Filmoví fajnšmekři mají noční vánoční hody, hlavně hororové

  12:10aktualizováno  12:10
Zní to skoro jako rouhání, ale vánoční svátky v televizi nejsou jen pohádky. Filmový fanoušek si může také přispat a pak si v noci společně s vanilkovými rohlíčky a vaječným koňakem dopřát i lahůdku v podobě filmového půlnočního klenotu.

Hory mají oči - Fotografie z filmu Hory mají oči (2006) | foto: Bontonfilm

A nemusí to být hned briliant. Co můžete konzumovat bez rizika zkaženého žaludku a vkusu? Budete se divit, ale svátky klidu a míru patří hlavně hororům.

Motel smrti (HBO, 24.12., 23:35)
Postrádáte-li ve světě plném uřezaných hlav a motorových pil něžné, ale efektivní hitchcockovské strašení, pak vás tenhle nenápadný horůrek s Kate Beckinsale v roli rozhádané manželky potěší. Poučka, že v jednoduchosti je síla, stále platí. I u hororu.

Uličnice (Nova, 24.12, 1:00)
Žádné strašení o Štědré noci? Tak dobře, budeme se bavit. Slavínský patřil k nejspolehlivějším kýčařům své doby a jeho Uličnice, opereta o osmnáctileté továrnické dcerce, která se z lásky ke slavnému letci Málkovi převlékne za osiřelého třináctiletého žabce, je toho více než pádným důkazem. Půvabné dílko tak akorát na hodinu mezi vaječným koňakem a rozbřeskem.

Red Rock West (Nova, 25.12, 00:00)
Fanoušci Nicolase Cage, zbystřete: podle amerických kritiků na Rotten Tomatoes je tohle nejlepší film v jeho kariéře. Podobá se sice trochu pozdějšímu U-Turn Olivera Stona (který se mimochodem povedl o trochu víc). Ale i tak je to parádní film s parádním obsazením - vedle Cage v roli "chlápka, který je v nesprávný čas na nesprávném místě" také Dennis Hopper a L. Boleyová. Vyznavači stylových snímků s "noir" atmosférou, jásejte, máte program.

Hory mají oči (HBO, 25.12, 1:10)
...a hororoví maniaci žně na HBO, kde na ně o Vánocích myslí. Kromě kultovního snímku o rodině v karavanu a krvelačných zombících zařadili na Boží hod ještě jednu dávku děsu pro pravověrné hrůzomilce: Texaský masakr motorovou pilou - HBO2 ve 2:40. Ne sequel, první díl!

Práce na farmě (HBO Comedy 25.12., 2:20)
Funés to není, ale i tak je Práce na farmě povedenou komedií. Stačilo přesunout šest rozvolněných teenagerů z pařížského předměstí na venkovskou farmu a o zábavu máme postaráno. Jen si to představte - raper jako vystřižený z Bronxu, praktikující muslim s mobilem u ucha a seno, které někdo musí uhrabat. Z toho prostě musí něco vzejít!

Pan Osamělý (Cinemax, 25.12., 0:05)
Tahle komedie by se hodila spíš na Silvestra, ale proč si nedat generálku? Takže jen stručně, co vás čeká: "Michael Jackson" potká "Marilyn Monroe", se kterou odejde žít mezi slavné dvojníky - manželem Marilyn je Charlie Chaplin, dcerou Shirley Temple, do toho Madonna, James Dean, anglická královna, Červená karkulka a...vy. Šílenství.

Věc (Prima, 26.12., 23:50)
Carpentrovština, na kterou se dodnes odvolávají i nejzkušenější hororoví tvůrci. Kultovní Věci už je sice přes čtvrt století, ale jakkoli dnes téma viru deformujícího lidské geny působí ohraně, Carpenterův snímek je svou atmosférou naprosté unikum. Nejeden z dnešních -cátníků ho s kamarády tajně "sjížděl" na zrnících videokazetách a pak nemohl roky spát. A nejeden se k němu po letech rád vrátí. Temnější a bezvýchodnější snímek byste totiž už jen stěží hledali...

Neklidné duše (Cinemax, 26.12., 2.20)
Duchařský film natočený netradičně v Dánsku. Dům, mladá rodina, která se do něj nastěhuje, a nadpřirozené síly. Přestože něco takového už jsme stokrát viděli, v severském podání má tahle duchařina šmrnc, o originální pointě nemluvě.

Pověste je vysoko (MGM, 26.12., 4:05)
Čtvrtá hodina ranní, to už chce skutečně zápal pro věc, ale čtyřicet let starý western za to stojí. Obzvláště těm, kdo mají slabost pro herectví Clinta Eastwooda. Pověste je vysoko je totiž první western, který Eastwood v Americe natočil. Občas se sice neskutečně vleče, ale hra se "spaghetti" motivy a hudbou, která se v líné atmosféře zažírá pod kůži, dělají z bižu drahý kámen. A hlavně: je to prostě klasika.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Ve filmu Matěji, proč tě holky nechtějí? z roku 1981 si Milada Ježková zahrála...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
F&B Manager

Clarion Hotel Špindlerův Mlýn****
Královéhradecký kraj

Najdete na iDNES.cz