Filmové city na čtyři způsoby

  0:01aktualizováno  0:01
Správná řízná romance se sice nedostavila, nicméně v citech se přehrabuje každá ze čtyř novinek - svým způsobem. Nejčistší vztah nastoluje francouzský Motýl, kombinace českého Kolji a lesnické trilogie ze Šumavy.

Na horské túře za vzácným motýlem se sblíží sousedé z pařížských bytů, osamělá, leč soběstačná holčička a osamělý, leč pod nevrlou slupkou cituplný důchodce v podání Michela Serraulta.

Historce pomáhá vtip palby otázek, jimiž městské dítě moří tichého pána, i prvek štvanců, neboť matka holčičky i policie se mylně domnívají, že školačku unesl pedofil.

Autoři zcela zjevně nevyčerpali všechny možnosti, jak se tomuto nedorozumění dalo předejít, jen aby pocit ohrožení udrželi, a v závěru se vysvětlením nezdržují. Nicméně Motýla lze přijmout jako milý rodinný film, něžný až přeněžnělý.

Nejzmatenější vztah přináší kanadský film Mambo Italiano, hlásící se ke komedii Má tlustá řecká svatba.

Jenže po svižném průletu domácí kronikou, jejichž tradice shrnuje heslo "Italové odcházejí z domu jenom ženatí, nebo mrtví", se z vděčného národního "živočichopisu" stávají pouhé kulisy dlouho tajeného vztahu dvou homosexuálů.

Jejich sebezpytující hledání vlastní cesty i citů bohužel převáží nad rodinnou sešlostí u zpovědi a dalšími scénami s humorem po italsku.

Nejkrvavější vztah se týká americké Presumpce viny, řadové detektivky připomínající v prvé půli spíše melodrama, kde se muž zákona stane podezřelým z vraždy své milenky a jejího muže, přičemž případ vyšetřuje jeho vlastní bývalá manželka.

Jde o slušně odvedené řemeslo se spolehlivým Denzelem Washingtonem v hlavní roli, ale také s opotřebovanou stavbou děje - hrdina musí najít vraha dřív, než vinu přišijí jemu - a s vousatou záhadou. Každé dítě ví, co věstí ohořelé mrtvoly, jen policisty to netrkne.

A konečně nejidyličtější, až pohádkovou nápravu vztahů zosobňuje český Správce statku, film, který (si) natočila rodina kameramana Martina Duby - a pak jej poslala do kin. Čímž bohužel ztrácí roztomilý pel soukromé hry na filmování, neboť každá chyba, kterou by kruh přátel u domácího videa přešel smíchem, na plátně zaskřípe.

Hlavně nelze mluvit o herectví a jasném žánru, stmelení rodiny příchodem činorodého cizince s podnikatelskými záměry komedii spíš odhání - ale léto, voda, zvířata a děti tu dlouho chyběly.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz