Filmový Tobruk přežil poušť, teď míří do střižny

  9:39aktualizováno  9:39
Režisér Václav Marhoul se svým týmem "odklepl" poslední klapku vysokorozpočtového válečného filmu Tobruk, který vznikal v drsných podmínkách tuniských pouští.

Tobruk - natáčení filmu v Tunisku | foto: © 2media.cz

Tam herci odletěli koncem srpna. Čekal je týdenní výcvik v pouštních podmínkách a pak desetitýdenní natáčení v lokalitách Es Sabria, El  Faouar, Kebili, pohoří Jebel Tebaga a Djerba.

"Když se místní dozvěděli, že budeme spát ve stanech, uzavírali sázky, jak dlouho to vydržíme. Nejoptimističtější odhady činily dva týdny a my tam strávili pětkrát tolik," řekl na setkání s novináři u příležitosti poslední klapky režisér.

Jedním dechem pochválil celý tým, který za celé natáčení nezažil jedinou hádku ani krizi, což ovšem vyvážily jiné nepříjemnosti - kromě nesnesitelných padesátistupňových veder herce trápili průjmy, přehřátí, záněty průdušek, škorpióni a písečné zmije.

Každý sedmý den se herci odjížděli zregenerovat ńa den do hotelu, na place jim pak výrazně vylepšovali existenci vojenský kaplan a štábní kuchař. Slova díků za svíčkovou s knedlíkem jsou zapsána zlatými písmeny v Marhoulově deníku a štáb jistě nezapomene ani na „ilegální vepřové hody“ z 15 kilogramů uzeného špeku.

Potíže se nevyhnuly ani filmové technice. "Odešlo všechno kromě kamery a zvuku. Doteď se divím, že po těch prachových smrštích, ve kterých jsme zakládali filmový materiál do kamery, nemáme na filmu jediný škrábanec," pochvaluje si Marhoul, kterému z rozpočtu, který se vyšplhal na 80 milionů korun. stále deset milionů chybí.

Poslední záběry jeho druhého celovečerního snímku (jeho prvním filmem byl Mazaný Filip z roku 2004) byly pořízeny v listopadových dnech už doma v Česku, teď ho čeká práce ve střižně. Diváci film poprvé uvidí 11. září příštího roku.

Marhoulův snímek připomene málo známou kapitolu druhé světové války, kdy v roce 1941 příslušníci 11. československého pěšího praporu Východního po boku Angličanů, Australanů, Poláků a Jihoafričanů bránili na severu Libye před německými a italskými jednotkami poslední strategický přístav ovládaný Spojenci.

Režisér začal psát první verzi scénáře už v roce 2004. Inspirací pro filmový příběh se stala knížka Rudý odznak odvahy amerického autora Stephena Cranea. Vedle studia historických materiálů Marhoul vycházel i ze vzpomínek pamětníků bojů u Tobruku.

"Odvaha je síla vůle, které žádný muž nemá nazbyt. Když se používá, brzy se vyčerpá. Odvaha je kapitál, který postupně utrácíme. Jakýkoliv rozkaz pak může být kdykoli příkazem k výplatě z konta, které se blíží nule,“ přibližuje Marhoul téma filmu, který má za cíl ukázat život vojáků bez příkras a vystihnout niterné pocity lidí, kteří se dostali do vypjaté situace.

Jelikož ani jeden ze třinácti herců z výhradně pánského obsazení (Jan Meduna, Petr Vaněk, Robert Nebřenský, Matěj Hádek, Andrej Polák, Kryštof Rímský, Michal Novotný ad.) nebyl na vojně, přichystal pro ně režisér extrémně náročný desetidenní vojenský výcvik ve vojenském prostoru nedaleko Vyškova na Moravě pod vedením plukovníka Karla Klinovského, účastníka mnoha zahraničních misí Armády České republiky.

Autor: Filter
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Sourozenci Štréblovi z Ulice: Nežárlíme na sebe, do zelí si nelezeme

Celý život dělají hlavně divadlo. V poslední době však můžeme sourozence Annu a Jiřího Štréblovy vidět i v denním...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

RECENZE: Ráj s Coca-Colou. Sněžný kluk ukazuje Čínu jako zemi zaslíbenou

V originále se jmenuje Abominable neboli odporný, do našich kin vstupuje animovaný příběh s distribučním názvem Sněžný...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz