Filmový podzim bude hodně silný

  15:13aktualizováno  15:13
Snad už se to letos konečně zlomí, doufají filmoví distributoři. Čímž míní od půli devadesátých let nedostižnou celoroční návštěvnost kin - hranici deseti milionů diváků. Letošní čísla zatím nahrávají optimistům: letní propad se nekonal a podzim slibuje spoustu silných filmů.
"Už po prvním čtvrtletí jsem tvrdil, že nás čeká výjimečný rok. A po prvním pololetí jsem se v tom ujistil. Když připočtu slušné prázdniny, vidím sestavu podzimních hitů a k tomu příslib dvou až čtyř dalších multikin, která mají být do konce roku otevřena - pak za to dám hlavu na špalek. Za rok 2001 překonáme těch deset milionů diváků a možná i 750 milionů korun na tržbách," tvrdí šéf distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč. Jeho kolega Aleš Danielis z Bontonfilmu je o maličko opatrnější: "Rozhodně by letos neměla být desetimilionová hranice daleko, ale s plnou jistotou čekám její překročení příští rok."

Ještě v roce 1993 přišlo do tuzemských kin přes dvacet milionů lidí. Rok nato začala vysílat televize Nova, jíž - kromě jiných příčin - kina připisují následný úbytek diváků. Za rok 1994 jich ještě nasbírala více než dvanáct milionů, ale v roce 1995 už jich přišlo jen přes devět milionů a od té doby se zpět "nad desítku" celoroční tuzemská návštěvnost nepřehoupla. Podzim rozhodne, zda to bude letos. Prozatím je rok 2001 slibně nakročený. V prvém pololetí - ve srovnání s pololetím loňským - přibylo asi tři čtvrtě milionu diváků.

Které filmy se vynasnaží o další nárůst zájmu v klíčové nadcházející sezoně? Ač konkurenti, v odhadech předpokládaných hitů se distributoři vesměs shodují. Po dobrodružném snímku Lara Croft: Tomb Raider je jednoznačně na ráně tříhodinový válečný velkofilm s milostným trojúhelníkem Pearl Harbor. Po vítězství na nedávném filmovém festivalu v Karlových Varech a poté, co se stala ve Francii národní modlou, zkusí své vlídné kouzlo uplatnit na české diváky Amélie z Montmartru. Překvapit by mohli hrdinové filmu Rychle a zběsile, kteří prý v rytmu slibovaném v názvu filmu opravdu žijí; ve světě se jim daří. Zájemce si nejspíš najde A.I. - Umělá inteligence, projekt o vztahu chlapce a robota, který po zemřelém režisérovi Stanleym Kubrickovi zdědil jiný velký vypravěč Steven Spielberg. A pak je tu nová verze Planety opic. "Sám jsem na její výsledky zvědav, uvidíme," říká Bradáč. Rovněž Danielis si ponechává mírnou rezervu, neboť osobitá výtvarná stylizace filmaře Tima Burtona není pro všechny: "Člověk to musí mít rád."

Naopak úspěchem druhého dílu teenagerovské komedie Prci, prci, prcičky jsou si šéfové dvou distribučních společností s největším podílem na českém trhu ve shodě téměř jisti. Stejně tak Jurským parkem 3, neboť "my Češi máme dinosaury dlouhodobě rádi". V závěru roku nejspíš nezklame hraná premiéra Macha a Šebestové a "zcela nepochybně" ani úvodní část trilogie podle Tolkienova Pána prstenů.

Předpokládaných opor podzimu je tedy dost; když se k nim přidají i tradičně vyhledávané české novinky, nebude náhodou na výběr víc filmů, než kolik jich stačí tuzemské publikum obsáhnout? "Těch velkých titulů se rýsuje hodně, možná opravdu až příliš, ale ono se to přerozdělí," nechává Danielis volbu na divácích.
Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Tarantino v Česku zabírá, na Tenkrát v Hollywoodu přišlo 118 tisíc lidí

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Novinka Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu rozčeřila stojaté vody prázdninové návštěvnosti kin, za první víkend ji...

VIDEO: Železnou oponu překonal jako první animovaný pes Sputnik

Richard Genzer při dabingu své postavy ve filmu Fany a pes

Dvanáctiletá hrdinka animovaného snímku Fany a pes pečuje v letním Lipsku o Sputnika, domácího mazlíčka své nejlepší...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz