Cesta do pravěku - před úpravou a po ní | foto: Muzeum K. Zemana

Najděte rozdíl. Ještěři Karla Zemana se valí do digitální čistírny

  • 10
Stačí se podívat na siluetu mamuta nad řekou před úpravou a po ní; rozdíl bije do očí. A to je teprve začátek. Zástupci Muzea Karla Zemana, České televize a Nadace české bijáky se dohodli na spolupráci v projektu Čistíme svět fantazie. Jeho výsledkem budou tři digitálně zrestaurované filmy Karla Zemana.

První projde obnovou Vynález zkázy, následovat vždy po roce budou Baron Prášil a Cesta do pravěku. Ve vyčištěné verzi se pak představí divákům, nejen režisérovým krajanům. Světová premiéra digitálně restaurované verze Vynálezu zkázy se vedle tuzemských kin objeví i v zahraničí.

Bude uvedena u příležitosti světové výstavy Expo 2015, kde projekci doprovodí výstava v turínském filmovém muzeu. Kruh se tak symbolicky uzavře, protože právě na světové výstavě Expo 58 v Bruselu se Vynález zkázy promítal vůbec poprvé a odvezl si odtud Velkou cenu.

Vynález zkázy - před úpravou a po ní

Další zastávky díla počínaje New Yorkem chystají Česká centra, dočkají se ho také diváci ČT. Fanoušci Zemanovy přelomové tvorby mohou na její záchranu pro příští generace přispět prostřednictvím dárkové SMS, podrobnosti sbírky najdou na www.ceskebijaky.cz.

Filmy „vyčistí“ ve společnosti UPP, která pracuje i na trikových zakázkách a restaurování pokladů zlatého fondu kinematografie už se ujala několikrát. Vzešly odtud opravené verze snímků Marketa Lazarová, Hoří, má panenko, Všichni dobří rodáci i díla Jana Švankmajera či Jana Špáty.

Původní celuloidový pás se musí nejprve převést do digitální podoby, pak nastane vlastní restaurace. „Právě odstraňování nečistot a kazů je na celém procesu časově nejnáročnější, zabere průměrně půl roku práce,“ potvrzuje za UPP ředitel vývoje technologií Ivo Marák. „Aby film při obnovené premiéře vypadal tak, jak ho tvůrci vytvořili, musíme prostudovat i jejich veškeré unikátní postupy.“

Kameraman Marek Jícha dodává, že proto české filmy nelze restaurovat v zahraničí. „V komunistickém bloku se muselo točit na východoněmecký materiál; aby byl výsledek přesto srovnatelný se Západem, tvůrci užívali osobité triky, které jinde neznají,“ vysvětlil nutný dohled domácích odborníků.