Neděle 18. dubna 2021, svátek má Valérie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 18. dubna 2021 Valérie

Filmem roku se stali Karamazovi, pro Českého lva si došel i Havel

  19:59aktualizováno  23:47
České lvy za nejlepší film a režii získali Karamazovi. Po třech soškách České filmové a televizní akademie si rozdělili Tobruk a nečekaně také Hlídač č. 47. Vůbec poprvé se udělovala cena za dokument, která připadla Občanu Havlovi; pro sošku si s režisérem Miroslavem Jankem přišel i bývalý prezident.

"Já tu stojím trochu neoprávněně, ten film jsem nenatočil ani jsem v něm nehrál. Možná tak dvě minuty, pak jsme zapomněli, že tam jsou kamery a byli jsme sami sebou. A děkuji divákům za shovívavost při nahlížení do zákulisí výkonu mé politické funkce," řekl při přebírání ceny Václav Havel, který se večera zúčastnil za doprovodu manželky Dagmar.

Český lev 2009 - moderátoři večera Bolek a Anna Polívkovi

Hlavní překvapení večera se začalo rýsovat už v prvních minutách přenosu. Film Hlídač č. 47 Filipa Renče, který nebyl v trojici hlavních favoritů (Karamazovi - Tobruk - Venkovský učitel), získal cenu za střih a v triumfálním tažení pokračoval i po zbytek večera.

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit, už u nominací jsem věděl, že mně osobně Akademie cenu nedá, ale když nám tenhle večer tolik přála, byl jsem dojatý. A klidně to přiznám," řekl iDNES.cz krátce po skončení galavečera Renč, jehož který se v průběhu večera neubránil šťastným slzám.

Podohová rodinná atmosféra

Čeští lvi se předávali tradičně v pražské Lucerně. Večerem provázela rodina Polívkových, respektive její hlava Bolek a jedna z jeho dcer - Anna. Aby byly rodinná idylka dokonalá, přizvali si další příbuzenské páry. Ceny tak udělovali například Michael Kocáb s dcerou Natálií či duo Miroslav a David Ondříčkovi.

Český lev 2009 - Ministr kultury Václav Jehlička předává cenu Juraji Herzovi
Čtěte Bez masa to nebude ono, říká Herz

Hned zkraje moderátorská dvojice uvedla prvního oceněného. Režisér Juraj Herz převzal z rukou ministra kultury Václava Jehličky cenu za celoživotní umělecký přínos českému filmu. "Když budete dlouho tleskat, budu mít kratší možnost něco říct," řekl dojatý Herz bouřícímu sálu. "V Hollywoodu děkují rodičům a všem, já děkuji své životní lásce Terezce," dodal.  -

Nejlepší scénář napsal Bohdan Sláma k dramatu Venkovský učitel, nejlépe zrežíroval Petr Zelenka adaptaci divadelní ruské klasiky Karamazovi, která je podle verdiktu akademie i filmem loňského roku. "Čekal jsem spíš cenu za hudbu a kameru, já si tu cenu nezasloužím," nechal se slyšet viditelně zklamaný režisér v děkovném projevu.

Slavnostní večer přinesl několik mimořádných nominací. V ženské herecké kategorii o sošky bojovaly matka a dcera, Lenka Termerová a Martha Issová. A Termerová si nakonec Lva za výkon ve filmu Děti noci vysloužila.

Český lev 2008 - otec Bolek Polívka s dcerou Annou a Lenka Termerová s dcerou Marthou

"Samotnou mě překvapilo, jak málo jsem tu soutěž prožívala za sebe, myslela jsem hlavně na Marthu. Když pak ocenili mě, nevěděla jsem, co k tomu říkat. Ale aby nevznikla mýlka, zas tak nesoutěživá nejsem, příště si to zápolení musím užít pořádně," smála se Termerová v kavárně v pasáži Lucerny, kde - tak jako mnoho dalších přítomných- hledala svou "ztracenou" dceru.

Rodinný "dvojitý zásah" se ale bohužel pro matku a dceru nekonal. Kategorii Hlavní ženský herecký výkon totiž opanovala Zuzana Bydžovská díky svémi výkonu ve filmu Bohdana Slámy Venkovský učitel. Ta s vítězstvím evidentně nepočítala a během řeči dlouze přemýšlela, komu vlastně nejdřív poděkovat.

Šťastná trojka pro Hlídače i Tobruk

Horkým kandidátem na cenu byl naopak herec David Novotný, který měl dvojí šanci na výhru v kategorii vedlejší mužský herecký výkon. Trofej mu ale nakonec "vyfoukl" Vladimír Dlouhý, kterého Akademie ocenila za výkon v dramatu Hlídač č.47. "Davide, jsi skvělý herec a taky sportovec, snad mi odpustíš. Prohrávat dva jedna na body a ještě za to získat pohár, tomu se říká štěstí," vzkázal Dlouhý Novotnému. Ten si ale z prohry vůbec nic nedělal. "Přítelkyně by měla každou chvíli porodit, takže se zabývám jinými příjemnými věcmi," hlásil herec už před ceremoniálem.

Český lev 2008 - Karel Roden

Stálicí v nominační listině byl herec Ivan Trojan. Po loňském triumfu s rolí Václav se tentokrát pokusil filmovou akademii oslovit výkonem v Zelenkově zpracování ruské klasiky Karamazovi. Ten sice bodoval u čtenářů iDNES.cz, ale cenu v kategorii hlavní mužský herecký výkon nakonec vydobyl jeho soupeř Karel Roden díky roli v Hlídači č.47. Na pódiu pak dostál své pověsti málomluvného herce. "Děkuji," řekl stručně a odešel s cenou.

Soška Pro Renčův film byla za ten večer už třetí v pořadí, pro cenu si totiž dříve došel i zmíněný střihač Jan Mattlach. "Filipe, tobě díky nejen za Hlídače, ale za celých pětadvacet let. Je to dlouho, ale je to tak," děkoval Mattlach a před publikem takhé hrdě přiznal, že mu do rodiny brzy přibude další "potenciální filmař".

Český lev 2008: přehled vítězů

Nejlepší film - Karamazovi
Nejlepší režie - Petr Zelenka (Karamazovi)
Nejlepší scénář - Bohdan Sláma (Venkovský učitel)
Nejlepší herec v hlavní roli - Karel Roden (Hlídač č.47)
Nejlepší herec ve vedlejší roli - Vladimír Dlouhý (Hlídač č.47)
Nejlepší herečka v hlavní roli - Zuzana Bydžovská (Venkovský učitel)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lenka Termerová (Děti noci)
Nejlepší dokument - Pavel Koutecký, Miroslav Janek (Občan Havel)
Nejlepší střih - Jan Mattlach (Hlídač č.47)
Nejlepší kamera - Vladimír Smutný (Tobruk)
Nejlepší hudba - Richard Horowitz, Sussan Deyhim (Tobruk)
Nejlepší zvuk - Pavel Rejholec, Jakub Čech (Tobruk)
Nejlepší výtvarný počin - Juraj Jakubisko, Jarka Pecharová (Bathory)
Dlouholetý umělecký přínos českému filmu - Juraj Herz
Nejnavštěvovanější film - Bathory

Tři sošky - stejně jako Hlídač č. 47 - si připsal i válečný Tobruk. "Nechci být neskromný, ale přesně takový výsledek jsem očekával. Narozdíl od nominací, na které jsem radši vůbec nepřišel, jsem si dnešní večer užil s celým týmem. Ten mě podporoval v kavárně nad hlavním sálem," řekl iDNES.cz  režisér Václav Marhoul.

Pavel Rejholec a Jakub Čech uspěli za jeho film mezi zvukaři, Richard Horowitz a Sussan Deyhim se radovali v kategorii nejlepší hudba a akademici ocenili také kameramana Vladimíra Smutného, který tak bude mít doma už pátého Českého lva.

Smutný poděkoval poušti, která "filmu dala barvy", a připomněl i fakt, že v moderní době už se na obraze podílejí kromě kameramanů i trikaři. "V Tobruku je přes čtyři sta triků a popravdě ani já už někdy nepoznám, co je můj záběr a co dílo počítače," dodal s ůsměvem.

Snažil se Deanu umlčet polibkem, nedala se

Hned zkraje večera bodovala Bathory, příběh o slavné "krvavé" šlechtičně. Producentka Deána Jakubisková Horváthová převzala sošku za divácky nejúspěšnější film.

Český lev 2008 - Bolek Polívka s Deanou Jakubiskovou Horváthovou

"Jsem šťastná, že dnes každý může točit a Filmová akademie nemá tu moc rozhodovat o tom, jaký film půjde do kin. Děkuji každému, kdo na tom filmu strávil třeba jen hodinu práce," vzkázala Horváthová, což Polívka vtipně glosoval zvoláním "nebudeš je doufám jmenovat všechny, že ne?".

Do opusu Juraje Jakubiska dovolil rýpnout ještě jednou. "Když mi Juraj Jakubisko nabízel roli v Bathory, myslel jsem, že je to životopis o jeho ženě Deáně. Ale ono to bylo o úplně jiné šlechtičně," pobavil publikum.

Bathory si připsala "zářez" i v kategorii výtvarný počin, v níž dvojice Juraj Jakubisko a Jarka Pecharová oslovila akademii výtvarnou koncepcí a návrhy kostýmů. "Jsem šťastná, že Juraj konečně nebude režisér, ale výtvarník. Třeste se!," dodala Horváthová.

Výsledky Lvů tradičně volila Česká filmová a televizní akademie, nicméně právo vybrat si oblíbené herce měli i čtenáři portálu iDNES.cz ve speciální anketě. Do ní se v průběhu dvou týdnů zapojilo 1 643 hlasujících, kteří vybírali jména ve třech kategoriích: herec, herečka a herecký příbuzenský pár. I ta zazněla v průběhu večera.

Čtenáři iDNES.cz vybírali oblíbence

Finálové pětky a vítězové v jednotlivých kategoriích

HEREC
Jan Budař - Pavel Liška  - Jiří Macháček - Viktor Preiss - Ivan Trojan 
HEREČKA
Zlata Adamovská - Anna Geislerová - Eva Holubová - Martha Issová - Iva Janžurová 
HERECKÝ PŘÍBUZENSKÝ PÁR
Tereza Kostková + Petr Kostka
Dana Batulková + Jakub Prachař
Jiřina Bohdalová + Simona Stašová
Zdeněk Svěrák + Jan Svěrák
Bolek Polívka + Anna Polívková

Český lev 2008 - soška čeká na udělení

Letošní ročník Českého lva - podobně jako ten oscarový - poznamenaly spekulace o možném vyzrazení jmen. Sázkové kanceláře na poslední chvíli zastavily tipy na vítěze v jednotlivých kategoriích. Šéf soutěže, Petr Vachler, to celé označil za naprostý nesmysl.

Podívejte se, jak bezejmenní Lvi doputovali do Lucerny

O tom, že výsledky do poslední chvíle znají pouze tři lidé, se navíc přesvědčila i redaktorka iDNES.cz.  Během reportáže z převozu sošek Českých lvů z nižborských skláren do pražské Lucerny "zkontrolovala", že křišťáloví lvi nemají na podstavci vyrytá jména, ale pouze soutěžní kategorie. Výsledky nezná ani majitel skláren. -  

  • Nejčtenější

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Britská herečka Helen McCroryová podlehla rakovině, bylo jí 52 let

V 52 letech zemřela na rakovinu britská herečka Helen McCroryová. Diváci ji mohli znát jako představitelku Narcisy ve...

Hank Azaria, hlas ze seriálu Simpsonovi, se omluvil za namluvení Inda

Americký herec Hank Azaria se omluvil za namluvení kreslené postavy Inda Apua ze seriálu Simpsonovi. Právě na ni se už...

RECENZE: Boží mlýny aneb když v Expozituře řádí čeští Avengers

Šestidílná série České televize Boží mlýny slíbila žánr krimikomedie. Ovšem z jedné strany ji sráží publicisticky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seriál Hra o trůny slaví desáté narozeniny. Dostane jiné finále?

Před deseti lety, 17. dubna 2011, měl premiéru první díl seriálu Hra o trůny. Připsal si řadu rekordů včetně obřích...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

RECENZE: Už jste poslali psovody s čoklama? Když se vážně hraje o čas

Žádné kouzlení ani vysvětlování. V premiérovém dokumentárním cyklu Když se hraje o čas, který ve čtvrtek odstartuje na...

Seriál Hra o trůny slaví desáté narozeniny. Dostane jiné finále?

Před deseti lety, 17. dubna 2011, měl premiéru první díl seriálu Hra o trůny. Připsal si řadu rekordů včetně obřích...

Průkopník Jan Kříženecký dostane melodie od Jana Buriana. A není sám

Němé filmy se potkají se současnou hudbou. Do projektu nazvaného A Season of Classic Films, který má za cíl přiblížit...

Humor z Hollywoodu mizí. Hyperkorektnost zabíjí lidskost, míní skladatel

Premium Hudební skladatel Karel Havlíček žije přes patnáct let mezi Prahou a Los Angeles. Jeho melodie provází úspěšné tuzemské...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Pohřbít psa na zahradě? Splnit podmínky vyhlášky je téměř nemožné

Chov zvířecího mazlíčka nepřináší jen radosti. Každý bude muset jednou řešit otázku kam s ním, až život jeho čtyřnohého...

U takové svi.. nemusím být inteligentní. Ve Výměně se vyhrožovalo rozvodem

V jedné rodině pohoda, ve druhé napětí a tichá domácnost. Pavlovi s vyměněnou manželkou došlo, že doma může být dobře....