Filmové Vánoce nejsou jen pohádky, ale i Gremlins

  15:23aktualizováno  15:23
Jaký film nasáklý vánoční atmosférou si pustit, když už vás nebaví televize? Na výběr jsou nejen pohádky či komedie, ale i dramata a horory. Seznamte se s deseti filmy odehrávajícími se o Vánocích. Pelmel je to opravdu pestrý.
Pohádka Anděl Páně

Pohádka Anděl Páně | foto: Produkce filmu

Gremlins (1984)
A začněme pěkně zostra a v 80. letech. Hororově komediální klasika, která vznikla pod producentským dohledem Stevena Spielberga, vypráví o tennagerovi Billym Peltzerovi. K Vánocům dostane opravdu netradiční dárek - roztomile okaté a ušaté zviřátko jménem Gizmo. Jeho péči ovšem musí věnovat mimořádnou pozornost; v žádném případě ho nesmí polít vodou a krmit ho musí po půlnoci. Když se nepodaří uhlídat to první, Gizmo se rozmnoží. A jeho potomci rozhodně nejsou tak roztomilí, zvláště když se nají po půlnoci. To se z nich stanou krvelačné bestie, které mnohdy komickým způsobem začnou likvidovat vše a všechny v dosahu svých pařátů.

Veselé Vánoce přejí chobotnice (1986)
Tohle je tuzemská klasika, podle které si minimálně jedna dětská generace z plastelíny neustále modelovala "Zelenou" a "Modrýho". Děti z rozpadající se rodiny Holanových si z Jugoslávie kromě zážitků přivezly i dvě chobotničky vymodelované ze záhadné hmoty nabité energií. A zrovna o Vánocích s nimi na pražské Kampě zažijí nejen spoustu různě veselých dobrodružství, ale s jejich pomocí se jim podaří alespoň trochu zalepit díru ve vztahu rodičů.

Sám doma (1990)

Mimořádně úspěšná komedie řemeslníka rodinných filmů Chrise Columba vyrobila hvězdu z tehdy devítiletého Macaulaye Culkina. Vypráví o malém Kevinovi, kterého rodiče na svátky zapomenou doma. Jenže na dům McCallisterových si brousí zuby dvojice mimořádně neohrabaných zlodějíčků. Malý Kevin tedy musí nasadit do boje autíčka i žehličku, aby oba padouchy pokud možno co nejveseleji zneškodnil.

Ukradené Vánoce (1993)

Dnes už bezpochyby kultovní dílo z produkce největšího filmového podivína Tima Burtona. Jack Skellington, kostlivec s dýňovou hlavou z Halloweenového městečka, se nudí. Strašení už ho nebaví, byť ho dělá svědomitě - nikdo totiž jeho práci neumí pořádně ocenit. Když zabloudí do sousedního Vánočního města, je nadšen a rozhodne se tu uspořádat Vánoce v halloweenském stylu. S přáteli odstraní Santa Clause a začne dětem nadělovat hrůzostrašné dárky z povozu taženého kostrami mrtvých sobů. Proč ale děti křičí a mají strach? Cožpak nikdo nedokáže Jacka pochopit? 

Láska přes internet (1998)
Lehce stravitelná a velmi dobře obsazená (Tom Hanks, Meg Ryanová) nejen vánoční milostná komedie o dvou zcela odlišných lidech, majitelích konkurenčních knihkupectví, kteří si prostřednictvím e-mailu začnou nevědomky vyměňovat zamilované zprávy. Když pak dojde na lásku a na první setkání, zjišťují oba, že ten druhý je vlastně ten, se kterým se vídají a vzájemně urážejí téměř každý den při konkurenčním boji.

Pelíšky (1999) 

I když se děj slavného a zlidovělými hláškami prošpikovaného filmu Jana Hřebejka neodehrává pouze o Vánocích, k filmům pod stromeček bezpochyby patří. Dlouze představovat jej netřeba, snad se sluší jen upozornit, že není radno se na Štědrý večer "ožírat jako mužik", natožpak servírovat na Boží hod místo knedlíků noky.

Grinch (2000)
Zlé jazyky o filmu Grinch říkají, že tak by vypadala tvorba Zdeňka Trošky, kdyby se dostal do Hollywoodu. Dobré jazyky zase říkají, že jde o svižnou a zábavnou vánoční pohádku s Jimmem Carreym v roli zákeřného skřeta terorizujícího Kdovíky z Kdosic, kterým chce ukrást Vánoce. Příběh Grinch je útlá knížka, kterou její autor Theodor S. Geisel sám ilustroval. Hned po prvním vydání v roce 1937 se stala bestsellerem, a tak jí filmaři již dvakrát vtiskli podobu kresleného snímku. Tohle je její první celovečerní filmové zpracování.

Láska nebeská (2003)
 
Těžko si představit pozitivněji naladěný vánoční film, u kterého roní slzy (smíchy i dojetím) i zasloužilí taťkové. Výtečná britská milostná komedie vypráví příběhy šťastných i těch méně šťastných lásek nekolika různě provázaných lidí na pozadí předvánočního Londýna. To vše rámcuje pokus bývalého rockerského esa Billyho Macka o návrat na výsluní s opravdu geniálně blbou vánoční písničkou.

Santa je úchyl! (2003)

Vánoční film s velkou hvězdičkou. Opravdu drsná komedie o zlodějíčcích v kostýmech Santa Clause, kteří předvánočního šílenství využívají k vykrádání obchodů v nákupních centrech. Hlavní roli, kterou si očividně užívá Billy Bob Thorton, měl původně hrát Bill Murray, ovšem odmítl kvůli roli ve filmu Ztraceno v překladu. Varování pro rodiče - ve snímku zazní celekm 243 vulgarismů, z toho slovo fuck 147krát a shit 34krát. Zlatý Ježíšek.

Anděl Páně (2005)
Loňská štědrovečerní pohádka Jiřího Stracha, která se stala nejsledovanějším pořadem ČT v roce 2006, patří k tomu nejlepšímu, co se v českém pohádkovém ranku během posledních pár let urodilo. V předvečer Štědrého dne, kdy se celé nebe chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin, se nešikovnému andělu Petronelovi podaří urazit samotného Boha. Za trest je poslán na svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den skončí jako padlý anděl v Pekle. Pohádka napěchovaná inteligentním humorem nabízí spoustu zábavy pro děti i jejich rodiče.

BONUS PRO FAJNŠMEKRY
Eyes Wide Shut (1999)


Zámožný lékař William Harford začne žárlit na svou ženu Alici - v drogovém opojení se mu totiž svěří, že by kvůli dobrému sexu s cizím mužem byla snad schopná opustit celý dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne na tajnou orgii. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen. Génius plátna Stanley Kubrick zasadil příběh do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

Najdete na iDNES.cz