Středa 19. února 2020, svátek má Patrik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 19. února 2020 Patrik

Filmem roku se stali Karamazovi, pro Českého lva si došel i Havel

  19:59aktualizováno  23:47
České lvy za nejlepší film a režii získali Karamazovi. Po třech soškách České filmové a televizní akademie si rozdělili Tobruk a nečekaně také Hlídač č. 47. Vůbec poprvé se udělovala cena za dokument, která připadla Občanu Havlovi; pro sošku si s režisérem Miroslavem Jankem přišel i bývalý prezident.

"Já tu stojím trochu neoprávněně, ten film jsem nenatočil ani jsem v něm nehrál. Možná tak dvě minuty, pak jsme zapomněli, že tam jsou kamery a byli jsme sami sebou. A děkuji divákům za shovívavost při nahlížení do zákulisí výkonu mé politické funkce," řekl při přebírání ceny Václav Havel, který se večera zúčastnil za doprovodu manželky Dagmar.

Hlavní překvapení večera se začalo rýsovat už v prvních minutách přenosu. Film Hlídač č. 47 Filipa Renče, který nebyl v trojici hlavních favoritů (Karamazovi - Tobruk - Venkovský učitel), získal cenu za střih a v triumfálním tažení pokračoval i po zbytek večera.

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit, už u nominací jsem věděl, že mně osobně Akademie cenu nedá, ale když nám tenhle večer tolik přála, byl jsem dojatý. A klidně to přiznám," řekl iDNES.cz krátce po skončení galavečera Renč, jehož který se v průběhu večera neubránil šťastným slzám.

Podohová rodinná atmosféra

Čeští lvi se předávali tradičně v pražské Lucerně. Večerem provázela rodina Polívkových, respektive její hlava Bolek a jedna z jeho dcer - Anna. Aby byly rodinná idylka dokonalá, přizvali si další příbuzenské páry. Ceny tak udělovali například Michael Kocáb s dcerou Natálií či duo Miroslav a David Ondříčkovi.

Čtěte Bez masa to nebude ono, říká Herz

Hned zkraje moderátorská dvojice uvedla prvního oceněného. Režisér Juraj Herz převzal z rukou ministra kultury Václava Jehličky cenu za celoživotní umělecký přínos českému filmu. "Když budete dlouho tleskat, budu mít kratší možnost něco říct," řekl dojatý Herz bouřícímu sálu. "V Hollywoodu děkují rodičům a všem, já děkuji své životní lásce Terezce," dodal.  -

Nejlepší scénář napsal Bohdan Sláma k dramatu Venkovský učitel, nejlépe zrežíroval Petr Zelenka adaptaci divadelní ruské klasiky Karamazovi, která je podle verdiktu akademie i filmem loňského roku. "Čekal jsem spíš cenu za hudbu a kameru, já si tu cenu nezasloužím," nechal se slyšet viditelně zklamaný režisér v děkovném projevu.

Slavnostní večer přinesl několik mimořádných nominací. V ženské herecké kategorii o sošky bojovaly matka a dcera, Lenka Termerová a Martha Issová. A Termerová si nakonec Lva za výkon ve filmu Děti noci vysloužila.

"Samotnou mě překvapilo, jak málo jsem tu soutěž prožívala za sebe, myslela jsem hlavně na Marthu. Když pak ocenili mě, nevěděla jsem, co k tomu říkat. Ale aby nevznikla mýlka, zas tak nesoutěživá nejsem, příště si to zápolení musím užít pořádně," smála se Termerová v kavárně v pasáži Lucerny, kde - tak jako mnoho dalších přítomných- hledala svou "ztracenou" dceru.

Rodinný "dvojitý zásah" se ale bohužel pro matku a dceru nekonal. Kategorii Hlavní ženský herecký výkon totiž opanovala Zuzana Bydžovská díky svémi výkonu ve filmu Bohdana Slámy Venkovský učitel. Ta s vítězstvím evidentně nepočítala a během řeči dlouze přemýšlela, komu vlastně nejdřív poděkovat.

Šťastná trojka pro Hlídače i Tobruk

Horkým kandidátem na cenu byl naopak herec David Novotný, který měl dvojí šanci na výhru v kategorii vedlejší mužský herecký výkon. Trofej mu ale nakonec "vyfoukl" Vladimír Dlouhý, kterého Akademie ocenila za výkon v dramatu Hlídač č.47. "Davide, jsi skvělý herec a taky sportovec, snad mi odpustíš. Prohrávat dva jedna na body a ještě za to získat pohár, tomu se říká štěstí," vzkázal Dlouhý Novotnému. Ten si ale z prohry vůbec nic nedělal. "Přítelkyně by měla každou chvíli porodit, takže se zabývám jinými příjemnými věcmi," hlásil herec už před ceremoniálem.

Stálicí v nominační listině byl herec Ivan Trojan. Po loňském triumfu s rolí Václav se tentokrát pokusil filmovou akademii oslovit výkonem v Zelenkově zpracování ruské klasiky Karamazovi. Ten sice bodoval u čtenářů iDNES.cz, ale cenu v kategorii hlavní mužský herecký výkon nakonec vydobyl jeho soupeř Karel Roden díky roli v Hlídači č.47. Na pódiu pak dostál své pověsti málomluvného herce. "Děkuji," řekl stručně a odešel s cenou.

Soška Pro Renčův film byla za ten večer už třetí v pořadí, pro cenu si totiž dříve došel i zmíněný střihač Jan Mattlach. "Filipe, tobě díky nejen za Hlídače, ale za celých pětadvacet let. Je to dlouho, ale je to tak," děkoval Mattlach a před publikem takhé hrdě přiznal, že mu do rodiny brzy přibude další "potenciální filmař".

Český lev 2008: přehled vítězů

Nejlepší film - Karamazovi
Nejlepší režie - Petr Zelenka (Karamazovi)
Nejlepší scénář - Bohdan Sláma (Venkovský učitel)
Nejlepší herec v hlavní roli - Karel Roden (Hlídač č.47)
Nejlepší herec ve vedlejší roli - Vladimír Dlouhý (Hlídač č.47)
Nejlepší herečka v hlavní roli - Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lenka Termerová (Děti noci)
Nejlepší dokument - Pavel Koutecký, Miroslav Janek (Občan Havel)
Nejlepší střih - Jan Mattlach (Hlídač č.47)
Nejlepší kamera - Vladimír Smutný (Tobruk)
Nejlepší hudba - Richard Horowitz, Sussan Deyhim (Tobruk)
Nejlepší zvuk - Pavel Rejholec, Jakub Čech (Tobruk)
Nejlepší výtvarný počin - Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová (Bathory)
Dlouholetý umělecký přínos českému filmu - Juraj Herz
Nejnavštěvovanější film - Bathory

Tři sošky - stejně jako Hlídač č. 47 - si připsal i válečný Tobruk. "Nechci být neskromný, ale přesně takový výsledek jsem očekával. Narozdíl od nominací, na které jsem radši vůbec nepřišel, jsem si dnešní večer užil s celým týmem. Ten mě podporoval v kavárně nad hlavním sálem," řekl iDNES.cz  režisér Václav Marhoul.

Pavel Rejholec a Jakub Čech uspěli za jeho film mezi zvukaři, Richard Horowitz a Sussan Deyhim se radovali v kategorii nejlepší hudba a akademici ocenili také kameramana Vladimíra Smutného, který tak bude mít doma už pátého Českého lva.

Smutný poděkoval poušti, která "filmu dala barvy", a připomněl i fakt, že v moderní době už se na obraze podílejí kromě kameramanů i trikaři. "V Tobruku je přes čtyři sta triků a popravdě ani já už někdy nepoznám, co je můj záběr a co dílo počítače," dodal s ůsměvem.

Snažil se Deanu umlčet polibkem, nedala se

Hned zkraje večera bodovala Bathory, příběh o slavné "krvavé" šlechtičně. Producentka Deána Jakubisková Horváthová převzala sošku za divácky nejúspěšnější film.

"Jsem šťastná, že dnes každý může točit a Filmová akademie nemá tu moc rozhodovat o tom, jaký film půjde do kin. Děkuji každému, kdo na tom filmu strávil třeba jen hodinu práce," vzkázala Horváthová, což Polívka vtipně glosoval zvoláním "nebudeš je doufám jmenovat všechny, že ne?".

Do opusu Juraje Jakubiska dovolil rýpnout ještě jednou. "Když mi Juraj Jakubisko nabízel roli v Bathory, myslel jsem, že je to životopis o jeho ženě Deáně. Ale ono to bylo o úplně jiné šlechtičně," pobavil publikum.

