miliardový rok. Superhrdinům se prostě daří, selhal Tomb Raider i Han Solo

  15:55aktualizováno  15:55
Tři z pěti nejúspěšnějších filmů loňského roku spadají mezi komiksy, ve vítězné desítce nejvyšších celosvětových tržeb patří superhrdinům hned celá polovina. Není divu, že jejich útok potrvá.

Statistiku nejvýnosnějších filmů roku 2018 vede s jasným náskokem komiks Avengers: Infinity War; jediný loňský titul, který v kinech celého světa utržil přes dvě miliardy dolarů. Stejnou hranici dosud pokořily pouze tři tituly, projekty Jamese Camerona Titanic a Avatar plus epizoda Star Wars s podtitulem Síla se probouzí.

Fotogalerie

Rovněž stříbrná pozice žebříčku roku 2018 patří komiksu, příběhu Black Panther, který se dostal nad miliardu dolarů. To se povedlo ještě dvěma loňským pokračováním populárních sérií, jmenovitě snímku Jurský svět: Zánik říše a animovanému hitu Úžasňákovi 2.

Ostatní premiérové tituly už počítaly vstupné „jen“ ve stamilionech dolarů, nicméně znovu mezi nimi figurují komiksy jako Venom, Deadpool 2, Ant-Man a Wasp či Aquaman, jenž se stihl vyhoupnout přes tři čtvrtě miliardy dolarů, přestože startoval teprve o Vánocích.

Proniknout ve vítězné desítce mezi armádu superhrdinů s nadpřirozenými schopnostmi se povedlo jen několika titulům, nejčastěji opět novým dílům sérií jako Mission: Impossible či Fantastická zvířata. Jedinou samostatnou výjimku v top ten představuje na sedmé příčce hudební životopis Freddieho Mercuryho z kapely Queen nazvaný Bohemian Rhapsody. V Česku se stal vítězem celoroční návštěvnosti a vůbec většinu ze svých sedmi set milionů dolarů dostal z kapes fanoušků mimo Ameriku.

Více než půlmiliardové tržby děl Operace Rudé moře nebo Detektiv Chinatown 2 zase zařídil především asijský trh, naopak většinové vstupné plynoucí z americké půdy se týkalo tamních legend jako Grinch, Halloween, Zrodila se hvězda nebo Solo: Star Wars Story. Ovšem právě příběh mladého pilota z Hvězdných válek se zařadil k filmům, které zůstaly daleko za očekáváním.

Parta propadáků

Výpravný Solo se nedostal přes čtyři sta milionů podobně jako Padesát odstínů svobody či nová verze Tomb Raider. Jiní dopadli ještě hůř, pod hranicí sto milionů dolarů se octl nákladný Robin Hood, druhý díl thrilleru Sicario, skutečná kauza BlacKkKlansman či triková fantasy Smrtelné stroje. A Robert Redford se rozloučil s kariérou dílem The Old Man & the Gun, jež utržilo jedenáct milionů dolarů.

Zcela pominutelné jsou pak americké tržby filmů z evropského dovozu. Tak třeba španělský Escobar v zámoří vynesl 22 tisíc dolarů, ačkoli v něm hrají Javier Bardem a Penélope Cruzová, a islandská Labuť sbírající festivalové trofeje si ze dvou amerických kin připsala „kapesné“ ve výši dvou tisíc dolarů.

Zkrátka americkou popkulturu konzumuje zbytek světa ve velkém, ale obráceně to nefunguje.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

DO KINA: Bruce Willis ve Skleněném narazí na zkázu ponorky Kursk

Záběr z filmu Kursk

Z osmi novinek týdne jsou dvě určeny především dětem a dvě milovníkům dokumentů. Podle skutečnosti navíc vznikl i...

Najdete na iDNES.cz