Bathory si připsala "zářez" i v kategorii výtvarný počin, v níž dvojice Juraj Jakubisko a Jarka Pecharová oslovila akademii výtvarnou koncepcí a návrhy kostýmů. "Jsem šťastná, že Juraj konečně nebude režisér, ale výtvarník. Třeste se!," dodala Horváthová.

Výsledky Lvů tradičně volila Česká filmová a televizní akademie, nicméně právo vybrat si oblíbené herce měli i čtenáři portálu iDNES.cz ve speciální anketě. Do ní se v průběhu dvou týdnů zapojilo 1 643 hlasujících, kteří vybírali jména ve třech kategoriích: herec, herečka a herecký příbuzenský pár. I ta zazněla v průběhu večera.

Čtenáři iDNES.cz vybírali oblíbence

Finálové pětky a vítězové v jednotlivých kategoriích

HEREC
Jan Budař - Pavel Liška  - Jiří Macháček - Viktor Preiss - Ivan Trojan 
HEREČKA
Zlata Adamovská - Anna Geislerová - Eva Holubová - Martha Issová - Iva Janžurová 
HERECKÝ PŘÍBUZENSKÝ PÁR
Tereza Kostková + Petr Kostka
Dana Batulková + Jakub Prachař
Jiřina Bohdalová + Simona Stašová
Zdeněk Svěrák + Jan Svěrák
Bolek Polívka + Anna Polívková

Letošní ročník Českého lva - podobně jako ten oscarový - poznamenaly spekulace o možném vyzrazení jmen. Sázkové kanceláře na poslední chvíli zastavily tipy na vítěze v jednotlivých kategoriích. Šéf soutěže, Petr Vachler, to celé označil za naprostý nesmysl.

Podívejte se, jak bezejmenní Lvi doputovali do Lucerny

O tom, že výsledky do poslední chvíle znají pouze tři lidé, se navíc přesvědčila i redaktorka iDNES.cz.  Během reportáže z převozu sošek Českých lvů z nižborských skláren do pražské Lucerny "zkontrolovala", že křišťáloví lvi nemají na podstavci vyrytá jména, ale pouze soutěžní kategorie. Výsledky nezná ani majitel skláren. -  

  • Nejčtenější

RECENZE: Pád až na nula procent. Snímek Chlap na střídačku je nestydatost

Třebaže kritikovu odolnost už zocelily Špindl 2, Ženská na vrcholu, Šťastný nový rok či Příliš osobní známost,...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

RECENZE: The Kelly Family přivezli kýč, konfety a hromadu naučených póz

Jeden už by málem zapomněl, proč tuhle zpívající famíliji v polovině 90. let tak intenzivně nesnášel. Po pětadvaceti...

RECENZE: Přesná Zuzana Stivínová vyvádí Jiřinu Štěpničkovou z Pasti

Každý příběh herečky potřebuje jednu klíčovou podmínku: neméně silnou hereckou osobnost v hlavní roli. A to snímek...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Billie Eilish představila titulní píseň k nové bondovce. Poslechněte si ji

Zpěvačka Billie Eilish zveřejnila píseň k novému filmovému dobrodružství agenta 007 Jamese Bonda. Zařadila se tak po...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

  • Další z rubriky
Premium

V hlavní roli pervitin. Zrádci nahlédnou do světa organizovaného zločinu

Tři týdny v životě drogového dealera, který kličkuje mezi drsnými policisty a ještě drsnějšími členy vietnamsko-české...

Premium

Helena Bonham Carterová: výstřední herečka překvapí pohnutým osudem

Začala v kostýmních dramatech, časem to však dopracovala až k největším fantasy. A přitom Helena Bonham Carterová nemá...

RECENZE: Přesná Zuzana Stivínová vyvádí Jiřinu Štěpničkovou z Pasti

Každý příběh herečky potřebuje jednu klíčovou podmínku: neméně silnou hereckou osobnost v hlavní roli. A to snímek...

Komedie Chlap na střídačku zlákala 77 tisíc diváků, Judy jen pět tisíc

Znovu se potvrdilo, že domácí komedie lákají víc než oscarový dovoz. Lechtivý Chlap na střídačku s Jiřím Langmajerem v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK – OKRES OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz